Iskolai kezdőszett elsősöknek: segít a lista!
Szülőként és gyermekként is az első iskolanapra felkészülni a legizgalmasabb. Annak érdekében, hogy ez valóban izgalmas és ne stresszel teli legyen, érdemes jó előre átgondolni és megtervezni, mi is szükséges egy elsősnek a tanévkezdéshez. A tankönyvcsomagok kiosztásakor minden évben egy listát is mellékelnek a tanítónők, hogy mire van – valóban – szüksége egy kisgyereknek. A gondosan és a kellő rutinnal összeállított listát ezért érdemes minden pontjában követnünk: ha tényleg 2 darab HB-s ceruzára van szükség, akkor mindenképpen ilyet vegyünk, ha elég a 6 vagy a 12 színes vízfesték, akkor valóban elég azt beszerezni, ha csak egy vékony és egy vastag ecset kell majd a rajzórára, akkor ne vásároljunk komplett készletet. Egyrészt így szülőként is könnyebb végighaladni a listán, másrészt a gyereknek is ezzel teszünk könnyebbséget, hiszen így majd ő sem lesz zavarban, hogy a sok közül melyik vékony ecsetet vegye elő az órán, ha valóban csak egy lesz neki. Ha következetesen végighaladunk a tanító által összeválogatott iskolaszerek listáján, akkor nem maradhat ki semmi, vásároljunk akár egy írószerboltban, akár egy szupermarketben, vagy épp online. Persze a ceruzákból, színesceruzákból érdemes néhány tartalékkal is készülni, azonban az biztos, hogy a színes korongokból vagy a gyurmakészletből elegendő egyet megvásárolni.
A tornaszerek és a tisztasági csomag összeállításához is alapos útmutatót kapnak a szülők: előbbinél fontos, hogy a ruhák kényelmesek, szellőzőek legyenek, a benti cipők közül is válasszunk olyat, ami praktikusan használható, és nem csúszik a talpa.
Nehéz az iskolatáska – de fontos, hogy kényelmes legyen
Kisiskolásoknál a sok apróság beszerzése mellett a nagyobb dolgok esetében is érdemes körbenézni, és körültekintően válogatni. Az egyik ilyen az iskolatáska kérdése. Természetesen számtalan mintájú, típusú és alakú táska közül válogathatunk: ott vannak a táskákon a kedvenc mese- vagy épp szuperhősök, sportcsapatok, vagy épp a gyerekek számára kedves állatok is. Habár a táska majdani tulajdonosának minden bizonnyal a minta a legfontosabb kérdés, szülőként azt is tartsuk szem előtt, hogy a táska kényelmes legyen, ne terhelje aránytalanul a gyerek gerincét, legyen benne elég hely mindennek. Ma már több olyan (iskola)táskatípussal is találkozhatunk, amik, a guruló bőröndökhöz hasonlóan, a földön is húzhatók, ez a kicsiknél és a nagyobbaknál is hasznos lehet. Az egyszerűség kedvéért komplett szettben is gondolkodhatunk, ami iskolatáskát, tornazsákot, tolltartót, pénztárcát is tartalmaz. Ha már a tolltartónál tartunk: a kisebbeknél érdemesebb a kihajthatós típusokat választani, hiszen ezek átláthatók, mindent gyorsan meg lehet benne találni, és nem utolsósorban ez a leginkább ceruzahegykímélő megoldás is. A nagyobbaknál népszerű, „bedobálós” változatból is több típus, forma és méret létezik.
Könyvek, füzetek
A beszerzendő tanszerek listáján a füzetek is szerepelnek: ha ebben is követjük az előírtakat, akkor könnyedén a kosarunkban lehet a hiánytalan mennyiség. Fontos megjegyezni, hogy az egyes füzettípusok között jelentős árkülönbség lehet. Így, ha egyébként is plusz borítóval kötjük be a füzeteket, akkor nem érdemes a legdrágább, trendi mintás, vastagborítású négyzetrácsos füzetet kiválasztani. Ha azonban csak egy átlátszó borítást választunk, akkor jobb lehet a strapabíróbb darabok közül vásárolni. A könyvekkel kapcsolatban is érdemes az átlátszó „csomagolás” mellett letenni a voksot, hiszen így egyszerűbben találja majd azt meg a gyerek a táskában, és a tartós, műanyag borítás a könyveket is megvédi. Természetesen a címke mind a könyvekre, mind a füzetekre kötelező tartozék, de ezek mellett jó, ha mindenen, ami iskola- vagy tornaszer, ott van a gyerek monogramja.
Az idén 25 éves Adni Öröm! jótékonysági akció keretében 2021. július 21. és szeptember 5. között iskolaszer adománykártyákkal támogathatják a rászoruló gyermekeket az INTERSPAR áruházak és a SPAR online shop vásárlói. 2021. augusztus 25. és 28. között pedig a Magyar Máltai Szeretetszolgálat önkéntesei személyesen fogadják az adományfelajánlásokat a SPAR-csoport hipermarketjeiben. A kampány végén a karitatív szervezet a jelképesen megvásárolt termékeket valódi tanszerekre váltja és – a tárgyi felajánlásokkal együtt – még az iskolakezdés előtt eljuttatja azokat a nehéz helyzetben lévő családokhoz. |
Rutinos iskolakezdők
A nagyobb, felsős vagy akár középiskolás gyerekeknél is hasonló a helyzet. Itt is érdemes a kiküldött listát követni, de persze itt már hagyatkozhatunk a gyerek tapasztalataira is: tudja, hogy melyik típusú golyóstollal kényelmes neki írni, ahogy azt is, hogy melyik típusú füzetbe szeret dolgozni, legyen az kapcsolt vagy spirálfüzet. Persze a nagyobbaknál is előfordulnak különleges eszközök: körző, vonalzók, számológép, pendrive vagy valamilyen védőfelszerelés – tehát ha valamilyen speciális szakkörre vagy edzésre jár, akkor ezekre is gondolni kell. Itt is érdemes az adott szaktanár kéréseit szem előtt tartani, hiszen bármennyire is menő egy tudományos számológép, arra még egyáltalán nincs szüksége egy középiskolásnak, bőven elég középkategóriás eszköz.
Tanulás otthon
Az otthoni tanulósarok minden iskolásnak fontos hely: egyrészt ide el tud vonulni, ha házit kell írni, vagy épp fel kell készülni egy-egy dolgozatra, másrészt – és ideális esetben – egy helyen tudja tárolni minden iskolai felszerelését. Ha íróasztalt választunk a gyereknek, semmiképp se nagy, irodai asztalokban gondolkodjunk: bőven elég egy akkora méret, ahol egy könyv és egy füzet elfér, egy asztali lámpával, esetleg egy asztalra szerelhető faragóval, ha nagyobbakról van szó, akkor laptoppal. Jó, ha van fiókja, ahol az épp nem használt tanszereket lehet tárolni, de hasonlóan praktikusak lehetnek a különböző tárolódobozok is, amiket az asztal alatt vagy mellett lehet hagyni. Az asztal mellett fontos a szék is: ha tehetjük, próbáljuk meg a leginkább ergonomikus típust választani, ami állítható, így akár több éven keresztül is használható lehet.
Hasznos apróságok
Az iskolatáskába – a tanszerek mellett – jó, ha helyet kapnak az olyan praktikus dolgok is, mint a kulacs, az uzsonnástáska vagy épp egy kis tisztasági csomag. Előbbiek fenntarthatósági szempontból is hasznosak, hiszen nem termelnek nap mint nap szemetet, a tisztasági csomagban pedig mindig jó, ha van papír zsebkendő, kézfertőtlenítő, szemüveges gyerekeknek szemüvegtörlő és tok, esetleg sebtapasz. Különösen a kisebbeknek szintén hasznos lehet – ráadásul könnyen hordozható – az összecsukható és vízálló esőkabát, ami nem foglal nagy helyet, de bármikor előkapható, ha szükség van rá.
Digitális eszközök
Ma már egyre több iskolában alkalmaznak digitális eszközöket, így érdemes erre is időben felkészülni. Emellett a pandémiás helyzet is hozhat újabb online átállást, így érdemes beszerezni egy külön fejhallgatót a gyereknek is, hogy ha a szülő is épp home office-ban van, zavartalanul tanulhassanak és dolgozhassanak együtt.