Az alaptörvény módosításáról tárgyal a parlament
Az új alaptörvény első módosításáról és a jegybanktörvény megváltoztatásáról kezdett összevont általános vitát a parlament kedden. A kormány az Európai Bizottság aggályait orvosolná.
Az új alaptörvény első módosításáról és a jegybanktörvény megváltoztatásáról kezdett összevont általános vitát a parlament kedden. A kormány az Európai Bizottság aggályait orvosolná.
Hosszú távon jól járnak azok az adósok, akik élnek a kormány adta lehetőséggel, és néhány évre rögzítik devizahitelük árfolyamát - mondta Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára a csütörtöki Magyar Nemzetben.
Pleschinger Gyula nem zárja ki, hogy Magyarország még az IMF/EU-hitelmegállapodás megkötése előtt kilép a nemzetközi kötvénypiacra.
A szerdai Magyar Hírlapban ismét a kormánnyal szemben határozott, számonkérő hangvételű cikket írt Szajlai Csaba, a Matolcsy Györgyék által az előző héten egy cikke miatt letámadott újságíró.
Nem érezhető különösebb sértettség az IMF részéről, de a tárgyalások nem könnyűek - mondta Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyekért felelős államtitkára, az IMF-fel tárgyaló delegáció tagja a Privátbankár.hu-nak adott interjújában.
Legújabb eredményeinkkel felzárkóztunk Európa csődközelben tántorgó országaihoz, de Pakisztán szintje sincs már messze. A forint beszakadt, az országkockázatunk elszállt, az állampapír-piaci hozamszint pedig a 2008-as lefagyást idézi. Ha nem lesz IMF-hitel, nem biztos, hogy ki tudjuk fizetni az adósságainkat. A befektetőknek kellene egy egyértelmű jelzés, hogy lesz megállapodás, de a kormány csak homályos és ellentmondó üzeneteket küld.
A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára szerint nem lenne tragédia, ha nem születik megállapodás az IMF-fel és az EU-val. Pleschinger Gyula erről a Wall Street Journalnak beszélt a portfolio.hu beszámolója szerint
Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára, az IMF-fel tárgyaló kormánydelegáció egyik tagja többek között azt várja a Valutaalappal való megegyezéstől, hogy "javuljon a befektetők komfortérzete" - derül ki a Magyar Nemzet által készített interjúból. A lap nem kérdezte meg az államtitkártól, miért utazott el idő előtt az IMF/EU delegációja pénteken és ennek milyen hatása lehet a tárgyalásokra - de az is lehet, hogy a hétfőn megjelent interjú még korábban készült. Pleschinger szerint arra törekszenek, hogy eladják a „magyar sztorit” a befektetőknek.
A kormányfő szóvivője szerint a kormányzati megosztás indokolja, hogy ne Matolcsy György vezesse az IMF-fel asztalhoz ülő magyar tárgyalódelegációt, a kormány honlapján olvasható feladatkörök szerint azonban ez tévedés. Tavaly augusztusban ráadásul éppen Matolcsy tárcája közölte, hogy a hagyományosan a jegybankelnökhöz tartozó IMF-tárgyalói szerepkört a miniszter vette át.
Két héten belül kialakítja álláspontját a kormány a bankszövetség devizahitelesekre vonatkozó javaslatáról – ígérte a kormányszóvivő hétfőn.
A hitelintézetek és a biztosítók a forintban vezetett államadósság finanszírozásának legfontosabb befektetői, a lakosság állampapír-vásárlása tíz év alatt tizedével csökkent – mondta el az Államadósság Kezelő Központ Zrt. vezérigazgatója a Közgazdász-vándorgyűlésen.
Magyarország nettó forint-finanszírozási igénye mintegy 200 milliárd forinttal csökken jövőre az idei mintegy 895 milliárd forintról, miután a kormány lefaragja a költségvetési hiányt és előtörleszt tartozást - mondta Pleschinger Gyula, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója.
Az IMF-hitelcsomag felvétele miatt Magyarország devizaadóssága a kívánatos 30 százalékról 40 fölé nőtt. Az ideális 30 százalékhoz csak 2016, az IMF-EU-hitelek törlesztése után lehet visszatérni – mondta Pleschinger Gyula, az Államadósság Kezelő Zrt. (ÁKK) vezérigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában.