Olyan lehetőséget kaphatnak a Globális Dél országai, mint korábban soha
Ahogy a nyugati világrend korábban elképzelhetetlennek tűnő változásokat él meg, a BCG friss elemzésében a Globális Dél felemelkedését vizsgálja.
Ezekben a hónapokban háborúk mellett elsősorban olyan kihívásokra és feszültségekre figyelünk, mint az amerikai vámintézkedések, az America First politika, Európa versenyképeségének megőrzése és korábban biztosnak gondolt, évtizedes szövetségek meglazulása. Eközben – többek között a média természetes működésének következtében, ami szerint a hozzánk közelebb eső történéseknek nagyobb a hírértéke – jóval kisebb figyelmet kapott a Globális Dél felemelkedésének lehetősége. Erre a 133 országra jellemző gazdasági erősödés már évek óta tart, és most érhette el fordulópontját. Idetartoznak Afrika, Latin-Amerika, a Karib-térség és Ázsia országai (kivéve: Izrael, Japán, Kína, Dél-Korea, Ausztrália és Új-Zéland).
A „harmadik front” vagy a Globális Dél egy szervezet nélküli elnevezés, amit büszkén használnak a vezetők Kína kivételével Ázsiában, Afrikában, Latin-Amerikában és a Közel-Keleten. A Nyugat felől „fejlődő világnak” vagy „feltörekvő piacoknak” nevezett országok növekvő önállósága a BCG szakértői szerint kulcsfontosságú lesz a következő időszakban.
Sokfélék, de összeköti őket a gazdasági növekedés vágya: több oldalhoz is kötődnek és nincsenek gúzsba kötve a hagyományos nagyhatalmak geopolitikai programjai által. Ezek az országok egyre inkább olyan új kereskedelmi, technológiai és gazdaságfejlesztési partnerségeket alakítanak ki, amelyek nem külső nyomásra reagálnak, hanem saját stratégiai prioritásaikhoz igazodnak. Ők rendelkeznek azokkal az erőforrásokkal, amelyekre a világnak szüksége van: kulcsfontosságú nyersanyagokkal az ellátási láncok biztosításához, fiatal és növekvő létszámú munkaerővel, bővülő fogyasztói piacokkal.
A mai geopolitikai feszültségekkel teli környezetben a Globális Dél országai kívánatos kereskedelmi és befektetési partnerek lettek a világ főbb kereskedelmi szereplői számára, és olyan pozícióhoz jutottak, amit még a legnagyobb gazdaságok sem tudnak mindig biztosítani maguknak. Megtehetik, hogy pragmatikusak legyenek és mindenki számára nyitottak maradjanak üzletileg.
