Az ókori macskától a bitcoinig, a szolgálati lakástól a jógastúdióig – kerületmustra Óbudán
Mintaberuházásként tartják számon a mai napig az Óbudai Gázgyárat, aminek nem csak az az oka, hogy a huszadik század legmodernebb technológiáit használta a város energiaellátására. A hatalmas területen az ipari épületekhez számos szolgáltatás társult, ezek emléke a rehabilitált műemlékeken túl is megmaradt. Az 1980-as évekre kiürült területen ma már modern irodapark áll, sok-sok kiegészítő létesítménnyel.
Van egy rozoga kerítés a harmadik kerületben, amely minden túlzás nélkül a múltat választja el a jelentől. Egyik oldalán modern irodapark, amely a világ legnagyobb techvállalatainak magyarországi bázisaként szolgál, másik oldalán pedig a 100 évvel ezelőtti Budapest iparának nyomai. Az egykori Óbudai Gázgyár területén járunk, amelynek nagy részét mára a Graphisoft Park foglalja el.
A 19-20. század fordulóján rohamos fejlődésnek induló főváros energiaszükségletei is folyamatosan növekedtek, így a budai gázgyár bővítése már évekkel azelőtt felmerült, hogy az ipartelep építésébe belekezdtek volna. A korábbi gyár szerződése ráadásul 1910-ben járt le, így a főváros 1908-ban döntötte el, hogy a város északi, akkor még külvárosi részén új gázgyárat épít. A helyszín kiválasztásánál fontos szempont volt egyrészt a Duna közelsége, másrészt az északi vasúti híd, a meglévő vágányokra ugyanis hozzá tudták kötni a gázgyárhoz épített síneket.
Nem csak gázt gyártottak itt, hanem kokszot és kátrányt is, ezek nyomai a mai napig megtalálhatók a területen. Egyes tervek szerint a komplexum rehabilitált műemléképületeiben kiállítótér, múzeum és oktatási intézmények kaphattak volna otthont, ezek nagy része még nem valósult meg. A talán legismertebb, három toronyból álló épületet viszont állagmegóvás céljából tíz évvel ezelőtt felújították, ide szervezett túrákon már be lehet jutni, a szélesebb közönség elől azonban továbbra is elzárt terület.