Trump ámokfutása felébresztette a vereségtől kiütött demokratákat
Az akadályokat buldózerként elsöprő Donald Trump útját még nem nehezítik meg a tüntetők és a belső vitáikkal elfoglalt demokraták, ám az elégedetlenséget felszíthatja, ha a vámháború berobbantja az inflációt.
Hol békésen, hol erőszakosabban, az amerikaiak sűrűn tüntetnek ügyek miatt: az előbbi kategóriába tartozik például az abortuszhoz való jog melletti, az utóbbiba a 2020-ban rendőri intézkedés áldozatául esett George Floyd halála kapcsán az etnikai megkülönböztetés elleni tiltakozási hullám. Arra viszont régen volt példa, ami szombaton történt.
Az USA mind az ötven államában, összesen több mint 1400 helyen demonstráltak
a még csak a harmadik hónapját töltő Trump-adminisztráció ellen, nem egy-egy ügyért, hanem a teljes egész miatt, ami január 20-a óta történik. Az „El a kezekkel” (Hands Off) címet viselő mozgósításban összesen több százezren tüntettek a szövetségi kormányzatban ámokfutást végző Elon Musk, a brutálisra hangolt bevándorlási politika, az LMBTQ-jogok csorbítása, az állami nyugdíjbiztosítás fenyegetettsége, s úgy általában a demokrácia leépítése, a fékek és ellensúlyok rendszerét semmibe vevő autokrata hatalomgyakorlás ellen.
A republikánusok képviselőházi bizottsága előtt beszélő Trump egy óvatlan elszólással a vámpolitikáját úgy jellemezte, hogy háború a világ ellen, majd gyorsan visszakozott, és kijelentette, hogy egyáltalán nincs szó semmiféle háborúról.
Ez természetesen nem mérhető az 1960-as évek polgárjogi tüntetéseihez vagy a vietnámi háború elleni demonstrációihoz, s arányaiban és vehemenciájában elmaradt a szerbiai diákok hónapok óta tartó tiltakozáshullámától. Ám jelzi, hogy oldódik az a sokk, amit az okozott, hogy Donald Trump nemcsak valóra váltott mindent, amivel fenyegetőzött a választási kampánya során, hanem még azon is túllépve esett neki az amerikai politikai és társadalmi berendezkedésnek, a vámháború meghirdetésével pedig már a világgazdaságnak és a globalizációnak is.
A világ legnagyobb húsipari cége, a brazil JBS a New York-i tőzsdére lépett, hogy finanszírozza a további növekedését. A zilált múltú vállalatot rendre megtalálják környezetvédők, politikusok és piacfelügyeletek.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
„Elértük a határt, szürkeségben mi vagyunk élen” – énekli Zentai Márk, aki a Mörk leállása óta szólóban zenél. Az új dal címe Szabadon, és a részben a Pride felvonuláson forgatott klipje a HVG-n látható először.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.