Az aranyeres megbetegedés nem ritka, a felmérések szerint a felnőtt lakosság háromnegyede szenved kínzó tüneteitől, ötven éves koráig pedig minden második ember megtapasztalja az aranyér okozta fájdalmakat legalább egyszer életében. Bár a tünetek kellemetlenek és ha nem kezeljük őket akár heteken át kínozhatnak, mégsem a diszkomfortérzet az, ami a legnagyobb problémát okozza. Ha a betegséget elhanyagoljuk, az aranyeres panaszok súlyosbodhatnak, ami akár komoly gyulladáshoz, vérrögök, tályogok vagy trombózis kialakulásához is vezethet. Már az első, enyhe tünetek észlelésekor érdemes tehát kezelnünk az aranyérproblémánkat, amihez többféle praktikát is segítségül hívhatunk.
1. Az aranyeres panaszokon a tisztaság és a komfort is segít
Az első tünetek megjelenésekor fektessünk még nagyobb hangsúlyt az altesti higiéniára, hiszen az aranyér megjelenésével vagy kiújulásával a sérült hámfelszín könnyebben elfertőződhet. A hideg vizes lemosás emellett hűsítheti, nyugtathatja a gyulladt, fájdalmas testtájékot. Öltözködjünk kényelmesen, illetve viseljünk olyan fehérneműt, ami nem akadályoz, nem szorít és megfelelően szellőzik.
2. A sós vizes ülőfürdő nyugtat és ellazít
A fürdőszeánszok nemcsak a hangulatunkat javítják, de a sós fürdőkkel jól kezelhetők a gombás fertőzések, a húgyúti problémák és az aranyeres panaszok is. Egy liter vízhez egy teáskanál sót adjunk. Mindegy, hogy háztartási sót vagy keserűsót használunk (utóbbi magnéziumszulfát-tartalma beszívódik a bőrünkön át), a só segíti a kapilláris erek összehúzódását, és fertőtlenítő hatása mellett jótékonyan ellazít. Fontos, hogy a sós, kellemesen kézmeleg vízzel készített ülőfürdő csak az aranyér kezdeti szakaszában alkalmazható, amikor még nem küzdünk súlyosabb tünetekkel. A sóhoz adhatunk további gyógynövényeket, így kamillával, körömvirággal vagy cickafarkkal kiegészítve még hatásosabbá tehetjük a gyógyító fürdőzést.
3. Jeges borogatás az erek összehúzódásáért
A krio- avagy hidegterápia már évtizedek óta használt és bizonyított eljárás, amit az aranyeres panaszok enyhítésénél is bevethetünk. Ha a tünetek vissza-visszatérnek, érdemes speciális, az aranyeres panaszokhoz kialakított, anatómiai gélpárnát vásárolnunk. A párnát lefagyasztva helyezzük a fájó testrészre körülbelül 20 percen keresztül úgy, hogy a párnát csírátlanított, fertőtlenített anyagdarabbal, textillel burkoljuk be. Ha szükséges, ismételjük meg többször az eljárást.
4. Anatómiai párna a fájdalommentes mindennapokért
Ha aranyeres panaszokkal küzdünk, és a munkánk miatt irodában, autóban éljük az életünket, így a napjaink nagy részét ülve töltjük, szerezzünk be anatómiai aranyeres párnát. A speciális párna a szakértők szerint fontos kiegészítője a terápiának, hatékonyan segít a fájdalom leküzdésében. A párnát úgy alakították ki, hogy a közepe lyukas, ezért ráülve tehermentesíti a záróizmok környékét, miközben kellemesen alátámasztja a fenék többi részét, ezáltal elkerülhető a lábak zsibbadása. Nemcsak aranyeres panaszok esetén kiváló, de hasznos segítség lehet derékfájás vagy ízületi gyulladás esetén is.
5. Segédeszközök a székrekedés megszüntetéséhez
Az aranyeres panaszok egyik legfőbb kiváltó oka a székrekedés, ezért fontos, hogy a WC-n ne erőlködjünk, a székletürítést hasprés nélkül végezzük. Ha ehhez segítségre van szükségünk, szerezzünk be úgynevezett guggoló előtétet, ami nem más, mint egy körülbelül 20 centiméter magas dobogó. Székelés közben erre helyezzük a lábainkat, mert így közelebb kerülhetünk a guggoló pozícióhoz, amely a végbélnyílás záróizmainak elernyedéshez, valamint a vastagbél alsó szakaszának kiegyenesedéséhez, ezáltal az erőlködés nélküli székletürítéshez a legideálisabb testhelyzet.
6. Használjunk varázsdiót a gyors gyógyuláshoz
A varázsdió, más néven varázsmogyoró vagy boszorkánymogyoró szinte „csodaszer” az aranyeresek számára. Érösszehúzó tulajdonsága révén enyhíti a panaszokat, külsőleg alkalmazva krém vagy tinktúra formájában csökkenti a vérzést, és mérsékli a gyulladást.
7. Kerékpározzunk, hogy legyőzzük az aranyér okozta kínzó tüneteket!
Bár sokan úgy tartják, a kerékpározás inkább súlyosbítja az aranyeres panaszokat, de ez nem feltétlenül van így: a rendszeres kerékpározás erősíti a láb, a far és a medence izomzatát, amivel akár meg is előzhetjük a kellemetlen panaszok kialakulását. A biciklizéshez használjunk anatómiai, lyukas vagy zselés biciklinyerget, amely segíti a záróizomzat körüli terület ellazulását és a medence megfelelő alátámasztását.
8. Tornázzunk a feszes medenceizmokért
Egy egyszerű, mások számára észrevétlen erősítő gyakorlat sokat segíthet a medence- és fenékizmok erősítésében. Üljünk le egy székre, és tíz másodpercig szorítsuk össze fenékizomzatunkat, majd lazítsuk el azokat. Ismételjük meg legalább ötször a gyakorlatot, és ha lehet, naponta többször végezzük el a mozdulatsort.
9. Mindig legyen otthon extra segítség!
Ha először jelentkeznek a panaszok, esetleg azok még enyhe problémákat okoznak, olyankor a betegség korai tüneteinek kezelésére a szakorvosok is általában vény nélkül kapható krémeket, kúpokat ajánlanak. Ezek a gyógyhatású termékek általában egyszerre fertőtlenítenek, hámosítanak és gyulladáscsökkentőt is tartalmaznak. A készítmények vazelin- vagy hiauronsav-tartalma ápolja az érzékeny területeket, a lidokain vagy az efedrin a fájdalomcsillapításban és az érösszehúzódásban segít. Vannak olyan krémek, kúpok, amelyek mindemellett úgynevezett elölt baktériumkultúrát is tartalmaznak, ezek serkentik a szervezet immunválaszát és hatékonyan beindítják az öngyógyítási folyamatokat.
10. Gyógyszerekkel is segíthetjük a tünetek visszaszorítását
Ha a tünetek nem szűnnek és több mint egy hétnyi kezelés után is fájdalmaktól szenvedünk, érdemes szakorvos segítségét kérnünk, aki szájon át szedhető gyógyszerekkel egészítheti ki az addig alkalmazott praktikákat. A gyógyszerek általában gyulladáscsökkentők vagy fájdalomcsillapítók lehetnek, amelyeket például az alsó végtagok vénatágulatainak kezelésére is alkalmaznak.
Ha a fájdalom a továbbiakban is fennáll, esetleg nem szűnik meg a vérzés, a panaszok lokális kezelésén túl szükséges a kiváltó okok feltérképezése. Ilyenkor képalkotó és rutin laborvizsgálatokkal a szakorvosok segítenek feltárni a probléma gyökerét. Ne szégyelljük a problémáinkat, hiszen ezekkel nem vagyunk egyedül. Az alapos kivizsgálás segíthet a háttérben meghúzódó súlyosabb betegségek, például a daganatos elváltozások korai felismerésében.