Diplomáciai bravúr: Soros György volt igazgatója intézte el, hogy ne torkolljon tragédiába az USA és Kína vámháborúja
Győzni látszik a józanság a Donald Trump által kirobbantott vámháborúban, miután hétfőn az USA és Kína tűzszünetet kötött. A világgazdaság és a globális kereskedelem viszont még szenvedni fogja a Washington keltette bizonytalanságot.
Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter végre olyan szerepben tündökölhet, amit mindig is beleláttak az egykor Soros György befektetési igazgatójaként sikeres közgazdász személyiségébe. Még kényszeredetten asszisztált a Donald Trump által légből kapott adatokkal indított vámháborúhoz, ám a pénzpiaci és világgazdasági pánikot látva az első adandó alkalommal – az ötletgazda Peter Navarro távollétét kihasználva – a büntetőtarifák felfüggesztésére vette rá az amerikai elnököt. Trump aztán Bessentre bízta a tárgyalásokat a csatatéren egyedül maradt Kínával, amely beleállt az óvodások csetepatéjához hasonlóvá fajult extrém vámlicitbe.
A pénzügyminiszter által képviselt józanság diadalaként ünnepelhető az a hétfőn Genfben bejelentett megállapodás, amelyben az angolban chicken game-nek nevezett őrült bátorságpróbában az egymás felé száguldó autókban egyik fél sem rántotta félre a kormányt, össze sem ütköztek, hanem még időben lefékeztek.
Arcvesztés nélkül
A Bessent és kínai partnere, Ho Li-feng gazdaságpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes tárgyalásait követő alku körítése igazi diplomáciai bravúr. A világgazdaság megnyugtatását szolgálja, hogy az amerikai pénzügyminiszter kijelentette: konszenzus alakult ki arról, hogy a két félnek közösek az érdekeik, s egyikük sem akarja elszakítani a globalizáció fűzte szálakat a másikkal. Vagyis nem áll szándékukban a szétkapcsolódás, a decoupling, amit az utóbbi időben emlegettek az USA és Kína több dimenzióban zajló versengése kapcsán.