Miért és miért ne ünnepeljük a karácsonyt, s hogyan rabolták el az ünnepet a nácik és a kommunisták

9 perc

2025.01.04. 18:08

A karácsony politika is, nem véletlen, hogy a diktatúrák mindenhol el akarják téríteni az ünnepet annak valós tartalmától. És nem csak a diktatúrák politikusai, hanem a kereszténységgel versenyző vallások, például iszlám hittudósai is, akik ismét be akarják bizonyítani, a karácsonyt még a keresztényeknek sem kellene megünnepelniük. De a jelek szerint a decemberi ünnep legyőzhetetlen, a több évszázados hagyományok úgy újulnak meg, hogy a változások ellenére mégis őrzik az eredeti tartalmat.

Karácsony Damaszkuszban
AFP/Bakr Alkasem


Nyugaton már vége a karácsonynak, az ortodox keresztényeknél viszont még jó néhány nap van az ünnepig. Több mint tíz évet éltem ortodox keresztény országokban, bizton állíthatom, hogy ezekben az államokban egy kicsit más az ünnep, mint a nyugati keresztény világban. Más helyeken viszont egészen mások a karácsony külsőségei, de a lényeg nagyjából egyforma: az ünnep leginkább a szeretetről és a családról szól. Sajnos nem mindenhol, Oroszországban kivilágítják a városokat, Ukrajnában viszont az a cél, hogy az emberek túléljék az ünnep napjaiban sem szűnő légitámadásokat.

Karácsony a világban – így ünnepelnek ők


Szingapúrban ugyan csupán a lakosság ötöde keresztény, a városállam polgárai ettől függetlenül megünneplik a karácsonyt. Az ázsiai miniállamban még egy karácsonyi tematikájú vidámpark is van, s még a nem keresztények is állítanak karácsonyfát. Igaz, a dekoráció más, mint Európában, az ágakra cukorkákat, szalagokat és medvefigurákat aggatnak. Az ünnepi menü majdnem nélkülözhetetlen része a pulykasült, a fűszerezés azonban ázsiai: gyömbérrel és chilivel bolondítják meg a húst – írja a több mint kilencven ország karácsonyi szokásait egy csokorba gyűjtő honlap, a whychristmas.com. Az oldal hitelessége – legalábbis közvetetten – megerősíthető, a Magyarországgal foglalkozó rész ugyanis pontosan írja le a hazai szokásokat.

A whychristmas.com egyik aloldalán megtalálhatóak a „Boldog karácsonyt” kifejezés más nyelvű változatai, így külföldi barátainkat, netán rokonainkat saját anyanyelvükön is köszönthetjük. „Seku Kulu” – ez például az Ugandában beszélt luganda nyelven jelenti azt, hogy „Boldog karácsonyt”. A gyűjtés annyira teljes, hogy a Star Trek sci-fi filmsorozatban szereplő klingonok nyelvén is megtudhatjuk, hogyan köszöntsük a harcias nép fiait és lányait. „toDwI’ma’ qoS yItIvqu’” – hangzik a bűvös kifejezés.      

Singapore Christmas 2024 | Orchard Road To Marina Bay Sands | 4K HDR Travel Video 🇸🇬🎄😍

Singapore Christmas 2024 | Orchard Road To Marina Bay Sands | 4K HDR Travel Video Christmas 2024 in Singapore is set to be a spectacular celebration, with festive highlights spanning from Orchard Road to Marina Bay Sands! Orchard Road Orchard Road transforms into a dazzling wonderland with its annual Christmas on A Great Street event.

Ortodox karácsony
AFP


Amikor a karácsony dátuma is politikai állásfoglalás


Egészen másképp ünneplik az utóbbi években a karácsonyt Oroszországban és a Putyin-rezsim által megtámadott Ukrajnában: a feldíszített orosz városokban népünnepélyeket tartanak, Ukrajnában viszont leginkább a becsapódó rakéták és drónok robbanása világítja meg az utcákat. Ha béke lenne, nagyobb figyelem kísérné azt, hogy Kijev – hogy mutassa, mindenben eltávolodik Moszkvától – december 24-ére tette át a karácsonyt, míg az oroszok maradnak a Julianus-naptárnál, amely szerint a szenteste a nyugati Gergely-kalendárium szerinti január 7-re esik. A váltás egyértelműen politikai alapon született és megosztja a társadalmat.

Könnyű lenne azt mondani, hogy akik december 24-én ünnepelnek, azok az igazi ukránok, míg akik maradnak január 7-énél, azok Moszkva-pártiak, csak az a baj, hogy ez így nem igaz.  Már csak azért sem, mert a dátumváltással párhuzamosan erősödőben van a független ukrán ortodox egyház, amely elszakadt a moszkvai pátriárka vezette ukrán ortodox egyháztól, ám ezt a váltást a vallásos polgárok jelentős része nehezen viseli: ők kitartanának a megszokott papok és templomok mellett. A mind látványosabbá váló váltást az is nehezíti, hogy a hagyományok, szokások és ételek nagyon hasonlítanak, hiszen a két nép évszázadokon át egy államban – az Orosz birodalomban, majd a Szovjetunióban – egymás mellett élt, s milliós azok száma, akiknek egyaránt vannak orosz és ukrán rokonai.      

Ukrainian soldiers celebrate Christmas on frontline of war

On the frontlines of eastern Ukraine, soldiers spent another Christmas at war and away from home since the February 2022 full-scale invasion (Dec. 25; AP video shot by Evgeniy Maloletka) #russiaukrainewar #christmas #ukraine Subscribe: http://smarturl.it/AssociatedPress Read more: https://apnews.com​ This video may be available for archive licensing via https://newsroom.ap.org/home

Horogkeresztes karácsonyfa az SS-frontharcosoknak díszek
Wikipedia


Szomorú karácsonyok – így lopták el az ünnepet a diktatúrák


Az ideológiákon alapuló diktatúrák – például a kommunista és a fasiszta rezsimek, nem tudnak mit kezdeni a karácsonnyal: a vezetők tudják, hogy az ünnep mélyen beépült a társadalmakba, viszont zavarja őket, hogy a keresztény ünnep másról szól, mint a hivatalos állami ideológia: a kommunistáknál a vallás- és egyházellenesség a fasisztáknál a nacionalizmus és rasszizmus számít kötelező elemnek. A totalitárius rezsimek ezért megpróbálták és manapság is megpróbálják eltéríteni az ünnep lényegét: a Szovjetunióban és a szocialista tábor többi országában a vallás nélküli szeretet és ajándékozás volt a középpontban, a náciknál pedig a germán mitológia és az asszonyok védőszárnya alatt lévő tökéletes családok megtartó erejét és fontosságát hangsúlyozta a propaganda.

Az antiszemitizmust központi témává emelő hitleri Németországban különösen figyelni kellett, hiszen Jézus történetében igencsak sok a zsidó, s ezért volt szükség a kereszténység előtti pogány rituálék újra felfedezésére és a keresztény hagyományok átértelmezésére. Így történt meg az, hogy a gyertyagyújtás a fény visszatérését, a nappalok hosszabbodását jelképezte, a karácsonyi katalógusokban pedig úgy hirdették magukat a boltok, hogy azokat már a zsidóktól átvették az árja tulajdonosok.  Új dalok is születtek, például a manapság is sokak által kedvelt Hohe Nacht der Klaren Sterne (A tiszta csillagok fennkölt éjszakája), amelyek úgy igyekeztek megőrizni a karácsonyi hangulatot, hogy közben a szövegből kivették az összes, vallásra emlékeztető elemet.

A történészek véleménye a mai napig megoszlik arról, hogy a zárt ajtók mögött a németek mekkora hányada hódolt be a náci propagandának és hányan voltak azok, akik nem feledték el, miről szól az ünnep. Ugyancsak nem tudni, a szovjet polgárok közül kik tartottak ki a karácsony vallásos értelmezése mellett, de az most is látszik, hogy a szovjet kultúra hatással van a mostani ünneplésre is: Oroszországban az ajándékozás napja leginkább január elseje, s a télapó – Gyed Moroz – két ruhában mutatkozik, csak úgy, mint a segítő angyalkák.

Hohe Nacht der klaren Sterne

Hohe Nacht der klaren Sterne, die wie weite Brücken stehn über einer tiefen Ferne, drüber unsre Herzen gehn. Hohe Nacht mit großen Feuern, die auf allen Bergen sind – heut muß sich die Erd erneuern wie ein junggeboren Kind. Mütter, euch sind alle Feuer, alle Sterne aufgestellt, Mütter, tief in euren Herzen schlägt das Herz der weiten Welt.

Karácsony Sowetóban
AFP/ Roberta Ciuccio


A karácsony és a muszlimok – miért nem kell(ene) senkinek megünnepelnie a karácsonyt


A diktatúrák többségéhez hasonlóan a muszlim vallás is ideológiához kötött, így nem véletlen, hogy az iszlám is igyekszik mérsékelni a karácsony hatását. A hittudósok ezt közvetve igyekeznek elérni, és racionális vagy annak tűnő érveket hoznak fel az ünnep mellett, amit szerintük a keresztényeknek is el kellene felejteniük.  A jelek szerint nem sok sikerrel, hiszen a muszlim világban is milliók emlékeznek meg különböző formában és mélységben a karácsonyról.

A muszlim hittudósok általában hat érvet hoznak fel a karácsony ellen. Az egyik legfontosabb az, amely szerint a szent könyv, a Korán is megállapítja, hogy Jézus, Mária fia csak az egyetlen isten, Allah hírnöke volt. Egy másik érv szerint a karácsony nem egyéb, mint a korábbi, hasonló időben tartott pogány ünnepek túlélő változata, s a karácsonyt, mint Jézus születésnapját csak időszámtásunk szerint 800 után kezdték el széles körben megünnepelni. A hittudósok arra is emlékeztetik a hívőket, hogy a muszlimok nem ünneplik meg a proféták születésnapját és így arra sincs szükség, hogy megemlékezzenek Jézus születéséről. „A Biblia és a Korán azt is egyértelművé teszi, hogy Jézus nem karácsonykor és nem télen született” – hangsúlyozzák a muszlimok, akik szerint kizárt, hogy Betlehemben, ahol december végén 4-6 Celsius-fokos a hőmérséklet, Mária egy a ház mellett lévő jászolban helyezte volna el gyermekét. (Érdekes egyébként, hogy a muszlim hittudósok racionális érvekkel próbálkoznak, miközben a vallásokban, így a muszlim hitben sem kevés az irracionális elem.) A muszlimok szerint azért sem kellene megünnepelni a karácsonyt, mert a keresztények sem értenek egyet abban., hogy Jézus biztosan december 25-én született. „Mohamed proféta egyértelműen kijelentette, a muszlimoknak nem szabad utánozniuk a keresztényeket, illetve a zsidókat. Aki így tesz, az nem közülünk való” – szól az utolsó érv.   

You won’t Believe Which 23 Muslim Countries Officially Celebrated CHRISTMAS!

23 Muslim Countries Where Christmas Is Officially Celebrated!

Ferenc pápa Urbi et Orbi beszéde
AFPVatica Media


Karácsony és a hagyományok


Ha már a muszlimok elmondták miért nem lenne szabad megünnepelni a karácsonyt, érdemes elolvasni az ünneppel és az azzal kapcsolatos szokásokkal foglalkozó összefoglalókat.  Abban például van igazság, hogy a keresztény ünnep előtt a pogányok is megünnepelték azt, hogy december vége felé elkezdtek hosszabbodni a nappalok és lassan visszatért a világba a fény. Az északi népek ünnepe volt a Yule, ennek egyik eleme az volt, hogy az emberek különféle örökzöldeket vittek be otthonaikba. Nem csak a skandináv világban volt „előkarácsony”, hanem a római birodalomban is, ahol a téli napforduló időszakára időzítették a Saturnalia ünnepket. A keresztény karácsonyt Rómában a negyedik századtól kezdték ünnepelni, ám az ünnepnapok csak a XIX. században váltak hivatalosan is munkaszüneti napokká. A középkorban nem hivatalosan ünnepeltek az emberek, a 12 apostolra emlékezve 12 napos fesztiválból állt a karácsonyi ünnepi szezon.

A decemberi születésnap egyébként római „találmány”, a kereszténységet államvallásá tévő birodalomban már 336-ban december 25-e volt a nagy nap.

A fenyőállítás pedig igazoltan a németektől indult, a legenda szerint Luther Márton volt az elsők egyike, akik gyertyákat gyújtottak a házakba bevitt fákon. Az ajándékozás hagyományának kezdete is a XIX. század második felére datálható, ekkor jelentek meg a fák alatt az első játékok – fából készül katonák, lovak, vagy éppen szánkók. A karácsonyi vásárok is a német nyelvterületről indultak el világhódító útjukra, csakúgy, mint az adventi koszorúk.

Origins of Christmas | History

The celebration of Christmas as we know it today stems from the traditions of several different cultures. #HistoryChannel Subscribe for more History: http://histv.co/SubscribeHistoryYT Check out exclusive HISTORY videos and full episodes: http://www.history.com/videos Get daily updates on history: http://www.history.com/news/ Check out our Facebook games, and other exclusive content: https://www.facebook.com/History Keep up to date with everything HISTORY by following us on Twitter: https://twitter.com/history Get the latest on show premieres, special events, sweepstakes and more.