Ez az igazi baj Trump vámőrületével

7 perc

2025.04.10. 12:18

2025.04.10. 12:30

Akarva-akaratlanul korszakhatárt jelöl ki Donald Trump amerikai elnök azzal, hogy sorra égeti fel a globális rend többé-kevésbé konszenzuson alapuló intézményeit. A tőzsdék ugyan kimászhatnak „a felszabadítás napjának” sokkjából, de a bizalom szó jó időre eltűnik a gazdasági szereplők szótárából. De mik lesznek ennek a következményei?

Bármennyire is érthetetlen az a felfordulás, amelyet Donald Trump amerikai elnök okozott a világban, és bármennyire próbálná is ettől távol tartani magát valaki, azok a hírek még a legkevésbé politikus vénájú embereket is megérintik, mint hogy hőn áhított iPhone-juk ezentúl még drágább lesz. Az alapító atyák szenvedélyesen hittek az ész hatalmában, az Egyesült Államok jelenlegi elnöke viszont egyik pillanatról a másikra felülírta a rációt, amikor április 2-án gyakorlatilag a Föld összes országára generális vámokat vetett ki, és teljesíthetetlen feltételeket szabott ahhoz, hogy a világ visszatérhessen a normalitáshoz. Ezen az sem változtat, hogy az amerikai pénzügyminiszter közlése szerint több mint ötven ország reagált a kivetett vámokra, és velük „érdemben” fognak tárgyalni. A tárgyalási szándékra hivatkozva pedig Trump egy héttel a vámok bejelentése után egy posztban függesztette fel 90 napra az egész intézkedést a legtöbb országgal szemben. Abból persze nem csinált titkot, hogy mindebben szerepe volt a tőzsde bezuhanásának is.

Ábrák: 360 ábra ábrák infografika – Amerikai tőzsdeindex legnagyobb változásai a beiktatott elnökök első 50 napján – 15 HVG 2025
Yahoo!Finance

A fő cél azonban – már ha van ilyen egyáltalán Trump fejében – veszni látszik: Kína egyelőre a legkevésbé sem akarja hagyni, hogy az Egyesült Államok kerékbe törje a törekvéseit. Peking ugyanis azonnal 34 százalékos viszontvámot jelentett be az Egyesült Államok hasonló értékére, mire Trump minden tárgyalást leállított az ázsiai nagyhatalommal, és további 50 százalékos vámot helyezett kilátásba, majd – párhuzamosan a többi országnak biztosított 90 napos felfüggesztéssel – az ázsiai nagyhatalom esetében 125 százalékra emelte a vámterhet.

A licit vége egyelőre a legkevésbé sem látszik, egy valami viszont biztos: a Kínában készülő iPhone-ok ára mindenképpen emelkedik.