Leérvelni a populistát
Tegyük fel, hogy egy amerikai cég importál egy láda juharszirupot Kanadából, amiből boldog amerikai nagymamák, szép nagy unokák és Merry Christmas lesz. Trump narratívájában juharszirup, nagymama, unoka, vagy Christmas természetesen nem fog szerepelni – csak és kizárólag a szirup ára, ami elhagyta az országot! Ki vagyunk rabolva! Fizettessük meg velük! Más országokban ezt a szerepet „a profitnak az kitalicskázása” kifejezés tölti be. Valami nem stimmel, ugye? Antipopulista hírlevél következik, vámokról.
Az a baj a populistákkal, hogy sokszor csak kiemelik a valóság egy apró szegletét, majd az összefüggéseket elhallgatva azt szörnyűségként tálalják. A közgazdászokkal, akik ennek abszurditását akarják elmagyarázni, pedig az a baj, hogy valahol Adam Smith-nél és Ricardónál kénytelenek kezdeni; a munkamegosztás, a specializáció és a kereskedelem előnyeivel – és ez a kutyát sem fogja érdekelni. Megpróbálok ezzel szakítani és antipopulista cikket írni a témáról. Mindenki meg fogja érteni és még Adam Smith sem szerepel benne többször.
A futballpályán sem lenne szükség bíróra, ha minden futballista bemondaná, ha róla ment ki a labda. És erre csak egy megoldás a becsületes futballista, vagy a jól működő bíró. Egy másik a jól működő közönség lehetne. Akinek az, hogy a csapata tisztességes legyen, hasonlóan fontos, mint a győzelem – és ezzel az elvárásával gerincet növeszt a futballistába. Valahogy az ellenkezőjét látom.
Vámfalat New York köré!
Kezdjünk egy nagyon egyszerű populistasággal. Ha az jó, hogy a kanadaiakkal – vám formájában – megfizettetjük, hogy juharszirupon keresztül kirabolják az országot, akkor miért ne lenne az is jó, ha a dallasiakkal megfizettetjük, hogy olajon keresztül kirabolják New Yorkot? Miért ne lenne üdvös a vám New York és Dallas között, ha országok közt az? Remélem, a mondvacsinált országhatárral senki nem akar érvelni. Jobb a New York-inak, hogy egy dallasi rabolja ki, mint ha egy torontói? Dehogy jobb.