Kerületmustra: Visszatért a 100 évvel ezelőtti pezsgő élet a pesterzsébeti Duna-partra

A XX. század első felében nagy élet volt a mai Gubacsi-híd lábánál: az itt lakók nyaranta a Dunában fürdőztek a pesterzsébeti új Duna-sétányon. A terület a II. világháború után hanyatlásnak indult. Az 1990-es évek közepén kezdte el megújítását az önkormányzat. A Pesterzsébeti Jódos-Sós Gyógy- és Strandfürdőtől a sporttelepeken át a Dél-pesti Szennyvíztisztító Telepig jártuk be a területet.

  • Gonda Gréta Gonda Gréta
Kerületmustra: Visszatért a 100 évvel ezelőtti pezsgő élet a pesterzsébeti Duna-partra

Évekig elhagyatott volt ez a rész – mutat körbe egy 45 éves helyi lakos a pesterzsébeti új Duna-sétányon. A férfi már gyerekkora óta ide jár futni, edzeni, sportolni – mi is épp tornázás közben zavarjuk meg –, de, mint mondja, korábban inkább csak a hajléktalanokkal találkozott.

Dunaparti idill 1957-ből
Fortepan / Bauer Sándor adománya

Egy pesterzsébeti nyugdíjas épp olvas, mikor megszólítjuk. Ő úgy emlékszik vissza, hogy „korábban buja, elfajzott volt itt a növényzet, nem volt kiépített sétány. A hely vad romantikája leginkább a Pappa Pia című, 2017-es filmből lehet ismerős, a csónakház és környéke központi helyszín volt:

Valter Attila: Olyan versenynap nincs, hogy nem fáj

Valter Attila: Olyan versenynap nincs, hogy nem fáj

„A bukásoktól, brutális sérülésektől való félelem folyamatosan bennem van” – meséli Valter Attila országútikerékpár-versenyző a Penge podcast legújabb adásában, ahol arról is beszélget Szilágyi Áronnal és Kenyeres Andrással, hogy milyen gondolatok futnak át az agyán egy esés után, mekkora nyomást jelentett számára a 2021-es berobbanása, és milyen hatással vannak rá a kommentek.