Trump legnagyobb ellensége a saját hiúsága - nemzetközi lapszemle
Újabb területen okozhat zavart a nemzetközi együttműködések rendszerében az új amerikai elnök, miért ajánlják Elon Musknak, hogy lapozza át a történelemkönyveket, mi a német választás tétje. Válogatásunk a világlapok írásaiból.
New York Times
Donald Trump a globális jobbratolódás élén áll, bár a vezető populista pártok sok mindenben különböznek egymástól, a retorikától kezdve a politikáig. Az elnök ugyanakkor táplálja a nacionalista mozgalmat, ihlettel szolgál annak. Az irányzat közös jellemvonása, hogy elutasítja a bevándorlókat, támogatja a „hagyományos” értékeket az LMBTQ-jogokkal szemben, averzióval viseltetik a klímaszabályozás iránt és dühödten támadja az elitet, illetve a hagyományos pártokat. Próbál alávágni az olyan intézményeknek, mint a bírósági rendszer és a sajtó.
Olyan erők tartoznak ide, mint az AfD, az Olaszország Fivérei, a Nemzeti Tömörülés és az FPÖ. Csakhogy ezek sok mindenben mások, mint az amerikai elnök. Ami a megnyilatkozásokat illeti, az elnök egészen a tömb szélsőjobbján foglal helyet.
Egyetlen érintett párt sem ment el például olyan messzire, mint a Fehér Ház új lakója, amikor a migránsok tömeges kipaterolásáról volt szó. Nathalie Tocci, az olasz Külpolitikai Intézet igazgatója azonban úgy látja, hogy omlanak le a falak, bár azért vannak eltérések is az ilyen tömörülések között. Meloni például egészen másként vélekedik Ukrajnáról, mint Orbán – ismeri el az olasz párt EP-küldöttségének vezetője.
Viszont Herbert Kickl osztrák politikus nagyon is azt vallja Moszkva és a háború kapcsán, mint a magyar miniszterelnök. Akárcsak az AfD.
Odahaza az olasz kormányfő élesen ki szokott rohanni a baloldal, az újságírók, a szakszervezetek, bírák és Soros György ellen. Ellenzi, hogy a melegek gyereket fogadjanak örökbe, illetve hogy az iskolai oktatásnak része legyen a gender. A Szabadságpárt sem fogja vissza a hangját.
A Fidesz a migránsokat megbélyegezte, mondván, hogy azok fenyegetik a közegészségügyet és potenciális terroristák.