Átlagosan az útkárok felét fizetik az útkezelők

A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége szerint a nem elég alaposan dokumentált kárigényeket elutasítják, figyelmeztető táblával jelzett szakaszokon pedig speciális biztosítás nélkül eleve nem is jár kártérítés.

  • HVG

Nagyjából a kátyúkárok felét fizetik az illetékes útkezelők – számolt be a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének (FBAMSZ) statisztikáira hivatkozva hétfőn az RTL Híradó. A nem megfelelően dokumentált esetek kárigényeit általában elutasítják, illetve – speciális kátyúbiztosítások eseteitől eltekintve – az úthibákra emlékeztető jelzőtáblákhoz tartozó útszakaszokon sem jár a kártérítés.

Megfelelő dokumentációnak leginkább hatósági jegyzőkönyv vagy tanúk igazolása számít, illetve érdemes minél több fényképet készíteni, a sérült alkatrészeket pedig az eljárás végéig megőrizni – figyelmeztetnek.

Lakott területen főszabály szerint az önkormányzat felelős az utak állapotáért, illetve az úthibák okozta károkért – Budapesten a fő- és tömegközlekedési útvonalakon a Budapest Közút Zrt. –, míg azon kívül a Magyar Közút Nonprofit Zrt.

A FBAMSZ szerint akár évi 4-5 ezer forintos összegért is lehet már kátyúbiztosítást kötni, akár a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb), illetve a casco kiegészítéseként, akár önálló biztosítás konstrukcióban.

Arról, hogy a kgfb és casco biztosításkötésre már a Simple applikáción keresztül is van lehetőség, ebben a cikkben olvashat:

https://hvg.hu/gazdasag/20260128_hungarikum-alkusz-simple-biztositaskozvetites

Nyitókép: Nasir Kachroo / NurPhoto / AFP

Hozzászólások