Ugyanannyit gugliznak Budapestre, mégis jóval több turista megy Bécsbe és Prágába

7 perc

2025.03.30. 06:30

A turizmus tavaly elérte a válság előtti szintet Magyarországon is. Az idei év még jobbnak ígérkezik. A szállodaüzemeltetés azonban a megemelkedett költségek miatt egyre kevésbé jövedelmező. A marketingen van mit javítani.

„Ott folytatjuk, ahol tavaly abbahagytuk” – mondja a hazai szállodaszektor kilátásairól Somlyai Zoltán, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) elnöke. A trend egyértelműen pozitív, folytatódik a tavalyi növekedés, a január hónapot a szállodák 52 százalékos kapacitáskihasználtsággal zárták, ez 7 százalékponttal jobb eredmény, mint egy évvel korábban. És megfelel a régiós adatoknak – a cseh, osztrák, lengyel hotelek hasonlóan zárták az év első hónapját. A már beérkezett foglalások alapján az idei év erősebbnek ígérkezik a tavalyinál. A válságok előtti, 2019-es szintet már tavaly sikerült elérni, vagyis az idei évre rekord várható.

Tegyük hozzá: a turizmus helyreállása, illetve növekedése az elmúlt években meglehetősen felemásan zajlott. A belföldi vendégek által a szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 22 millió volt, kevesebb, mint 2022-ben – miután a forgalom 2023-ban csökkent, majd 2024-ben csak 2,2 százalékkal nőtt. Ezzel szemben a külföldiek által eltöltött vendégéjszakák száma közel 10 százalékkal nőtt tavaly, elérte a 22,2 milliót. A 2019 utáni években a külföldi vendégéjszakák száma rendre elmaradt a belföldiektől – érthető módon, a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások következményeképpen elsősorban a nemzetközi turizmus omlott össze. A tavalyi arányokkal tulajdonképpen a pandémia előtti helyzet állt vissza, amikor a hazai szálláshelyeken a külföldiek és a belföldi utazók nagyjából ugyanannyi éjszakát töltöttek el.

A tavalyi év nem csak Magyarország számára alakult jól, az ENSZ turisztikai szervezete (UNWTO) által rendszeresen publikált barométer adatai szerint 2024-ben 11 százalékkal bővült a nemzetközi turizmus, az utazók száma 1,4 milliárdra taksálható, ami gyakorlatilag megegyezik a 2019-es adattal. A legtöbb desztináció hozta vagy meghaladta a 2019-es számokat, kiugróan jó eredményt a Közel-Kelet ért el, ahol a turisták száma 32 százalékkal meghaladta a pandémia előtti évét. Az ENSZ turisztikai bizalmi indexe 2025-re 130 pontos értéket mutat – a skála 0-tól 200-ig terjed, a 100-as érték jelentene az előző évhez hasonló várakozásokat.

Akadnak azonban kockázatok.