Medián-felmérés: A Fidesz kivételes helyzetbe került
A biztos szavazók több mint fele voksolna most a Fideszre, derül ki a Medián HVG-ben megjelent kutatásából. Ekkora fölénnyel közel a ciklus derekához még egy kormánypárt sem vezetett.
A biztos szavazók több mint fele voksolna most a Fideszre, derül ki a Medián HVG-ben megjelent kutatásából. Ekkora fölénnyel közel a ciklus derekához még egy kormánypárt sem vezetett.
A Tárki felmérése szerint jelentős elmozdulások történtek a legutóbbi, júliusi pártpreferencia-kutatáshoz képest a pártok támogatottságában, ami a Fidesz-KDNP eddig is nagy előnyének további növekedését hozta. Az MSZP népszerűsége a Tárki 2000 januárja óta vezetett pártpreferencia-idősorában még soha nem volt olyan alacsony szinten, mint az idei októberi 7 százalék, és a pártválasztók körében októberben mért 14 százalékot is csak egyszer, 2010 novemberében érte el. A Jobbik népszerűsége a nyári 13 százalék után 12 százalékon áll.
Göncz Árpád elnöki időszaka alatt a legnépszerűbb politikus volt, ezt mutatják a Medián által készített felmérések.
A Fidesz, az LMP, a DK, valamint a KDNP szavazói értékelik a legtöbbre a demokráciát, a jobbikosok 17 százaléka konkrétan diktatúrát akar. Az MSZP-szavazók a leginkább csalódottak a demokratikus rendszerben – derült ki a Tárki kutatásából.
Az illegális bevándorlás elutasítása és a kormányzati bevándorláspolitika támogatása június óta egyre inkább pártkötődéseken átívelő üggyé vált, "a tartós stabilizáció után vélhetően ennek is köszönhető" a Fidesz–KDNP táborának szeptemberi erősödése a kutatóintézet szerint. A Jobbikkal 17 százalék szimpatizál, az MSZP, a DK és az LMP támogatottsága egyaránt egy-egy százalékponttal csökkent.
A Fidesz elmozdult a mélypontról, a Jobbik viszont mélyponton áll a menekültválság óta - derül ki a Publicus Intézet közvélemény-kutatásából.
Egy felmérés szerint a német választókorúaknak már csak a kisebbik fele szeretné, ha Angela Merkel lenne a kancellár. A CDU-szavazók körében 89 százalékos a német kancellár támogatottsága, a bajor testvérpárt táborában viszont jóval alacsonyabb, 74 százalékos. A romló eredmények a menekültválsággal állnak összefüggésben. Ugyanakkor továbbra sincs a színtéren olyan szereplő, akinek személyes támogatottsága akár csak megközelítené Angela Merkelét.
A Fidesznek ezen a nyáron úgy sikerült bővítenie a szavazótáborát, hogy aktivizálta a korábban pártot nem találók nagyjából 300 ezres csoportját. A harmincas-negyvenes lakosság körében óriási, 14 százalékpontos népszerűség-növekedést sikerült elérnie a kormánypártnak. A harminc alattiak körében azonban a Jobbik vezet – ismertette szeptemberi kutatási eredményeit az Ipsos.
A Publicus Intézet felmérése szerint semmi nem változott a pártok népszerűségén a szerb határon felhúzandó kerítés bejelentése óta.
Több mint féltucatnyi botrány, korrupciógyanús ügy, húsbavágó kormányzati intézkedés darálta le a Fidesz népszerűségét az elmúlt fél évben. Jól jött tehát a bevándorlóellenes kampány, ami a kutatások szerint erősíti a kormánypártot, és feledteti a botrányokat. Összeszedtük, miről tereli el a figyelmet a menekültügy.
A Századvég felmérése szerint júniusban újra erősödött a Fidesz–KDNP, a Jobbik vált a legnagyobb ellenzéki erővé, az Együtt pedig "szinte eltűnt a térképről", a felnőtt lakosság 2 százaléka támogatja. A kormányközeli intézmény kutatása két olyan pontot talált, amelyben a magyar választók döntő többsége a kormány mellé állt az elmúlt hónapban: ez a bevándorlás kérdése és a személyi jövedelemadó csökkentése.
Ki a legnépszerűbb kormányfő, akit nagyon sokan a legrosszabb miniszterelnökök között is emlegetnek? A Nézőpont Intézet mérése szerint Orbán Viktor.
Egyetért a bevándorlással kapcsolatos kormányzati üzenetekkel a magyarok többsége, függetlenül politikai hovatartozásától – derült ki Századvég felméréséből. Egyedül a munkahelyeket a migránsoktól féltő kormányzati üzenetet utasítja el a baloldali szavazók többsége. A közvélemény-kutató arra volt kíváncsi, vajon tényleg közfelháborodást váltanak-e ki a kormány kék plakátjai.
A május második felében készült Medián-felmérés szerint a tavaszi hónapok a jobboldal újabb erősödését hozták.
A pártot nem választók sokkal többen lettek az elmúlt két hónapban, a Fidesz és a Jobbik is szavazókat veszített, bár a kormánypárt vesztesége minimális. Tavaly ősz óta az MSZP tábora változatlan méretű volt, de most ez a párt is veszített támogatókat, Gyurcsányék pedig felfelé araszolnak.
George W. Bush ma már népszerűbb, mint Barack Obama, ez elsősorban annak köszönhető, hogy Busht sokkal jobban szeretik most, mint leköszönésekor.
Elmúlt a tapolcai időközi választás hatása – írja elemzésében a Nézőpont Intézet. A május 16-a és 22-e között felvett közvélemény-kutatás adatai szerint miközben a Fidesz támogatottsága stagnált, a legfőbb ellenzéki pártok visszaestek. Megint többen vannak a rejtőzködők és a nem szavazók.
A kormányfő visszaél a közvélemény-kutatás módszerével, amikor annak álcázza a nemzeti konzultációt, amely valójában egy politikai kommunikációs eszköz, és a konzultációs kérdőívet a közvélemény-kutató szakma írott és íratlan módszertani előírásainak semmibevételével állították elő – írják nyilatkozatukban neves szociológusok, köztük ismert közvélemény-kutató intézetek vezetői.
A Tárki kutatása szerint januárhoz képest 2-3 százalékos a Jobbik erősödése.
A Medián közösségi finanszírozású felmérése szerint a válaszadók 62 százaléka támogatja, hogy vasárnap nyitva legyenek a boltok. A KDNP ötletén alapuló intézkedést két társadalmi csoportban támogatják többen, mint ahányan ellenzik: a Fidesz-szavazók, illetve a nyolc általánost nem végzettek körében. Előbbieknél 48, utóbbiaknál 56 százalék pártolja a vasárnapi pihenőnapot.