Moszkvának most azoknak kell keresnie a kegyeit, akiket pár napja még terroristának tartott

Komoly presztízsveszteséget könyvelhetett el az orosz államfő azzal, hogy az általa támogatott Bassár el-Aszad volt szíriai diktátornak menekülnie kellett a hazájából, miután Damaszkuszt bevették a lázadó erők. Ha ez nem lenne elég, lehetséges, hogy az egész közel-keleti és afrikai politikájukat újra kell gondolnia a Kremlnek, és búcsút mondhat Oroszország két szíriai bázisának is.

Moszkvának most azoknak kell keresnie a kegyeit, akiket pár napja még terroristának tartott

Amikor vasárnap bejelentette az orosz állami hírügynökség, a TASZSZ, hogy Bassár el-Aszad bukott szíriai államfő és családja Moszkvába menekült, és a Kreml menedéket ad nekik, felért egy beismerő vallomással, hogy Oroszország jelenleg nincs olyan helyzetben, hogy a szíriai eseményekre hatást gyakoroljon. Míg 2015-ben még Vlagyimir Putyin orosz elnök segítségével tudta megőrizni hatalmát a 2011 óta dúló szíriai polgárháborúban, most már nem tudott segíteni a Kreml a diktátoron.

Ehhez persze az is kellett, hogy Aszad összes szövetségese meggyengüljön, Irán sem tudott segíteni, mert az általa támogatott Hezbollah és a Hamász elvesztette az erejét az izraeli csapások alatt. Eleinte még érkeztek olyan hírek, hogy a szíriai hadsereget az oroszok légicsapásokkal támogatják, de ez nem gyakorolt komoly hatást a lázadók előrenyomulására.

A szíriai fegyveres ellenzék alakulatai november 27-én indítottak nagyszabású offenzívát a kormányhadsereg állásai ellen Aleppó és Idlíb tartományokban. December 7-én estére több nagyvárost (Aleppót, Hamát, Deraát és Homszot) elfoglaltak, december 8-án bevonultak Damaszkuszba, a szíriai kormányerők egységei pedig elhagyták a fővárost.

Aaron Zelin, a Washington Institute főmunkatársa szerint merőben más a helyzet most, mint 2015-ben. Az orosz–ukrán háború miatt Moszkva erői le vannak kötve Ukrajnában, illetve a kurszki régióban. Míg kilenc éve Putyin támaszkodhatott a Jevgenyij Prigozsin-féle Wagner-csoportra, addig az mára eltűnt komolyan vehető erőként. Moszkvának sem a kapacitása, sem a képessége nincs meg ahhoz, hogy úgy lépjen fel a térségben, mint korábban – mondta.

A Kreml döntése (vagy a tehetetlensége), hogy az Aszad-rezsimet veszni hagyja, mindenesetre árt Oroszország hitelességének – hívta fel a figyelmet az Institute for the Study of War amerikai agytröszt. Moszkva eddig azt a képet mutatta magáról, hogy egy megbízható és hatékony szövetséges, ez azonban most komolyan sérült. Az afrikai és latin-amerikai vezetők átgondolhatják, mennyire érdemes Putyinra támaszkodni.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.