Terhesség alatti aranyér: ezt tegye, ha megelőzné

Terhesség alatti aranyér: ezt tegye, ha megelőzné

Utolsó frissítés:

Proktis-M Szerző:

Proktis-M
Proktis-M
Tetszett a cikk?

A várandósság idején a női test extra terhelésnek van kitéve, és ebben az időszakban az aranyérbetegség is gyakrabban előfordulhat. Sokan kellemetlennek érzik, hogy beszéljenek a tüneteikről, pedig egyáltalán nem ciki, és életmódbeli változtatásokkal, illetve természetes készítményekkel enyhülhetnek a panaszok.

Az aranyér olyan vénás érköteg, amely a végbélnyálkahártya alatt húzódik meg, és mindenki szervezetében megtalálható. Fontos szerepe van a széklettartás és a székletürítés precíz szabályozásában. Aranyeres betegségről pedig akkor beszélhetünk, ha a végbélnyílást körülvevő vagy a belső falon található vénás párna kitágul és megduzzad. A kialakulás valószínűségét növelheti többek között a terhesség is, amikor a magzat és a méh növekedése nyomást gyakorol a kismedencei területre és a végbélre. Ilyenkor sokan székrekedéssel küzdenek, de a hormonális változások is kihatnak az érintett területre. Ezenkívül az időskor, az elhízás, a krónikus székrekedés, a túlzott erőlködés székletürítés közben és a genetikai hajlam ugyancsak hozzájárulhat az aranyeres tünetek megjelenéséhez. A legtöbben az orvosukkal sem szívesen osztják meg a panaszaikat, noha ez szinte bárkivel előfordulhat, és van rá megoldás.

A terhesség és az aranyér

A babavárás negyven hete alatt a testünk rengeteg változáson megy keresztül: két szív dobog bennünk, és átrendeződnek még a szerveink is, hogy legyen helye a magzatnak. Ezen időszak – egy problémamentes terhesség esetén – tele lehet szépséggel, és a kezdeti heteket követően a nők jellemzően új erőre kapnak, a bőrük és a hajuk ragyogni kezd, ahogy a rosszullétek szintén kezdenek megszűnni. Ahogy telnek a hetek, és nő a pocak, tágul a méh, megannyi váratlan, illetve kellemetlen tünettel találkozhatnak. Egy idő után azt vehetik észre, hogy állandóan a vécére rohangálnak pisilni, hol hasmenéssel, hol székrekedéssel küzdenek, az alvás egyre kevésbé lesz pihentető, és a vége felé már pár lépcsőfok láttán is elmegy a kedvük a sétától. Mindenki máshogy éli meg ezt a kilenc hónapot, és mindenkinél más és más panaszok jelentkeznek, amelyek közül az egyik az aranyér.

A terhesség alatt és szülés után egyaránt előfordulhat az aranyér, aminek a fő oka, hogy a méh a baba növekedése miatt nyomást gyakorol a belekre, a gátizmokra és az alhasi vénákra. Ezenkívül a terhesség során gyakori a szorulás, mivel a progeszteronhormon lassítja a bélműködést, és a magzat súlygyarapodása miatt a szervek összenyomódnak. A szülés közbeni erőlködés szintén növelheti a végbél körüli véredényekre nehezedő nyomást, és néhány esetben ezen időszak alatt alakul ki az aranyérbetegség.

Honnan tudjuk, hogy baj van?

A terhesség során megjelenő aranyeret általában észrevesszük. A súlyosságától függően négy különböző stádiuma lehet. A kezdeti szakaszban belső aranyérről beszélhetünk, ami a kissé megnagyobbodott csomókat takarja, fájdalommentes, és külső tapintással nem érzékelhető, csak vizsgálat (végbéltükrözés) útján derülhet rá fény. Esetleg enyhe viszketés vagy a vécépapíron megjelenő, élénkpiros vér miatt gyanakodhatunk aranyérre. A második stádiumnál a viszketés fokozódhat, jelentkezhet enyhe fájdalom, idegentestérzés, és a csomók tapinthatóvá válnak a végbélnyíláson belül, esetleg erőlködéskor, vagy székletürítéskor kívülre is kerülhetnek, de maguktól visszahúzódnak. A harmadik és negyedik stádium már komolyabb fájdalommal járhat, állandósulhat a viszketés, valamint erősödhet az idegentestérzés. Intenzívebb lehet a vérzés, és előjöhetnek széklettartási problémák: míg az enyhébb esetekben a kívülre került csomók kézzel visszahelyezhetőek, a súlyosabbaknál nem, és a fájdalom mellett rendszerint nagyon érzékennyé válik a kizáródott rész. Amennyiben a panaszok nem szűnnek, vagy erősödnek, keressük fel az orvosunkat.

Mit tegyünk aranyér esetén?

Aki a terhessége alatt először találkozik aranyérrel, könnyen megijedhet, de a legtöbb esetben aggodalomra semmi ok, mivel a nyomás megszűnésével a csomók lassan visszahúzódnak, és megszűnnek a kényelmetlen panaszok. Ebben az időszakban is javasolt a tünetek enyhítése. Kizárólag a kezelőorvossal történő konzultáció után alkalmazhatunk helyi megoldásokat, azaz kúppal vagy aranyérkenőccsel kezelhetjük a problémát. Egyes készítmények hialuronsavval fokozzák az érzékeny végbélnyílás körüli zóna hidratáltságát, mások gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő és sebgyógyító hatású gyógynövényeket tartalmaznak. Ilyen lehet az édesgyökér, a kamillavirág, az aloe vera, a teafa, az ázsiai gázló, valamint a vadgesztenye is.

Kiegyensúlyozott étkezéssel javíthatunk az emésztésünkön. A rostgazdag táplálkozás, illetve a megfelelő folyadékbevitel könnyebbé teheti a székletürítést. A rengeteg zöldség és gyümölcs fogyasztása mellett nézzünk utána, mely gabonafélékben van több rost, és válasszunk akár árpát vagy zabkorpás ételeket. Ezek mellett a sport – amennyiben az állapotunk engedi – szintén jótékonyan hathat a bélmozgásra, serkentheti azt.

Szülés utáni kezelés

Ha valakinek a szülés közbeni erőlködéstől jön elő az aranyere, a tudatos és rostgazdag táplálkozás szintén elengedhetetlen. Akinek pedig gátmetszéssel jött világra a babája, annak aranyérbetegség nélkül is időre van szüksége a regenerálódáshoz. Ilyenkor jól tud jönni egy intimzuhany, amivel könnyedén és fájdalommentesen tarthatjuk tisztán a végbél környékét, ami az aranyér okozta sebnél különösen fontos. Végül a szülést követően célszerű direkt erre kitalált, szülés utáni vagy medencefenéktornával kezdeni, hogy megerősítsük a kismedencei, illetve a végbelet alátámasztó izmokat, így segítve a húgycső- és végbélzáróizom biztos működését.