Putyin, a Prokrasztinátor
Törjük meg az egzisztenciális szorongást drogokkal.
Évforduló, háború, Elon Musk és egy nagyon jó étterem Facebook-oldala az eheti hírlevélben, de előkerülnek Oroszországnak kémkedő bolgárok is. Egész egyszerűen te-le vagyunk témákkal hölgyeim és uraim, hát nem győzöm már én sem, hát még a tisztelt Önnök, akik nem ezzel töltik minden ébren töltött órájukat. De hát erre való ez az international hírlevél. Benézünk kicsit a geopolitika színfalak mögötti boszorkánykonyhájába, ahol mindenki vagy épp megkapta a selyemzsinórt, vagy elvesztette a kapcsolatát a valósággal. Annyit mondok: óráik vannak hátra. E-mail címem: babel@hvg.hu
Öt esztendeje már
Öt esztendeje már annak, hogy bebaszott ide a Covid. És, mint az a Süddeutsche Zeitung és a Zeit másfél éve tartó közös kutatásából kiderül, a német hírszerző szolgálat, a BND, pontosan ennyi ideje gondolja azt, hogy ez a vírus egy laborbaleset miatt szabadult rá előbb Kínára, majd a világra. A BND erre a következtetésre nyilvánosan elérhető forrásokból, és a Saaremaa fedőnevű művelet során szerzett hírszerzési információkból jutott. Ezek alapján valószínű, hogy a koronavírus-járványt egy wuhani laboratóriumi baleset okozta.
Találtak bizonyítékokat a vírusok mesterséges módosítására irányuló kockázatos kísérletekről és a laboratóriumi biztonsági előírások megsértéséről is. Minderről már 2020-ban tájékoztatták az akkori kancellárt, Angela Merkelt, de ő inkább nem hozta nyilvánosságra a jelentést. A kormányváltás után Olaf Scholz külsős szakértőket bízott meg a megállapítások ellenőrzésével. Ennek a vizsgálatnak még nincs végleges eredménye.
Januárban a CIA „alacsony bizonyossággal” kijelentette, hogy ők is laboratóriumi balesetből indulnak ki. A német lapok kutatásai szerint az USA hírszerző ügynöksége ezt azután tette, hogy a BND még tavaly ősszel beszámolt az amerikai kollegáknak a saját elméletéről. Én mindig azt gondoltam, hogy soha nem fogjuk megtudni, hogyan tört ki a járvány, de ezek szerint a német hírszerzés másképp gondolta. Jó volna tudni, pontosan mi történt, mert nem mindegy, milyen következtetésekkel készül fel a világ a következőre.
Para fotók
A Covid-évfordulós New York Times fotóalbum durva képekkel itt:
Jan Marsalek visszatér a címlapokra
Nincs hírlevél orosz kémek nélkül. Régi ismerősünk (friend of the show), Jan Marsalek, a német kamu fintech óriás, a Wirecard egykori második embere – és orosz kém – ismét előkerült. Egy londoni bíróság a héten ítélte el azt a bolgárokból álló hálózatot, amit Marsalek irányított. Többek között a Navalnijjal is szorosan együttműködő, egykori bellingcates újságíró, Christo Grozev elrablását/megölését tervezgették cseten. Marsalek hollétéről nem sokat tudni, de szinte biztosan Oroszországban él, Grozev pedig az Egyesült Államokban, de többet ő sem árul el, joggal félti az életét.
A bírósági tárgyalás során kiderült, hogy Grozevet hónapokon keresztül megfigyelték. Marsalek és az egyik bolgár a kompromittálásán, de a Szíriába hurcolásán is gondolkodott. Szóba jött még az ISIS-stílusú gyilkosság terve és sok minden más is:
Es wäre eine stärkere Botschaft, Grozev nicht zu entführen, sondern ihn zu töten, schlug Roussev vor. So wie den ukrainischen Nationalisten und anfänglichen Nazi-Verbündeten Stepan Bandera, der 1959 in Berlin vom KGB mit Blausäure ermordet wurde. Oder wie den Kommunisten und Stalin-Gegner Leo Trotzki, der im Exil in Mexiko mit einem Eispickel getötet wurde. Besser als ein Eispickel sei ein Vorschlaghammer, antwortete Marsalek – damit soll ja auch die frühere russische Privatarmee Wagner Überläufer getötet haben.
Aber auch ein Selbstmordattentat im Stil des IS wurde angedacht, freilich mit einem rekrutierten Jihadisten. Oder die Entführung von Grozev nach Syrien, wo er “für immer” bleiben sollte. Die Chats wurden bei einer Razzia in Großbritannien sichergestellt, Roussev und seine Bande der Spionage angeklagt. Teils kam es zu Geständnissen, die restlichen Mitglieder der Gruppe wurden vergangenen Freitag verurteilt.
Az egykori Wirecard vezetőtől az is elhangzott, hogy szerinte nem a legjobb célpont az újságíró, de „Putyin nagyon utálja”.
Ez egy jó összefoglaló az ügyet régóta követő Standardon: