Lendvai hangsúlyozza, hogy a nagy kérdés nem az, nyer-e a Fidesz, hanem hogy egyáltalán tisztességes körülmények között rendezik-e meg a választást. Hiszen korábban már többször is az látszott, hogy a polgárok minden korlátozás nélkül leadhatták voksukat, ám az esemény tisztasága körül már súlyos kételyek merültek fel.
Pont ezért most rendkívüli mértékben nyugtalan a publicista. Nem csupán azért, mert a siker hihetetlen mértékben növelné Orbán Viktor egóját, hanem főként azért, mert a rezsim közvetlenül ugyan nem szól bele, ki hogyan szavaz, viszont az információk 80 százalékát a hatalomhoz hű média szolgáltatja. És akkor még nem beszéltünk a legszegényebbeknek adott pénzügyi ösztönzőkről, valamint a közvetett befolyásolás más eszközeiről.