Kamatdöntés: Matolcsyék hozták a papírformát
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az elemzői várakozásoknak megfelelően 20 bázisponttal 3,20 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot kedden.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az elemzői várakozásoknak megfelelően 20 bázisponttal 3,20 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot kedden.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa kedden kamatdöntő ülést tart. Az elemzők többsége újabb, 20 bázispontos csökkentést vár, és azzal számol, hogy 3 százalék alatt áll meg az enyhítés.
Az erőteljes kamatcsökkentésnek köszönhetően mára a forint alapon felvett lakáshitelek teljeshiteldíj-mutatója elérte a svájci frank alapú hitelek válságot megelőző, 2006-os szintjét - derül ki a Bankmonitor.hu legfrissebb elemzéséből.
Bizonyosra vehető az újabb 0,20 százalékpontos kamatcsökkentés a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának keddi kamatdöntő ülésén, és egyre valószínűbb az is, hogy az MNB jelenlegi enyhítési ciklusa nem áll meg a 3,00 százalékos kamatszinten - jósolták londoni pénzügyi elemzők.
A Reuters által megkérdezett elemzők mindegyike azzal számol, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa folytatja a kamatcsökkentést jövő keddi ülésén. A döntő többség szerint november 26-án 20 bázispontos lesz a vágás.
Matolcsy György az infláció alakulása alapján lát még mozgásteret további alapkamat-csökkentésre.
Nehéz dolguk lesz az elemzőknek kitalálni, milyen is lesz az Európai Központi Bank (EKB) pénzügypolitikáját, olyan ellentmondásosak a bank vezetőinek nyilatkozatai az utóbbi napokban.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának egy tagja, Pleschinger Gyula szavazott kisebb, 10 bázispontos kamatvágásra a testület október 29-i ülésén, amelyen 20 bázisponttal 3,4 százalékra csökkentették a jegybanki alapkamatot - derül ki az ülés rövidített jegyzőkönyvéből, amelyet szerdán tettek közzé a jegybank honlapján.
A Magyar Nemzeti Bank monetáris politikáért felelős ügyvezető igazgatója szerint a 3 százalék körüli alapkamat-szint összhangban lehet az árstabilitási célkitűzésekkel, ha nem változnak jelentősen a mostani pénzpiaci körülmények.
Üdvözlendő fejlemény az euróövezeti jegybank (EKB) csütörtökön bejelentett, jórészt váratlan kamatcsökkentése, ám ez a lépés önmagában nem fogja megoldani a valutaunió alapvető problémáit, sőt inkább jelzi a gondok súlyosságát - vélekedtek az EKB-döntés után londoni pénzügyi elemzők.
Az eddig végrehajtott tizenöt kamatcsökkentés után is "egyre intenzívebben enyhítésre hajlónak tűnik" a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris alapállása - állapították meg szerdai értékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
A betéti kamatok folyamatos csökkenése mellett tovább szárnyalhatnak a befektetési alapok: augusztus 30-ig a hazai alapkezelői piac közel 30 százalékkal növekedett, ami a 2012-es teljes évi növekedés csaknem hatszorosa. A CIB szakemberei az alapkamatot év végére 3-3,3 százalékra várják, ezért folytatódhat a megtakarítások befektetési alapokba áramlása. A folyamatos kamatcsökkentés azonban meglepő módon nem szab gátat a rendszeres, kisebb összegű megtakarításoknak sem, hiszen a bank rendszeres megtakarítási számlája esetében az állomány több mint 30 százalékkal hízott az előző évhez képest.
Alig változott a forint árfolyama kedd délutánról szerda reggelre.
A kamatdöntés után átmenetileg erősödött, de összességében gyengült a forint kedden a bankközi devizakereskedelemben.
A jegybank Monetáris Tanácsa úgy látja, hogy az inflációs és reálgazdasági kilátások alapján, az ország kockázati megítélésének figyelembevételével sor kerülhet még óvatos kamatcsökkentésre - olvasható a tanács kamatdöntést követő keddi közleményében.
Újabb 20 bázispontos csökkentés után most már csak 3,4 százalék a jegybanki alapkamat, a piaci várakozásoknak megfelelően.
Az MNB Monetáris Tanácsának kamatdöntő ülése előtt londoni pénzügyi elemzők abban egyetértenek, hogy újabb kamatcsökkentés jön, a későbbiekben azonban óvatosságra intenek.
A 3,00 százalékos alapkamat eléréséig bizonyosan folytatja enyhítési ciklusát a Magyar Nemzeti Bank (MNB), jövőre azonban a várható magyar inflációs pálya és a külső finanszírozási környezet már óvatosabb monetáris alapállást, sőt jó eséllyel valamelyes kamatszigorítást is igényel majd az MNB részéről - jósolták szerdai helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
Pleschinger Gyula szerint van még tér további kamatcsökkentésre, de már a végéhez közeledik a kamatvágási ciklus.
Huszonöt bázisponttal 4,25 százalékra, történelmi mélypontra csökkentette hétfőn a román központi bank az alapkamatot.