Francia sztárépítész tervezheti az új pekingi óriásmúzeumot
Jean Nouvel világhírű francia építész kapott megbízást a világ egyik legnagyobb múzeumának tervezésére. Pekingben lesz az építmény, a kínai művészetet mutatják be ott.
Jean Nouvel világhírű francia építész kapott megbízást a világ egyik legnagyobb múzeumának tervezésére. Pekingben lesz az építmény, a kínai művészetet mutatják be ott.
A gigantikus gumikacsa után most egy hasonlóan méretes varangyos békának örülhetnek a pekingiek. Egy kínai művész 22 méter magas, 34 méter hosszú és 21 méter széles felfújható békát készített, ami Jü Jüan-tan parkban ring az ottani tó vizén. A kínai kultúrában az arany varangy a szerencse és a jólét ősi jelképe.
Miközben a Szovjetunió és Kelet-Európa javában haladt a szabad választások és a szocialista rendszer lebontása felé, az 1989-ben sokat hangoztatott reformfolyamatok nem mindenhol vettek ilyen irányt. Bár Kína elvileg már egy évtizede elköteleződött a reformok mellett, a Kínai Kommunista Párt (KKP) mégis olyan brutális módon vetett véget a helyi ellenzék és a nemzetközi közvélemény optimizmusának, hogy nem hagyott kétséget a jövője, illetve az általa követett irány felől. 25 éve vezényeltek tankokat a Tienanmen téri civil tüntetők ellen.
Huszonöt éve, 1989-ben az omladozóban lévő szocializmust, a Szovjetunióban Mihail Gorbacsovval meginduló reformfolyamatokat és a nemzetközi hangulatot látva Kínában is megmozdult valami. A pekingi egyetem diákjai már korábban – 1986-87 telén – felléptek a politikai reformok eléréséért, de a mellettük kiálló, végül 1987-ben elmozdított korábbi főtitkár, Hu Jao-pang halálának ürügyén 1989 áprilisban ismét előálltak a követeléseikkel: sajtószabadságot, a tüntetések tilalmának feloldását, Jao-pang újraértékelését és rehabilitálását, szabadságot, demokráciát, ezen kívül a pártvezetők jövedelmének nyílvánosságra hozatalát, az oktatás támogatásánk növelését, az értelmiség helyzetének javítását is követelték. A szívrohamban elhunyt politikus emlékére összegyűlt több ezer pekingi egyetemista tüntetett a pártközpont előtt és a Tienanmen téren, a megmozdulók lelkesedése pedig Hu Jao-pang hivatalos temetése után sem csökkent. Ezt követően a kínai pártvezetés parancsba adta a katonaságnak, hogy június 4-én reggel hat órára tisztítsa meg a teret: a városba bevonuló hadosztályok egyszerűen átgázoltak a fegyvertelen civileken, útjuk során pedig agyonlőttek mindenkit, aki eléjük került. A tüntetők közé lövetés, illetve a Pekingben lezajlott vérfürdő egyértelművé tette a vezetés álláspontját: nem lesznek politikai reformok, nem lesz demokrácia, és nem lesz többpártrendszer, a keményvonalas politikusok pedig egyértelmű győzelmet aradtak a pártvezetésben. 25 éve vezényeltek tankokat a Tienanmen téri civil tüntetők ellen.
Napközben 40 Celsius-fokig kúszott fel a hőmérő higanyszála a kínai fővárosban. Hőségriadót rendeltek el, s a négyfokozatú skálán az előző napi narancsról a déli órákban a legerősebb vörösre emelték a figyelmeztetés szintjét.
Kína nem valószínű, hogy elköltözteti fővárosát, ám úgy tűnik, hogy kitágítják annak határait. A Peking-központú gazdasági régió három tartományt "kebelezne be", és így nagyobbra nőne, mint Uruguay területe. Az ötlet ugyanakkor nem biztos, hogy segíthet a főváros leterheltségének enyhítésén.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter április 15-én Pekingbe utazik, hogy előkészítse Vlagyimir Putyin elnök ez évre tervezett kínai látogatását, s hogy vendéglátóival megvitassa az ukrajnai helyzetet - jelentette be vasárnap az orosz külügyminisztérium.
"Hazugok, mondjátok meg az igazat!", "Malaysia Airlines! Magyarázattal tartozol!" – ilyen feliratokkal tüntettek az eltűnt maláj gépen utazó emberek rokonai Pekingben, pontos tájékoztatást követelve.
Peking szerdán ismét arra sürgette Malajziát, hogy koordinálja és gyorsítsa fel az ország légitársaságának eltűnt gépe utáni nemzetközi kutatást.