Az építőipar 2022-es rekord éve óta sokat változott a piaci környezet és az általános gazdasági helyzet is. Milyen kihívásokkal kellett azóta megküzdeniük?
Valóban, 2022 egy rendkívüli év volt az építőiparban, azóta azonban jelentősen átrendeződött a piac. A kereslet visszaesése, valamint az infláció hatásai mind érezhető kihívást jelentettek. A beruházások üteme is lelassult, és a vásárlói döntések sokkal óvatosabbá váltak. Évek óta rendkívül alacsony a fogyasztói bizalmi index, azaz a lakosságban nincs meg a hit, hogy az anyagi helyzetük a közeljövőben javulni fog. Éppen ezért nem vágnak bele egy építkezésbe vagy egy otthonfelújításba akkor sem, ha megtakarításuk egyébként lenne rá. Mindezek ellenére az Újház a stagnáló piaci környezetben is 13%-os növekedést ért el, ami jól mutatja, hogy a hálózat rugalmassága és a tudatos portfólióbővítés képes valamennyire ellensúlyozni a kedvezőtlen gazdasági hatásokat.
Eközben egyre több, a szektort érintő állami támogatás jelenik meg. Ezek képesek lehetnek változtatni a jelenlegi trendeken és felpörgetni a keresletet?
A kormányzati szándék érezhetően megvan a lakossági építkezési kedv erősítésére. A már futó programok közül a Vidéki Otthonfelújítási Programot érezzük az egyik leghatékonyabbnak, és komoly várakozásokkal tekintünk az Otthon Startra, valamint a Hitelesített Energiamegtakarítás (HEM) rendszerére. Utóbbi kettő 2025 szeptemberében indult, így az érdemi hatás a következő időszakban fog jelentkezni.
Tehát az építőanyag-piac alakulását inkább a felújítások, mintsem a lakásépítések határozzák meg?
Nyilván sokkal több építőanyagra van szükség egy ház felépítésekor, mint a felújításánál. Csakhogy 2025 első három negyedévében mindössze 7490 új lakást adtak át Magyarországon, 14 százalékkal kevesebbet, mint az előző év azonos időszakában, ami nyolcéves mélypontot jelentett. Azt látjuk, hogy annyira alacsony az építkezések száma, hogy a piacunk szempontjából a felújítások volumene lett a meghatározóbb. Ezt igazolják vissza a lakossági hitelezési adatok is, amelyek azt mutatják, hogy a vásárlók döntő része használt lakást vesz. A népességi adatok csökkenését is figyelembe véve ez a tendencia hosszabb távon is fennmarad, ami szintén azt jelzi, hogy elsősorban a felújításokat támogató konstrukciók tudnak igazán hatékonyak lenni.
Az elmúlt években gyakorlatilag minden termék és szolgáltatás drágult. Az infláció mennyire sújtotta az építőanyagok árát?
Az árváltozás eltérő módon érintette a különböző termékköröket, de a növekedés összességében közel sem volt akkora, mint azt sokan gondolják. A legnagyobb drágulást produkáló kategória a nyílászáróké volt, de itt is csak 3,35 százalékos áremelkedést láthattunk egy év alatt. Sőt, a legnépszerűbb termékek a nagy versenynek köszönhetően még olcsóbbak is lettek: a kerámia falazóelem termékkör ára 4 százalékkal csökkent az előző évhez képest, a beton alapcserépé 2,1 százalékkal, a hőszigetelő hab pedig 5,87 százalékkal. A saját értékesítési hálózatunkban az árváltozás 2022 és 2023 között 2,82 százalék volt, miközben az éves fogyasztói árindex 17,6 százalékkal nőtt. A következő évben az árak nálunk 2,37 százalékkal csökkentek 3,7 százalékos fogyasztói index mellett. Az idei évben pedig folytatódott ez a tendencia. Tehát azt gondolom, hogy aki épített, felújított az elmúlt időszakban, a legjobbkor tette. Ez talán még jövőre is így marad, bár 2026-ban már számítunk némi árkorrekcióra az építőanyagok piacán.
Milyen tényezők mozgatják az árakat?
Sok esetben egyedi tényezőket lehet kiemelni. A polisztirol szigetelőlemezeknek az olajhoz hasonlóan ingadozó világpiaci ára van, de akadnak olyan tételek, amelyekre az euró árfolyam van hatással. Az üzemanyagár is közrejátszik a szállítás miatt, ahogy az égetett termékek esetén a gáz ára is. Általánosságban elmondható, hogy a beszállítóknak is különböző nehézségekkel kellett megküzdeniük a növekvő bérköltségektől az infláción át a bányajáradékok emelkedéséig, de a vásárlók által a boltban érzékelhető árak az elmúlt három évben alig változtak.
Ha az építőanyagok nem is drágultak, miért érzik sokan azt, hogy mégis egyre költségesebb az építkezés és a felújítása?
Az elmúlt években jelentősen drágult a munkaerő. Üzemeltetni például lehet, hogy olcsóbb egy hőszivattyús, napelemes rendszert, de kiépíteni sokkal költségesebb, hiszen megfelelő tudású szakemberre is szükség van. Érdemes belegondolni abba is, hány házat szigeteltek korábban, milyen ablakokat használtak anno, és ezzel szemben milyen elvárásaink vannak napjainkban. Az új technológiák megjelenése, és a műszaki tartalom bővülése az elsődleges oka az árnövekedésnek.
Melyek a leggyakoribb okok, amelyek miatt a nyilvánvaló nehézségek ellenére is belevágnak az emberek egy komplex felújításba?
Fontos alapvetés, hogy az ingatlan értéke jelentősen emelkedik egy felújítás után. Emellett csökken a rezsi, ami pénzügyi és környezetvédelmi szempontból is előnyös. De a legfontosabb szerintem az, hogy egy felújítással vagy új ingatlanba költözéssel egy új életszakasz is kezdődik. Egy komfortosabb otthon egy teljesen új életérzést is ad, ami felbecsülhetetlen.
Mi a legfontosabb tanácsa annak, aki belevág egy felújításba?
Amikor a barátaim ugyanezt kérdezik, azt szoktam válaszolni, bármi is történik, mindig csak a cél lebegjen a szemük előtt. A másik fontos tanácsom, hogy célszerű már a projekt legelején bevonni legalább egy szakembert, aki segít a tervezésben. Általános tapasztalat ugyanis, hogy sem a költség, sem az idő nem annyi egy-egy munkafázisnál, mint amit egy laikus megbecsül. Azt is érdemes látni, hogy míg egy új autó vásárlásakor az első perctől kezdve konkrét árakkal kalkulálhatunk, egy felújítás egyáltalán nem ilyen. Rendkívül széles a termékválaszték, rengeteg technológiai megoldás van, és a felújítás közben szinte mindig változnak az elvárásaink is. Ezért érdemes némi plusz tartalékkal belevágni, hogy legyen anyagi mozgástér.
A termékek árusításán túl egy ilyen projekt során milyen szerep jut az Újháznak?
Létrehoztunk egy saját online képzési rendszert, amelyben folyamatosan frissítjük az értékesítőink tudását az új termékekről, megoldásokról, felhasználási módokról. Ennek köszönhetően naprakészen tudnak támogatást nyújtani bármilyen szakmai kérdésben. Ha van egy konkrét vásárlói elképzelés, segítünk abban, hogy milyen termék illik hozzá. Ha pedig szükség van inspirációra, az sem akadály, hiszen a szaniterekről és komplett fürdőszobákról például már 3D látványtervet is készítünk. Továbbá fejlesztettünk egy hőszigetelés kalkulátort is, amely az épület sajátosságai alapján megmutatja, bizonyos termékek beépítésével mekkora energetikai szintlépés valósítható meg. Tavasszal pedig pilot jelleggel elindítottunk egy 0% THM konstrukciót is, ezzel is szélesítve a felújítani vágyók lehetőségeit.
Hogyan zárult a tesztidőszak?
Egy tavalyi kutatás szerint az emberek 90 százaléka nem elégedett az otthona állapotával, sokan mégsem mernek a jelenlegi gazdasági környezetben belevágni egy nagyobb beruházásba. A célunk ezzel az ajánlattal az volt, hogy őket megmozgassuk, ami sikerült, sokan éltek a lehetőséggel, így ősszel már egy sokkal szélesebb körű, kiterjesztett kampánnyal folytattuk. A tetőcserepek mellett burkolatok, szaniterek, térkövek, nyílászárók és különféle segédanyagok is bekerültek a programba. A 0% THM az Újház kijelölt kereskedéseiben érhető el, és akár 1,5 millió forintos vásárlási összegig biztosít kamatmentes részletfizetést. A gyártói partnerektől érkező visszajelzések is megerősítették, hogy a konstrukció valódi piaci igényre ad választ, ezért a tapasztalatokra építve tavasszal újabb kampány indítását tervezzük.
Az Újház egy új franchise-modellt is elindított. Miért volt erre szükség?
A 2022 utáni iparági visszaeséskor egyértelművé vált, hogy a piaci környezet és a vásárlói igények változása miatt újra kell gondolnunk a működésünket. A Boston Consulting Group (BCG) támogatásával olyan új koncepciót dolgoztunk ki, amely a helyi piaci igényekhez igazodva rugalmasabb partneri együttműködést biztosít, és lehetőséget teremt arra, hogy az Újház márka még közelebb kerüljön a vásárlókhoz.
Milyen további tervek vannak az asztalon a következő 3-5 évre?
Nagyon büszke vagyok arra, hogy rendre képesek vagyunk megújulni. Már rég nem egy tüzép vagyunk, és azt gondolom, az Újház egyfajta kultúraváltást is elindított az építőanyag-kereskedelemben. Ezt a modernizációt szeretnénk folytatni új szolgáltatásokkal, fejlesztésekkel és például a kert üzletágunk bővítésével. Mi optimistán tekintünk a jövőbe.
A tartalom az Újház megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.