Emlékiratokat rejtett a legyilkoltak hamvaiba egy sonderkommandós
Az auschwitzi visszaemlékezések magyarul is olvashatók.
Az auschwitzi visszaemlékezések magyarul is olvashatók.
Bíróság elé kell állnia egy 95 éves volt SS-es mentősnek Németországban. Hubert Zafke ügyének tárgyalását korábban három alkalommal egészségi problémáira hivatkozva elhalasztották.
Egészségi állapota miatt nem kell bíróság elé állnia annak a nőnek, aki ellen azért emeltek vádat, mert a gyanú szerint 260 000 zsidó meggyilkolásához járult hozzá Auschwitzban a Holokauszt idején.
Egy történeti kutatás miatt derült fény arra, hogy Izrael évtizedek óta attól a gyártól vásárol gázálarcokat, amely a második világháború idején a náci Németországot is ellátta hadianyaggal, és gázálarcokat szállított az auschwitzi gázkamrákat működtető SS-őröknek is.
Elődeihez hasonlóan Ferenc pápa is ellátogatott az egykori auschwitz-birkenaui náci koncentrációs tábor területére, látogatása csendben, imával telik.
Bűnrészesnek találta és öt év börtönbüntetésre ítélte pénteken egy német bíróság az auschwitz-birkenaui náci német haláltábor egyik utolsó élő hajdani őrét.
A gázkamrák áldozataihoz tartozó személyes tárgyak kerültek vissza az auschwitzi náci német haláltábor helyén létesített múzeumba, összesen több mint 16 ezer darab. Az 1967-ben végzett régészeti munkák alkalmával kerültek elő a tárgyak, majd elkallódtak.
Az auschwitzi múzeum kurátorai a gyűjtemény karbantartása közben figyeltek fel arra, hogy az egyik bádogbögre duplafenekű, és ékszereket rejt magában.
Jiszrael Krisztal ma Izraelben él, a holokausztot Lengyelországban élte túl. Feleségét megölték, ő maga 37 kilósan szabadult Auschwitzból. Egyelőre hiányoznak a születése 1903-as időpontját igazoló iratok.
A szövetségi legfelsőbb bírósághoz fordul a múlt héten négy évre ítélt Oskar Gröning ügyvédje, hogy enyhítsék a büntetést. A bíróság méltányolhatja, hogy a lágerőr korábban vallomást tett az SS több tagja ellen.
Négy év börtönre ítélték az egyik utolsó élő auschwitzi lágerőrt, a 94 éves Oskar Gröninget.
Három és fél év börtönt kért kedden Németországban az ügyészség a 94 éves Oskar Gröningre, amiért Auschwitzban közreműködött 300 ezer magyar zsidó gázkamrába juttatásában.
Ízléstelen haláltáboros fotót posztolt a Facebookra egy görög parlamenti képviselő. Az MTI tudósítója a Twitteren hordta le ezért a politikust, mindenki legnagyobb megelégedésére.
A lengyel rendőrség őrizetbe vett két britet, akiket azzal gyanúsítanak, hogy lopni próbáltak a volt náci auschwitzi haláltábor területéről – közölte az onet.pl hírportál kedden. Ilyen bűncselekmény miatt akár tízéves büntetés is kiszabható.
Kis híján mindenki őt akarta megszólaltani Cannes-ban, hiszen első komolyabb alakítása után sokan máris a legjobb főszereplő díjával jutalmazták volna. A Saul fiában amatőr színészként is emlékezeteset nyújtó Röhrig Géza holokausztról szóló mondatati bejárták a világsajtót. Reméli, hogy a Saul fia tisztáz néhány félreértést a koncentrációs táborok belső mindennapjairól, de azt is elárulta, néhány lágerbéli történet teljesen kiütötte őt. Még az óriási cannes-i slusszpoén, a Zsűri Nagydíjának elnyerése előtt beszélgettünk a New Yorkban élő költővel.
A Holokauszt Emlékközpontban kell látogatást tennie egy 33 éves gyöngyösi lakosnak, akit holokauszttagadás miatt ítéltek el. A kiállításról be kell számolnia pártfogójának.
Jozef Paczynski, a 121-es számú fogoly 95 éves volt. Azt mondta, még ma is behunyt szemmel le tudná vágni a lágerparancsnok, Rudolf Höss haját.
A 300 ezer ember meggyilkolásában bűnrészességgel vádolt Oskar Gröning pere kezdetén vallomást tett a bíróságon. Kétségtelen, hogy "erkölcsileg bűnrészes" a haláltábor működtetésében, és ezért bocsánatot kér, ügyének büntetőjogi vonatkozásait azonban a bíróságnak kell megítélnie – mondta.
Magyar holokauszt-túlélőt is meghallgatnak az Oskar Gröning néven azonosított férfi perében Németországban. A vád szerint Gröning kezelte azoknak a csomagjait, akiket a vonatról leszállítva azonnal gázkamrába küldtek. Alig több mint másfél hónap alatt 437 ezer magyar zsidó érkezett akkoriban a haláltáborba.
Az auschwitzi múzeum történészei és lengyel iskolai tisztségviselők vizsgálják, hogyan kerülhetett hajdani deportáltak egy rövid listája egy 200 kilométerrel odébb fekvő iskola egy könyvtári könyvébe.