Tényleg annyira szörnyű lesz Trump elnöksége?
Tekintve, hogy hetek óta ezzel van tele a gazdasági sajtó, érdemes néhány dologra kitérni. Nem tisztem megítélni a dolog politikai vonzatait, Donald Trump közismert kiszámíthatatlansága mellett az elemzések többsége egyébként is inkább csak ködszurkálás a jelen pillanatban. Amire portfóliómenedzserként vállalkozni tudok, az annak végiggondolása, hogy egyik vagy másik beígért intézkedésnek milyen potenciális hatásai lehetnek a világgazdaságra és a tőkepiacokra.
Az egyik leggyakoribb riogatás, hogy Trump mindenféle vámokkal szét fogja verni a globális gazdaságot, és akkor majd jön az infláció meg a recesszió egyszerre, és hogy ez nekünk magyaroknak is nagyon rossz lesz.
Nincs varázsgömböm, és tényleg lehet, hogy nagyon rossz lesz, de azért kételkedem.
Egyfelől vannak a mérsékeltek – a pesszimisták szerint a reménykedők –, akik szerint ez csak tárgyalási technika, és ha több amerikai terméket, teszem azt földgázt vásárol az épp megfenyegetett ország, akkor nem is lesznek vámok. De a pesszimisták azt mondhatják erre, hogy ez csak vágyakozás: jön Trump és lesz nemulass. Nos, nézzük meg, mi is lehet a helyzet ilyenkor.
A szabadon lebegő devizák időszaka
Trump általános, 10 százalékos vám bevezetését lebegtette meg minden partnerrel, így az EU-val szemben is. A jellemző hozzáállás szerint ez megemeli az USA-ban az európai termékek árát, így az USA-ban infláció lesz, az EU-ban meg recesszió, mert az amerikaiak a drágább európai termékekből értelemszerűen kevesebbet vásárolnak. Ez a logika az aranystandard időszakában talán helytálló lenne, most viszont, a szabadon lebegő devizák időszakában azonban szerintem nem ez fog történni. Ha az USA vámot vezet be egy adott országgal szemben, akkor a legegyszerűbb módja a vám kivédésének, ha az adott ország devizája pont a vám mértékével megegyező módon leértékelődik.