Így jut el a zsold az észak-koreai diktátorhoz, s ezért fárasztó sport a sakk

7 perc

2024.12.02. 14:50

Donald Trump a jelek szerint igyekszik beváltani a megnyert elnökválasztás előtt tett ígéreteit és ehhez megtalálja a legjobb munkatársakat, akiket a jelek szerint egyebek mellett az köt össze, hogy mindannyian tagadják a klímaváltozás tényét.

Sajnos még várhatóak meglepetések Washingtonban, ahogyan az ukrajnai frontokon is, ahol úgy tűnik, a több mint tízezer észak-koreai „zsoldos” fizetését a diktátor, Kim Dzsong Un gyűjti be, hogy arra költse, amire akarja.

Jól látja, aki úgy érzi, a teljes bizonytalanság felé halad a világ, s egyre kevesebb a valódi párbeszéd, mindenki a magáét hajtogatja anélkül, hogy meghallgatná a másik felet. Németországban többen úgy érzik, olyan helyzet alakult ki, mint amilyet Thomas Mann írt le a Varázshegyben az 1920-as évek németországi időszakról.

Viszont legalább kevesebb a bizonytalanság annak köszönhetően, hogy India sikeresen működtet egy Nap-szondát, a szerkezet ugyanis pontosan meg tudja határozni, mikor fenyegeti a Földet egy erős napkitörés.

Végül néhány mondat arról, hogy miért fogynak sok kilogrammot a sakkvilágjanokság döntősei. Az apropó: az idei döntő most kezdődött meg Szingapúrban.

Washingtonban tiltakoznak Trump kinevezései miatt
AFP

A hét kormánya: a klímaváltozás tagadása a közös nevező Trump kinevezettjei között

Sok cikk született arról, hogy kiket és miért nevezett ki miniszternek és egyéb állami vezetőnek Donald Trump megválasztott amerikai elnök, de most a The Guardian című brit napilap megtalálni véli a közös szálat: a kinevezettek döntő többsége egyértelműen tagadja azt, hogy az emberiség felelős a klímaváltozásért. Trump maga is arról beszélt korábban, hogy harcolni fog az „új zöld csalás” ellen, s a szakértők azt hangsúlyozzák, a legfontosabb szereplők kivétel nélkül tagadják, hogy változna a klíma, s mindannyian kiállnak a fosszilis energiaforrások további használata mellett. Lee Zeldin került a Környezetvédelmi Ügynökség élére, míg a belügyminiszter Doug Burgum lett, s az amerikai elemzők szerint ezek a döntések is arra utalnak, hogy megvalósul az a korábban kiszivárgott Project 2025 nevű tervezet, amely egyik fontos eleme a klíma- és környezetvédelmi programok leállítása.

Ugyancsak sokatmondó az, hogy az a Chris Wright kapta az energiaügyi tárcát, aki miközben a coloradói gázipari cég, a Liberty Energy ügyvezetője, semmiféle kormányzati tapasztalattal nem rendelkezik, viszont Trump egyik legjelentősebb anyagi támogatójaként minden csatornán támogatta a szénhidrogén-kitermelés fokozását. „Nincs klímaválság és energiatermelési reform sincs” – mondta egyik nyilatkozatában. Az energiatermeléshez és a gazdasághoz nem feltétlenül kapcsolódó tárcák élén is hasonló politikusok állnak. Marco Rubio, aki a külügyi tárcát kapja, szintén ismert a kílmaváltozással szembeni álláspontjáról. Bár az utóbbi időkben valamennyire megváltozott a véleménye, nemrég írt arról, hogy „balos aggódók” túloznak, amikor azt állítják, a felmelegedés tragikus következményekkel jár.  

What to expect from the new Trump administration on climate and environmental policy

During his campaign, Trump said he wants to get rid of virtually all Biden administration regulations intended to cut carbon emissions and move away from fossil fuels. He’s also called for the repeal of the Inflation Reduction Act, Biden’s signature climate law.

Észak-koreai katonák egy oroszországi kiképzőközpontban
AFP

A hét kizsákmányolása: semmi sem jut az oroszok oldalán harcoló észak-koreai katonáknak

A legújabb hírek szerint Kim Dzsong Un észak-koreai diktátor kész arra, hogy akár százezer katonát küldjön több váltásban Oroszországba, ám a „baráti segítségként” Vlagyimir Putyin orosz elnöknek átadott fegyveresekről most az is kiderült, hogy valószínűleg egy centet sem kapnak abból a pénzből, amelyet Moszkva fizet az oroszok oldalán az ukránok ellen harcolóknak. Pedig katonánként és hónaponként kétezer dollár a járandóság, ám ez az összeg is oda kerül, ahova a súlyos gazdasági válsággal küszködő országnak küldött segélyek nagy része: a diktátorhoz és a környezetében lévő kivételezettekhez. A külföldön dolgozók jövedelmének elvétele már jól bevált gyakorlat az országban: a vendégmunkásokat nyilvántartják, és az állam a kereset nagy részére ráteszi a kezét.