Az olajvezér, akire a zöld átállást bízták
A közel-keleti szénhidrogénipar prominens alakja Szultan al-Dzsabir, aki szegénysorból emelkedett az Egyesült Arab Emírségek olajcégének élére, és lett az idei klímacsúcs elnöke.
Houston, van egy kis gondunk! – ezekkel a szavakkal fordult Szultan al-Dzsabir a legnagyobb fosszilisenergia-cégek vezetőihez a világ egyik legjelentősebb energetikai konferenciáján a texasi városban idén márciusban, két hónappal az után, hogy az Egyesült Arab Emírségek kinevezte őt az idei klímacsúcs (COP28) elnöki posztjára. A híres mondat egy amerikai asztronauta szájából hangzott el 1970-ben a bajba jutott Apollo–13 űrhajóról, százezer kilométerre a Földtől.
Joe Biden: történelmi mérföldkő a fosszilis üzemanyagok kivezetéséről szóló döntés
A vezetők abban is egyezségre jutottak, hogy 2030-ig megháromszorozzák a megújuló energiaforrások globális kapacitását.
Ugyancsak nagy a távolság a szén-dioxid-kibocsátás drasztikus csökkentését követelő aktivisták és a szénhidrogénipar képviselői között, mely utóbbiakhoz maga al-Dzsabir is tartozik, hiszen ő az emírségekbeli állami olajmonopólium, a világ 12. legnagyobb olajvállalata, az ADNOC vezérigazgatója.
Sokan bírálták a konferenciaelnöki kinevezését az összeférhetetlenség miatt,
mások viszont kiemelték, hogy a kudarcot nem ismerő, 50 éves mérnök-közgazdász az, aki meggyőzheti a cselekvésről az olaj- és szénkitermelőket.