Amikor az „ösztrogénbástya” megsérül

Amikor az „ösztrogénbástya” megsérül

Utolsó frissítés:

Remifemin Plus Szerző:

Remifemin Plus
Remifemin Plus
Tetszett a cikk?

Amíg véd minket, szinte nem is tudunk a létezéséről. De ahogy megrogy több évtized után az általa felállított védelem, egyből ráeszmélünk arra, milyen fontos. Igen, az ösztrogénről van szó, amely a változókorig igyekszik szinte mindentől megóvni minket, utána azonban rajta kívül álló okok miatt jócskán meggyengül a páncélja.

A nők első számú nemi hormonja, az ösztrogén fantasztikus! A női testben közel 300 biokémiai folyamatot szabályoz valamelyik formája, szóval jelentőségénél fogva messze kiemelkedik a hormonok közül. Az ösztrogén egyébként voltaképpen egy gyűjtőnév, mert nem is egy, hanem háromféle hormont (ösztront, ösztradiolt és ösztriolt) foglal magában. Az ösztrogén a petefészek tüszőiben és a méhlepényben termelődik, de kisebb mennyiségben a mellékvesekéreg és a zsírszövetek, valamint az izmok is részt vesznek az előállításában. Menopauza beálltával azonban már csak a zsírsejtek termelik, hiszen ekkorra a petefészkek kimerülnek.

Az ösztrogén legfontosabb szerepe az összes közül a női termékenység biztosítása (női ivartsejtek termelése, megtermékenyülés, terhesség, szülés, szoptatás), a másodlagos női nemi jelleg kialakítása, azaz a női testalkat (például vékonyabb csontozat, lekerekített csípő, bőr alatti zsírpárnák) és a mellek kifejlődése, a vékonyabb hang és a kevesebb testszőrzet. Kijelenthetjük: az ösztrogén a termékenység kulcshormonja, amíg csak az erejéből telik, óvó kezekkel húz pajzsot a nők köré.

Az ösztrogén továbbá egészen a változókorig védi a nőket a szív- és érrendszeri betegségektől, a csontritkulástól, de kordában tartja a női ivarszervek egészségét, biztosítja a szép bőrt és hajat is. Úgy egyáltalán: amíg lehet, őrködik a női szervezet hormonegyensúlya felett. A menopauzával azonban ez a harmónia felborul, a progeszteron után elkezd csökkenni az ösztrogénszint is, ami miatt egyebek mellett sérülékenyebbé válnak a nyálkahártyák, például a gyomorban, a szemben vagy a hüvelyben, de a húgyúti szervek is fogékonyabbá válnak a fertőzésekre.

Nemcsak a változókor alakíthat minket, mi is alakíthatjuk őt

A menopauzával járó változásokkal csak úgy lehet felvenni a harcot, ha mi magunk is ezt a módszert választjuk. Azaz, a változásokra reagálva nem ölbe tett kézzel nézzük és éljük át a szemmel látható, illetve láthatatlan átalakulásokat, hanem tevékenyen részt veszünk ezek lassításában vagy legyőzésében.

Ehhez azonban nem árt tisztában lenni néhány dologgal, a változókor ugyanis bosszantóan trükkös folyamat. Ahogy elkezd csökkenni az ösztrogént kordában tartó másik hormon, a progeszteron, úgy alakulhat ki ösztrogéndominancia. És amekkora ez a dominancia, annyira lehetnek súlyosak a változókori panaszok, amelyek olyan anyagcserezavarokhoz vezethetnek, mint például a súlygyarapodás és vízvisszatartás, de az ingerlékenység, szívritmus- és alvászavar is ennek az „egyensúlytalanságnak” a számlájára írható. Sőt, akár komoly betegségekhez is vezethet, hiszen az ösztrogén-progeszteron egyensúlyának kibillenésével gyengül az ösztrogén védőbástya-szerepe.

Dr. John Lee, norvég származású amerikai endokrinológus 30 évig kutatta a természetes progeszteronpótlás lehetőségét, s rámutatott, hogy ilyenkor még mindig a legtöbben fitoösztrogénekhez nyúlnak, vagy hormonterápiához, ami rossz irány, hiszen az szintén ösztrogéndominanciához vezethet. Bármilyen furcsán hangozhat, ilyenkor a progeszteronpótlás a kulcs, hiszen a két hormon balanszával állhat helyre ismét a szervezet harmóniája.

Hormonmentes segítségek

Ha nem extra erős tünetek kínozzák a nőket, akkor a legjobb hormonmentes lehetőségeket keresni a tünetek enyhítése érdekében. Ösztrogéndominancia esetében ehhez három fontos szempontot érdemes figyelembe venni:

1. Természetes progeszteronpótlás

Az egyensúly visszaállítására a progeszteronhoz hasonló anyagokat tartalmazó, vagy a női hormonháztartást szabályozó és helyrebillentő gyógynövényeket (például poloskavész, komló, palástfű, cickafarkfű, barátcserje) érdemes alkalmazni. Kapszulák, tinktúrák, házi főzetek: mind-mind kiválóan tudnak segíteni a változókor tüneteinek mérséklésében. A mexikói jamgyökér kivonatából készült krémet pedig a csuklóra és nyakra, a legvékonyabb bőrterületre kell vékonyan kenni, de a mennyiség beállításában kérdezzünk meg egy hormonegyensúly tanácsadót!

2. Teljes értékű, ellenőrzött helyekről származó élelmiszer fogyasztása

A hormonokra rendkívül rossz hatással vannak az ipari módon előállított élelmiszerek a bennük található rengeteg káros anyag miatt. Ezek a mérgező anyagok úgynevezett xeno-ösztrogén tulajdonságuknál fogva képesek utánozni az ösztrogént, ezzel ösztrogéndominanciát okozva. A biológiai módszerekkel előállított táplálékkal azonban elkerülhetők a környezeti mérgek. Fontosak a többszörösen telítetlen zsírsavak is, amelyek a lenolajban, a borágóolajban és a ligetszépe olajban is megtalálhatók.

3. Rendszeres méregtelenítés

A környezeti mérgek a levegővel és táplálékainkkal folyamatosan bejutnak szervezetünkbe, ezért szükséges a máj tehermentesítése, de a nyirokrendszer, a vese, a bőr, a belek és a tüdő is fontos szerepet játszik a méreganyagok eltávolításában. Megfelelő kúrákkal sokat tehetünk az ösztrogéndominancia ellen.

Mindezekből jól látható, mennyi mindent tehetünk meg saját magunkért, ha a változókorban nem érezzük jól magunkat a bőrünkben. Ehhez azonban sokszor nagyobb nyitottságra és szemléletváltásra van szükség: de ha bátor valaki, akkor ez kamatostul megtérülhet.

Hirdetés

Változókor könnyedén, hormonmentesen

Az életmódváltás, az egészséges étkezés és a rendszeres mozgás mellett a változókori mindennapok megkönnyítésében segíthet a Remifemin Plus filmtabletta. Nem tartalmaz ösztrogént, sőt fitoösztrogéneket sem. Összetevői, a speciális poloskavész- és orbáncfűkivonat igazoltan hatásos és biztonságos a hőhullámok, izzadás, alvásproblémák és a zavaró lelki panaszok mérséklésére. Hosszan tartó szedése ajánlott.

Recept nélkül kapható a gyógyszertárakban.
www.remifemin.hu

Remifemin Plus