#Izrael





Németország óva intette Izraelt telepespolitikája folytatásától
 

Németország óva intette Izraelt telepespolitikája folytatásától

Az Ariel Saron volt izraeli kormányfő halála miatt közel-keleti látogatáson tartózkodó német külügyminiszter óva intette hétfőn Izraelt telepespolitikája folytatásától, mert az szerinte aláássa az izraeli-palesztin béketárgyalásokat. Közben a Palesztin Felszabadítási Szervezet (PFSZ) úgy döntött, hogy az izraeli telepbővítésekre válaszul előkészíti az ENSZ-szervezetekben való tagságra vonatkozó kérelmét.

MTI MTI




Megvan, kit küld el a kormány Saron temetésére
 

Megvan, kit küld el a kormány Saron temetésére

Megérkeztek a külföldi delegációk Izraelbe Ariel Saron volt miniszterelnök temetésére hétfőn. Az országban a szertartás idejére a biztonsági intézkedéseket is fokozták. A magyar kormányt Fónagy János államtitkár képviseli.

MTI MTI



Hétfőn temetik Ariel Saront
 

Hétfőn temetik Ariel Saront

Izrael vasárnap és hétfőn búcsút vesz egykori háborús hősétől, majd a hadsereg gázai kivonulását levezénylő miniszterelnökétől, a nyolc év kóma után 85 éves korában szombaton meghalt Ariel Sarontól.

MTI MTI

Saron halála - A nyugatiak méltatják, a palesztinok
 

Saron halála - A nyugatiak méltatják, a palesztinok "bűnözőnek" nevezik

A nyugati hatalmak vezetői nagyra értékelték a szombaton elhunyt Ariel Saron politikai életművét, amelynek keretében elősegítette a palesztinokkal való párbeszédet, és védelmezte Izrael érdekeit, a palesztin szervezetek viszont "bűnözőnek" minősítették őt, és a Human Rights Watch (HRW) emberjogi szervezet is bírálta tetteit.

MTI MTI

Izrael Ariel Saront gyászolja
 

Izrael Ariel Saront gyászolja

Izrael a volt miniszterelnököt, Ariel Saront gyászolja. Halálhírének bejelentése óta a helyi tévé és rádiócsatornák folyamatosan Saronra emlékező híradásokat sugároznak, egykori munkatársai, barátai és ismerősei idézik fel vele kapcsolatos élményeiket.

MTI MTI

Elment Ariel Saron, a katona, aki ölt, majd megtanult békét csinálni - Nagyítás-fotógaléria
 

Elment Ariel Saron, a katona, aki ölt, majd megtanult békét csinálni - Nagyítás-fotógaléria

Elhunyt Izrael egykori kormányfője, aki 2006 januári agyvérzése óta kómában volt. A harcos - ezt a címet adta egykor önéletrajzi könyvének az 1928-ban született Saron, aki már 14 évesen fegyvert fogott, hogy nem sokkal később már legendás parancsnokként tekintsenek rá. Ott volt Izrael mindegyik nagy háborújában, majd a hetvenes évektől politikusként folytatta ténykedését. Rövid idő alatt lett itt is megkerülhetetlen, vált hőssé népe szemében, és hóhérrá az arabokéban. Nevéhez kötődik ugyanis az az 1982-es dél-libanoni offenzíva, amelynek nyomán a helyi keresztény milíciák több ezer palesztin civilt mészároltak le két menekülttáborban. Saron ekkor megbukott, de sosem tűnt el. Sőt, a második intifáda utána (amelynek kitöréséhez a jeruzsálemi Templom-hegyen tett látogatásával sokak szerint maga is hozzájárult), 2001-ben ő lett Izrael kormányfője. Ám nevéhez kötődik az is, hogy áldását adta a palesztin állam létrejöttét vázoló tervre, 2005-ben Izrael kivonult a Gázai övezetből.

hvg.hu hvg.hu

Elhunyt Ariel Saron: A Harcos vitatott öröksége
 

Elhunyt Ariel Saron: A Harcos vitatott öröksége

Meghalt Ariel Saron, Izrael nyolc éve kómában fekvő, volt miniszterelnöke - közölte az izraeli katonai rádió szombaton, a 85 évesen elhunyt volt politikus hozzátartozóira hivatkozva. Egyszerre gyűlölték és csodálták, katonai és politikai megítélése pedig ma is heves vitákat vált ki. Egy valami azonban vitathatatlan: Ariel Saron mozgalmas életében mindent annak vetett alá, hogy a lehető legnagyobb mértékben garantálja a zsidó állam biztonságát. Akár kiskatonaként vagy tábornokként, miniszterként vagy kormányfőként, karrierjének fontosabb döntéseivel alapvetően meghatározta Izrael történetének alakulását.


A holokauszt meleg áldozatainak emeltek emlékművet Tel-Avivban
 

A holokauszt meleg áldozatainak emeltek emlékművet Tel-Avivban

Felavatták Tel-Avivban pénteken Izrael első olyan emlékművét, amelyet azok tiszteletére emeltek, akiket a nácik homoszexualitásuk miatt üldöztek. Az emlékmű ünnepélyes átadásán beszédet mondott Ron Huldai polgármester és Andreas Michaelis, Németország izraeli nagykövete. Huldai emlékeztetett, hogy a nácik a zsidók mellett minden "másságot" képviselő embert üldöztek.

MTI MTI

Hodorkovszkij Izraelbe utazott
 

Hodorkovszkij Izraelbe utazott

Izraelbe érkezett Mihail Hodorkovszkij volt orosz olajmágnás, ahol a várakozások szerint elsősorban az orosz Yukos cég Izraelbe szökött korábbi vezetőivel, köztük Leonyid Nyevzlinnel találkozik - közölte pénteken a Kalkaliszt című izraeli gazdasági honlap.

MTI MTI