Kóros kisfejűséggel született egy kisbaba a zikavírus miatt az USA-ban
Az Egyesült Államokban megszületett az első csecsemő, aki a zikavírus miatt kóros kisfejűségben szenved.
Az Egyesült Államokban megszületett az első csecsemő, aki a zikavírus miatt kóros kisfejűségben szenved.
Ana Caceres brazil újságíró kisfejűséggel született - melyet napjainkban a zikavírus szövődményeként tartanak számon -, az orvosok sem jósoltak neki hosszú életet. 24 éves korára megküzdött a kór jelentette hátrányokkal, és lehetőségéhez mérten teljes életet él.
A becslések szerint szokatlanul sok, közel négyezer fejlődési rendellenességgel, kisfejűséggel született csecsemő jött világra csak Brazíliában – bár nagy a valószínűsége annak, hogy a zikavírus rohamos terjedése áll a betegség hátterében, a WHO és más szakértők még mindig nem beszélnek egyértelmű összefüggésről. Ugyanakkor már folynak a vizsgálatok, és tudósok már elmondták, hogy milyen hosszú és minőségű élet vár a kisfejűséggel született csecsemőkre. Valószínűleg nem lesz hosszú az életük.
Várandós, vagy terhességet tervező nők inkább halasszák el útjukat a zikavírus által érintett területekre, ha viszont utazniuk kell, akkor különösen ügyeljenek a szúnyogcsípések elleni védekezésre - javasolja az ÁNTSZ. A magzatok esetében kóros kisfejűséget okozó zikavírussal szembeni óvatosságot javasolják az immunbetegségben vagy súlyos krónikus betegségben szenvedő, illetve kisgyermekkel utazóknak is.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a Zika vírus jó eséllyel egész Amerikában elterjedhet. A kórokozót terjesztő szúnyogok a kontinens szinte valamennyi országában megtalálhatóak ugyanis a jelenlegi adatok szerint, Kanada és Chile kivételével. Védőoltás, illetve kezelés egyelőre nincs a vírus ellen – írják a BBC oldalán. A magzatok vannak leginkább veszélyben.