Íme, ennyien jutottak be az ELTE BTK-ra
A 2013-as felvételi eljárás lezárultával az ELTE Bölcsészettudományi Kara őrzi népszerűségét a továbbtanulni szándékozók körében.
A 2013-as felvételi eljárás lezárultával az ELTE Bölcsészettudományi Kara őrzi népszerűségét a továbbtanulni szándékozók körében.
Szerda este kihirdették a kaotikus felvételi év után a ponthatárokat. A jövő mérnökeinek nem volt nehéz teljesíteni az elvárásokat, a legalacsonyabb ponttal is bejutottak. A legtöbb pont most is a nemzetközi tanulmányok szakra kellett. A kormány kénytelen volt engedni az elit szakokon, a tervezetnél kevesebb pont is elég volt. Mosoly, könnyek, alkohol – a ponthatárváró bulin jártunk a Budapest Parkban.
A költségvetési megszorítások miatt úgy döntött az Educatio Nonprofit Kft., hogy az idén nem tartja meg a hagyományos ponthatárváró rendezvényt, a Pont Ott Partit - közölte az eduline-nal az Educatio.
Vakon vág neki az írásbeli vizsgáknak a 133 ezer idén érettségiző, a felvételi rendszer villámgyors átalakítása miatt ugyanis megjósolni sem lehet, milyen eredmény kell az állami ösztöndíjas egyetemi-főiskolai helyhez. Az érettségi pontozási szabályain is szigorítottak tavaly május óta, a vizsgarendszer teljes átszabása azonban még várat magára.
Bár a kormány az első helyen jelentkezők 10-20 százalékának ígér ingyenes helyet a korábban fizetőssé tett 16 szakon, a magas ponthatárok miatt valószínűleg ennél jóval kevesebben tanulhatnak. A miniszteri ponthatárok ugyanis rendre meghaladják a legerősebb intézmények korábbi bejutási küszöbeit. Az állami ösztöndíjas helyek valószínűleg egy-két nagyobb intézményben koncentrálódnak majd, a kisebb főiskoláknak maradnak a fizetős hallgatók.
Feleannyi pénzt kell adni az egyetemeknek és főiskoláknak, viszont minden diákkal alá lehet íratni a hallgatói szerződést - ezért jár jól az állam, ha állami ösztöndíjas helyek helyett részösztöndíjas férőhelyeket biztosít a felsőoktatási intézményeknek. A "fél tandíjas" finanszírozási forma a 2012-es felvételi legnagyobb bukása volt, átdolgozott formában azonban ismét a kormány elé kerül.
Rosszul járnak a 2013-as keretszámokkal a bölcsészszakokra és mesterképzésekre felvételizők. Az erőforrás-minisztérium legfrissebb, az eduline birtokába került felsőoktatási tervezete alapján jövőre ezerrel kevesebb hallgatót vehetnek fel bölcsészképzésekre az egyetemek és főiskolák, de a mesterszakokra sem lesz könnyű bekerülni.