"Tanulhatnának Orbán Viktortól" - a Mol tervei ellen tüntettek a horvátok
A Mol tervezett intézkedései ellen tüntetett csütörtökön Zágrábban az INA egyik szakszervezete.
A Mol tervezett intézkedései ellen tüntetett csütörtökön Zágrábban az INA egyik szakszervezete.
A július 1-jei európai uniós csatlakozásával Horvátországnak lehetősége nyílt európai elfogatóparancs kiadására - nyilatkozta Lattmann Tamás nemzetközi jogász pénteken azzal kapcsolatban, hogy a horvát ügyészség csütörtökön kezdeményezte Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatójának kihallgatását.
Az Ina horvát olajtársaság devizaváltási problémák miatt kilép egy iráni kutatási projektből. Az új szénhidrogén-lelőhelyek utáni kutatásra még 2008-ban kötöttek szerződést az iráni nemzeti olajtársasággal 141 millió dollár értékben.
Sajtóértesülések szerint a Mol horvát leánycége, az Ina nem vásárolja meg Bosznia-Hercegovina szerb entitása egyik olajvállalatának többségi részesedését.
Egyelőre nem ismeretes, hogy mi okozta Ivo Sanader rosszullétét. A volt kormányfőt korábban szívpanaszokkal kezelték. A volt miniszterelnököt és társait azzal vádolják, hogy a közbeszerzési törvényeket megsértve, valós és fiktív megrendeléseken keresztül állami cégektől szereztek pénzt, amely Sanadernél vagy a jobboldali Horvát Demokratikus Közösség feketekasszájában kötött ki.
Magyar-horvát külügyi találkozón egyeztettek a horvát INA energiavállalat és a benne 49 százalékos tulajdonnal rendelkező Mol együttműködéséről. Múlt héten azért ítélte el a horvát bíróság Ivo Sanader volt kormányfőt, mert a vád szerint a Molt kenőpénz ellenében segítette hozzá a vállalat irányításához.
A Mol-csoport jogi igazgatója szerint az INA részvényesi szerződését polgári perben lehetne csak felülbírálni akkor is, ha a Sanader-perben kedden hozott elsőfokú ítélet jogerőre emelkedne.
A horvát kormány elégedetlen az INA részvényesi szerződésével és már régóta tárgyal a Mollal annak módosításáról – jelentette ki Slavko Linic pénzügyminiszter szerdán a horvát közszolgálati rádióban (HR).
Ha a kormánypártiaknak igazuk van, és tényleg nincs, akkor Horvátország megcsinálta, amit a magyar kormány akart, csak nem mert, vagy nem tudott. És ez kínosabb, mintha lenne ügy.
Az elmúlt egy órában tovább esett az olajipari részvény árfolyama. A papír a 10.31-kor mutatott korábbi mélypontja (17.550 Ft) alá bukott, és jelenleg nagy forgalom mellett 17.380-17.400 forint közt rezeg.
A horvátországi bírósági ítéletre, mely szerint Moltól származó vesztegetési pénzt vett át Ivo Sanader (korábbi horvát miniszterelnök), és emiatt börtönbe kerül, drasztikusan letörte az olajipari papír eddigi óvatosan optimista áremelkedését.