Visszaéltek a Magyar Orvosi Kamara elnökének nevével
Olyan készítményt reklámoztak vele, amelyhez nem adta nevét.
Olyan készítményt reklámoztak vele, amelyhez nem adta nevét.
Erőből akar átvinni a kormány valamit, de nem tudja, hova akar eljutni – mondta a hvg360-nak a Magyar Orvosok Szakszervezetének alelnöke a most élesedő egészségügyi változtatásokról. Rajháthy Beatrix szerint ezután nem lesz gazdaságosabb a rendszer, de nagyobb lesz a zűrzavar. A pontos teendőkről, például, hogy kinek, mikor, hová kell mennie, szinte semmit sem tudni. Közben megroppanhat a háziorvosi ellátás, hiszen egyes orvosok finanszírozása több százezerrel csökkenhet, miközben a rezsiszámlák az egekben vannak. Arra sem lehet mérget venni, hogy az idős háziorvosok nem mennek végleg nyugdíjba, ha késő este ügyelniük kell.
Tárgyalóasztalhoz ültek a Magyar Orvosi Kamara képviselői Takács Péter államtitkárral, hogy elmondják a szakmai kifogásaikat a kormány tervei szerint január elsején életbe lépő egészségügyi rendeletekről.
A kamara azt ígéri, hogy a kormányzati elképzelések nem maradnak válasz és az orvostársadalom erejét megmutató reakció nélkül.
Beláthatatlan orvoshiányt és romló színvonalú betegellátást vizionál Lénárd Rita, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke az egészségügy átalakításáról elfogadott törvénycsomag után. Nem a levegőbe beszél: a kamara felmérése szerint több ezer orvos hajlandó letétbe helyezni a felmondását vagy felhagyni az önként vállalt túlmunkával, tiltakozásul a törvény fizetéscsökkenéssel, átvezényléssel fenyegető passzusai miatt.
Küldöttgyűlésen dönt az orvosi kamara arról, milyen tiltakozó akciót támogat az orvostársadalom az egészségügy átalakítása miatt.
Konkrét lépésre készülhet az orvosi kamara az egészségügyi törvény átszabása ellen.
Mióta bevezették a szívhangrendeletet, még azoknál a nőknél is egyre később kerül sor az abortuszra, akik kitartanak a döntésük mellett – derült ki a Magyar Orvosi Kamara nyílt vitáján, melyen a szeptemberben elfogadott módosításról mondhatták el véleményüket civilek és a szakmai képviselői. A terepen dolgozók úgy látják, továbbra is inkább szexuális felvilágosításra és ingyenes fogamzásgátlásra kellene hangsúlyt helyezni. A rendelet támogatói szerint azonban ez nem szigorítás, csak tájékoztatás, a fiataloknak pedig tisztában kellene lenniük azzal, hogy a szex alapvetően gyereknemzésről szól.
A kamara szerint a törvénycsomagot eleve be sem kellett volna nyújtani ebben a formájában.
Nagyon fontos pontokon nem látszik még, mit akar az egészségügyi ellátásban a kormány, ott csak a részletszabályok ismeretében lehet megítélni, hogy jó vagy rossz az irány – így értékelte a hvg360-nak az egészségügy átalakításáról szóló törvényjavaslatot Kovácsy Zsombor egészségügyi jogász. A kórházak feladatait például Pintér Sándor belügyminiszter határozza majd meg, csak nem tudni, milyen számok alapján. Az sem mindegy, mi alapján minősítik majd az orvosok munkáját, hiszen egy rosszul összeállított rendszertől semmivel sem lesz jobb az ellátás.
A MOK néhány napja kapta meg véleményezésre az egészségügy átalakításáról szóló tervezetet. A Takács Péter államtitkárnak írt válaszukat csütörtökön hozták nyilvánosságra.
A MOK szerint vonzóbbá kellene tenni a pályát, mert az alapellátás jövője függ az utánpótlástól.
Fontos és sürgős változásokat vezetne be a Belügyminisztérium az egészségügyben. A társadalmi egyeztetés is elmaradt. A Magyar Orvosi Kamara szerint ez így életveszélyes. Megnéztük, hogy az eddig nyilvánosságra került tervek alapján a beteg számára hogyan változna az ellátás, mik a javaslat pozitívumai, illetve negatívumai.
A Magyar Orvosi Kamara közleményben reagált az egészségügy átalakítását célzó törvényjavaslatra.
Az ugyanakkor szerintük csak adminisztratív változást jelent, és nem etikait.
Az etikai bizottság elnöke szerint az élet a fogantatásnál kezdődik, a magzati élet már élet, amit az orvosoknak védeniük kell.
Mondvacsinált indokokkal is leplezik a kórházak a szakemberhiányt ahelyett, hogy vállalnák a valóságot. A rendszer nagyon széttöredezett, nincs elég orvos és ápoló ennyi helyhez, Kovácsy Zsombor egészségügyi jogász szerint legfeljebb 50 kórházra volna szükség a mostani 89 helyett. A Belügyminisztérium elkezdett az egészségügy átalakításáról beszélni, de kérdés, mit lép végül a kormány. A Magyar Orvosi Kamara titkára, Svéd Tamás szerint már annyi a publikus probléma, hogy a be nem avatkozás politikai kockázata nagyobb.
Takács Péter államtitkár korábban arról beszélt, feltételekhez kötnék a törvényben garantált emelést.
Svéd Tamás szerint recseg-ropog a közellátás teljes rendszere.
Kérdéses, hogy más adózással is vállalják-e az orvosok a másod-, vagy harmadállásokat.