Az igazi trónok harca: királydráma kerülhet új megvilágításba – ha III. Károly is úgy akarja
Fél évezredes történelmi krimi megoldásához, egy királygyilkosság feltárásához járulhat talán hozzá III. Károly, ha jövőre túl lesz a koronázásán.
Lehet, hogy III. Richárd nem is volt annyira gonosz? Lehet, hogy V. Eduárdot nem is gyilkolták meg, csak megfosztották a trónjától? A találgatásokat az élénkítette fel, hogy egy bennfentes történész megszellőztette értesülését (bár azóta félig-meddig visszavonta) a még megkoronázása előtt álló III. Károly angol király egy állítólagos megjegyzéséről.
E szerint Károly – anyjától, II. Erzsébettől eltérően – talán hozzájárulna annak a két csontváznak az exhumálásához és tudományos vizsgálatához, amelyekről azt sejtik, hogy két gyermek herceg földi maradványai. Egyikük V. Eduárd néven uralkodott volna (formálisan király volt 12 évesen, 1483. április 9. és június 25. között), kilencéves öccse, Richárd pedig vele volt, amikor mindketten eltűntek.
A történet igazi és véres Trónok harca, a középkori angol Rózsák háborúja idejébe visz vissza. A kis hercegek atyja, IV. Eduárd titokban (mert másnak ígért házasságot) kelt egybe Elisabeth Woodville-lel, gyermekei leendő anyjával. Halála előtt a király az öccsét, Richárdot tette meg kormányzóvá és a trónörökös gyámjává, ő volt a Lord Protector. Ahogyan ez a koronázásra készülők esetében szokás volt, V. Eduárd a londoni Towerba költözött, majd a kis Richárdot is odavitték. Ezért emlegetik őket a Tower hercegeiként (Princes in the Tower).

Már készültek a koronázásra, amikor a nagybácsi elintézte, hogy a házasság körülményei miatt a parlament törvénytelen gyermekké nyilvánítsa Eduárdot és Richárdot. Valószínűleg emiatt maradt el néhány hét múlva az 1483. június végi koronázás, és tény, hogy a két fiú azokban a hetekben rejtélyes módon eltűnt. A nagybácsi június 26-án III. Richárd néven király lett, bár nem sokáig. 1485-ben nemcsak alulmaradt, hanem el is esett a bosworthi csatában – hiába adta volna utolsó perceiben az országát egy lóért. A csata győztese VII. Henrik néven az első Tudor-házi király lett (Richárd volt a Plantagenet-ház utolsó képviselője a trónon).