Medián: Sima ellenzéki győzelem várható Budapesten
Jelentős, 14 százalékos ellenzéki előnyt mértek egy kimondottan a fővárosra fókuszáló kutatásban. Még az sem kizárt, hogy a fővárost teljesen viszi az ellenzék.
Jelentős, 14 százalékos ellenzéki előnyt mértek egy kimondottan a fővárosra fókuszáló kutatásban. Még az sem kizárt, hogy a fővárost teljesen viszi az ellenzék.
A Medián felmérte a várható részvételt, a bizonytalanok, illetve rejtőzködők véleményét, a parlamenti mandátumok várható megoszlását, és azt, hogy milyen eredményt várnak maguk a választók.
Azt nem látni egyelőre, hogy a háború mekkora fordulatot hoz a választóknál.
Az Ukrajnában kirobbant háború első hírei ugyan a kormánypártok erősödésének kedvezhettek, mivel a Fidesz–KDNP a Medián friss mérése szerint a biztos szavazók körében 49 százalékon áll, ami 6 százalékpontos előny az ellenzéki közös listával szemben, de 4 évvel ezelőtt ilyenkor a Fidesz–KDNP sokkal erősebb volt, 54 százalékon állt.
Nem hozott áttörést az ellenzék számára a kampány felpörgése, sőt mintha az első háborús hírek is inkább a kormánypártot erősítették volna: február végén szilárdan őrizte vezető helyét a Fidesz–KDNP.
Az ellenzéki szavazók egyharmada is arra számít, hogy a jövő tavaszi választáson nem győz a Márki-Zay Péter vezette összefogás. A Medián gyorselemzése (lásd keretes írásunkat a cikk végén) rámutat ugyanakkor arra, hogy negyed évvel a választás előtt a magyarok többsége úgy érzi: „általában véve az országban” rossz irányba mennek a dolgok. A HVG elemzése szerint az ellenzéki pártok egyik legfőbb problémája az, hogy a pártok mostanáig sem tudta kibékülni a miniszterelnök-jelölti verseny végeredményével.
Kiáltó az ellentét a miniszterelnök hanyatló Nyugatról konstruált képe és az emberek többségének életminőség-érzete között – derül ki a HVG felkérésére készült Medián-kutatásból. A választásokon a mérleg nyelvét jelenthetik azok a fiatalok, akik a valóságot radikálisan másképp érzékelik, mint amilyennek a kormányfő sulykolja.
A Medián életminőség-felmérése szerint különösen a huszonévesek, de a harmincasok is úgy látják, hogy Nyugaton szinte minden jobb, mint nálunk, állítson bármit Orbán Viktor. Ugyanakkor az összes korosztályt nézve a miniszterelnök maradását támogatók vannak többen.
Ha Budapesten múlna, a Kutyapárt bejutna a Parlamentbe. Karácsony Gergely főpolgármesteri népszerűségét nem tépázta meg miniszterelnök-jelölti visszalépése.
"Ha egy közvélemény-kutatót elkönyvelnek az egyik oldalra, akkor a másik oldalról kevésbé állnak szóba vele, és egy idő után nem lesznek pontosak a mérései", mondja a Medián igazgatója, akinek figurája feltűnik a Kálomista-féle propagandafilmben, az ElkXrtukban. Felidézi, hogy a '90-es években szinte minden pártnak, a Fidesznek is dolgoztak, mert akkor még nem volt szétszakítva az ország. Állítja, hogy nem a Medián felmérése miatt lépett vissza az előválasztáson Karácsony Gergely. HVG-portré.
A főpolgármester azt nyilatkozta, ő először 2016-ban találkozott Gyurcsány Ferenccel.
Hann Endre karaktere központi szerepet kapott a propagandafilmben.
A két előválasztási forduló közt minden jelölt közvélemény-kutatásokkal igyekezett saját ambícióit igazolni. Beleszóltak ezzel a versengésbe? Milyen hatása lehet kutatásoknak, és mit jelent a szakma számára, hogy a Nézőpont és a Századvég is ezen a területen játszik?
A felmérés szerint Kovács Gergelyék támogatottsága közös lista esetén is elegendő lenne a bejutáshoz.
Dobrev Klára az egyetlen baloldaliként, Márki-Zay Péter a NER-t egyedül lebontani képes civil jelöltként gyűjti a szavazatokat az ellenzéki előválasztás második fordulójában. Bárki ajánlata győz, először a másik táboron ejtett sebeket kell begyógyítania.
Az előválasztási kampány javított az ellenzéki összefogás jövő évi esélyein a Medián kutatása szerint.
Egy friss kutatás szerint az MSZP-Párbeszéd miniszterelnök-jelöltjére a jobbikosok 84, a DK-sok 86, a momentumosok 87 százaléka szavazna, ha ő vezetné a közös ellenzéki listát.
A Demokratikus Koalíció miniszterelnök-jelöltjét arról kérdeztük, hogy mit szól a HVG által lehozott Medián közvéleménykutatáshoz.
Az előválasztás szemlátomást kibillentette korábbi mozdulatlanságukból a politikai erőviszonyokat: július végén még többségben voltak azok, akik Orbán maradását tartották kívánatosnak, mostanra azok lettek valamivel többen, akik menesztenék a kormányt.
Elfogadóbb lett a magyar társadalom a melegekkel szemben, a többség az iskolai szexuális felvilágosítástól sem félti a gyerekeket.