TGM és Gáza
Tamás Gáspár Miklós hetekkel ezelőtti publicisztikája még mindig reakciókat vált ki.
Tamás Gáspár Miklós hetekkel ezelőtti publicisztikája még mindig reakciókat vált ki.
Évtizedes szálakat szakított szét Orbán Viktor, amikor nekiment legrégebbi szövetségesének, Simicska Lajosnak. Értesüléseink szerint a milliárdos vállalkozót elsősorban az zavarja, hogy vissza kellene vonulnia abból a pozícióból, amit még 1993-ban foglalt el, és fel kell adnia azt az építkezést, amit két évtizede folytat. A miniszterelnök – akit szövetségesei is győzködnek, hogy szorítsa vissza egykori kollégiumi szobatársát – úgy látja, Simicska túl nagyra nőtt, és „árnyékot vet” a többi „nemzeti tőkésre”, akiknek viszont az új gazdaságpolitikában főszerepet szán. Fideszes és kormányzati forrásokkal beszélgettünk a kormányalakítás óta folyó háborúról.
A két oldalon bekövetkezett polgári veszteségek aránytalanságának fényében könnyű együtt érezni a Gázai övezetben élő civil lakossággal. Senki sem akarja látni, hogy ártatlan civilek nincsenek biztonságban. Ez Izrael álláspontja is, és ebben a tekintetben a nemzetközi egyetértés majdnem teljes. Ebből a nemzetközi egyetértésből egyetlen hang emelkedik ki, mégpedig a Hamászé.
Az egyoldalúan kihirdetett 24 órás tűzszünet lejárta után az izraeli hadsereg ismét lőtte Gázát a tengerről és a levegőből. A rádió értesülése szerint vasárnap összeül az izraeli biztonsági kabinet, hogy a gázai harcokról tanácskozzon.
Ukrajnában 500-550 ezer tonnával lesz kisebb az idei évre eddig várt 60 millió tonna gabonatermés az ország keleti részében zajló harci cselekmények miatt.
Külügyminiszteri tanácskozás kezdődött szombaton Párizsban a gázai konfliktusról. A megbeszéléseken Laurent Fabius francia, John Kerry amerikai, Frank-Walter Steinmeier német, Philip Hammond brit külügyminiszter, valamint Olaszország, Katar, Törökország képviselői, továbbá Catherine Ashton, az Európai Unió külügyi főképviselője vesznek részt.
Izraelben minden 18. életévét betöltött fiúnak és lánynak katonai szolgálatot kell teljesítenie, a hazájukat védő, katonáskodó fiatalokat nagy megbecsülés övezi. Ugyanakkor esetleges nyomasztó élményeikről, a hadseregben tapasztalható, palesztínokkal szembeni túlkapásokról nem szokás beszélni. Ezt a csendet kívánja megtörni egy tíz éve alakult civil szervezet, amely amellett, hogy iskolákban végez felvilágosító munkát és izraeli katonákkal készít interjúkat, túrákat is szervez a zsidó telepesek által megszállt területekre, hogy megmutassa a teljes valóságot. Hebroni riportunkat beárnyékolja, hogy Izraelben újra a fegyvereké a szó: azt követően, hogy júniusban a Gáza-övezetben újrakezdődtek a rakétatámadások, tegnap egy izraeli harci repülő megölt több, mint 20 civilt, mire a Hamasz elkezdte bombázni Tel Avivot.
Bosznia-Hercegovina lakosságának többsége úgy véli, hogy a közeljövőben számítani lehet valamilyen típusú erőszakra az országban, háborúra azonban nem – ez derült ki abból a felmérésből, amelyet a Politika című szerb napilap ismertetett internetes oldalán.