Legyen szó az egykori gleccserek által kivájt völgyek kristálytiszta hegyi tavairól vagy a szurdokokban lezúduló vízesésekről, esetleg az osztrák fürdőtavakról, egy biztos: bármelyiket is választjuk úti célul, az első látogatás után újra visszavágyunk majd.
Sok embernek Ausztriáról még ma is csak a magas hegyek, a sípályák vagy Bécs jut eszébe, esetleg szóba jöhet még a Mozartkugel vagy a tiroli rétes. Azonban ha kicsit alaposabban utána járunk annak, milyen más természeti – és egyéb – értéket rejt az osztrák vidék, magunk is könnyen meglepődhetünk, hiszen egy teljes vakációt kitölthetnénk a számos látnivaló végigjárásával. Ha pedig a természeti értékekre és csodákra koncentrálunk, akkor a hegyek mellett, alatt és között számtalan folyó- és állóvizet találunk, melyek azon túl, hogy szemet gyönyörködtető látványt nyújtanak, számos izgalmas lehetőséget is kínálnak a fürdőzéstől a különböző vízi sportokon át a kiadós túrákig.
Karintia tavai
Kevés olyan vidéket tudnánk megnevezni, ahol közel 1300 kisebb-nagyobb tóhoz látogathatunk el. Karintia tavai páratlanul sokszínűek: a kis hegyi tavacskától a több négyzetkilométeren elterülő tóig szinte minden féle és fajta állóvízzel találkozhatunk. A négy nagy tavat – a Weißensee, a Pressegger See, a Millstatti-tó és a Wörthi-tó – lenyűgöző hegyvonulatok veszik körbe, a túrázók és az alpesi táj szerelmeseinek kedvelt úti céljai ezek. A Wörthi-tó az utóbbi években az egyik legkedveltebb és legkeresettebb alpesi vízisport-központtá nőtte ki magát, ahol fürdőzhetünk, vitorlázhatunk, csónakázhatunk, de akár vízisízhetünk vagy szörfözhetünk is. Akik riviéra-hangulatra vágynak, de mindezt nem egy tenger partján képzelik el, azoknak tökéletes választás ez a vidék. Itt található Ausztria legmélyebb tava, a Millstatti-tó, de ha a legtisztább vizűt keressük, akkor azért is Karintiába kell látogatnunk: a Weißenseeben fürdőzők akár 12 méter mélyre is leláthatnak a vízben.
Vadregényes szurdokok, zubogó vízesések |
A hegyszorosokban és szakadékokban található vízesések egyszerre misztikusak, vészjóslóak és romantikusak, így akik igazán különleges látványra és élményre vágynak, azoknak szintén kiváló úti cél Ausztria. A vízesések közül az ismertebbek közé tartozik a Tscheppa-szurdok az Ördög-híddal és a lenyűgöző Tschauko-vízeséssel, de ott van a vadregényes és páratan természeti szépségű Ragga-szurdok. Ha pedig egy igazán gigantikus vízzuhatagot szeretnénk látni, akkor meg se álljunk a Fallbach vízesésig, amely a maga 200 méterével Karintia legnagyobbika. |
Nemesi nosztalgia Salzkammergutban
A hűsítő hegyi tavak mellett azoknak sem kell csalódniuk Ausztriában, akik a melegebb vizeket kedvelik. A só, azaz a fehér arany vidékén az Irrsee és Mondsee számítanak a legmelegebb tavaknak: vízhőmérsékletük akár a 27 fokot is elérheti. A vitorlázás szerelmesei is otthonra találnak itt, a rózsaszélnek köszönhetően az Attersee igazi paradicsom számukra. A korai XX. században költők, festők és zenészek töltötték nyaraikat az Altaussee-i-tó partján. Sőt, az osztrák és német nemességnek már a korábbi időkben is kedvelt nyári pihenőhelye volt Salzkammergut vidéke: számos villa és vadászkastély őrzi a boldog békeidők emlékét, jó példa erre Bad Ischl, ahol még a mai napig érezni lehet az egykori monarchia hangulatát.
Már a rómaiak is ide jártak |
Tízezer évvel ezelőtt egy gleccser alakította ki azt a medencét, amelyben ma a 63 kilométer hosszú, 14 kilométer széles és 254 méter mély Boden-tó, Közép-Európa harmadik legnagyobb tava található. Vize három ország, Auszria, Németország és Svájc partjait mossa, melegebb nyári napokon a víz hőmérséklete eléri a 26 C°-ot. A korai kőkorszakból találtak már a tó környékéről emberlakta területekre utaló jeleket. I. e. 400 körül a kelták éltek itt, majd a rómaiak, akik „Brigantium” névre keresztelték a várost – ez a hely ma Vorarlberg fővárosa, Bregenz. A tó nemcsak a víz adta számos sportolási lehetőség miatt vonz évről-évre több látogatót, hanem a Bregenzi Ünnepi Játékok miatt is. Az ünnepi játékok különlegessége, hogy központi helyszíne a világ legnagyobb tavi színpada, ahol akár 7000 ember is élvezheti a mára már nemzetközi hírű kulturális központtá nőtt város fesztiválprogramjait. Ezek mellett különleges program lehet még a tavi szigetek végiglátogatása is: a tó Fehér flottájával eljuthatunk a „virágszigetre”, Mainaura, a „kolostorszigetre”, Reichenaura és Lindauba is. |
Folyóparti fürdőzés
Ausztriában a folyóvizek 100 000 km hosszan kanyarognak. A számtalan kisebb-nagyobb patak és folyócska mellett nem felejtkezhetünk el a Dunáról sem, hiszen a legrégebbi osztrák folyóparti fürdők a nagy folyó partja mentén találhatók Bécsben, Alsó-Ausztriában és Felső-Ausztriában. Legyen szó érintetlen ártéri kavicsos strandokról vagy homokos partokról, a Duna-mentén számtalan lehetőség várja az oda érkezőket. Aggsbach-Dorf és Schönbühel strandjainál a fürdőzés csónakázással is összeköthető, sőt itt találkozhatunk azzal az ellenáramlatnak köszönhető izgalmas jelenséggel is, amikor a Duna a folyásiránnyal ellentétesen, „felfelé” folyik. Az egyik legkülönlegesebb fürdőhelyszínért mégsem a Dunához, hanem a Salzburg-tartományban található Strub-szurdokba kell utaznunk. Itt húzódik a fastenaui Almbach sziklafürdő, amelynek talaját az eltelt évezredek alatt a jég, a víz és a görgetegek mosták ki, ennek hatására egyedülállóan szép természetes mélyedések és öblök alakultak ki, különleges élményt nyújtva ezzel az ide érkezőknek.
Pattanjon két kerékre!
A legismertebb és legkedveltebb kerékpáros túraútvonal végigkíséri a Dunát a forrásától a torkolatáig. A Duna-menti kerékpárút osztrák szakasza csodálatos: a túra első fénypontja a Passau és Linz között fekvő Schlögener Schlinge, ahol a Duna 180 fokos kanyart vesz. A bicikliút további szakaszain sem maradunk látnivaló nélkül: olyan lenyűgöző tájakon tekerhetünk át, mint a romantikus Wachau ősi borvárosai, Engelszell és Wilhering apátságai, Linz, a középkori Enns városa, a Keltendorf Skanzen Mitterkirchenben, Grein festői hajósvárosa az ódon városi színházzal és a Greinburgi várral, a pompás Melki apátság, Klosterneuburg apátsága és Carnuntum római-kori városa. Ha tematikus, tavi kerékpártúrát szerveznénk, akkor sem kell csalódnunk: a hét nagy fürdőtó közül hatot érint a 6 tavas kör, amely végigvezet szinte egész Dél-Karintián, de az igazán kalandvágyó bringások az Alpok-Adria kerékpárutat is választhatják, ahol a hegyi utak végigtekerése a kihívás mellett látnivalók sokaságát is tartogatja.
További információért kattintson ide.
A borítókép forrása: Österreich Werbung, west4media