"Érthetetlen" filmekkel írta be nevét a halhatatlan rendezők panteonjába – búcsú Jean-Luc Godard-tól

A francia új hullám védőszentjének filmjei nem változtatták meg a világot, de a nézői hajlandók megesküdni arra, hogy ők majd megteszik a kedden elhunyt Jean-Luc Godard elbukott hősei helyett.

Ha valaki a hatvanas években megvásárolt egy The Velvet Underground-albumot, azonnal zenekart alapított. Ha valaki megnézett egy Jean-Luc Godard-filmet, azonnal filmrendező akart lenni – írja a héten 91 éves korában elhunyt francia direktorról a különleges képességű emberek nem annyira ismert életét kutató Robert Schnakenberg. Az amerikai szerzőnek nem volt nehéz dolga.

Godard élete és halála ugyanolyan volt, mint a filmjei: senki sem szólhatott bele, hogyan rendezze.

Jean-Luc Godard maga döntött a haláláról

A filmrendező élt a Svájcban legális eutanázia lehetőségével.

Embereket mentett a tűzből az elítélt gyilkos Szabó Zoltán, aztán tarkón lőtte a szomszédját, akinek végül szintén megmentette az életét

Szabó Zoltán egy barátjával a nyolcvanas években megölt egy nőt, de életfogytiglani büntetéséből csak tíz évet ült le, mert egy kigyulladt bútorgyárban hősiesen helyt állt. 2015-ben aztán fura körülmények között fejbe lőtte Nagy Jenőt, akinek az életét végül ő maga mentette meg. Egy gyerekkorától brutális bűnöző furcsa karrierje.