Financial Times: Milyen végjátékra készül Orbán Viktor Európa fő rombolójaként?
Orbán Viktor abban hisz, hogy pár éven belül lesznek partnerei az Európai Tanácsban – írja a brit lap elemzése.
Orbán Viktor abban hisz, hogy pár éven belül lesznek partnerei az Európai Tanácsban – írja a brit lap elemzése.
Most már gyorsan, a jövő hónapban ki lehet fizetni az előirányzott 50 milliárd első részletét Kijevnek, írja a német lap, amely hozzáteszi, a mai megállapodás nem jelenti azt, hogy a magyar kormány hozzájuthat az Unió által eddig visszatartott pénzekhez.
Mire jut ma az Európai Unió és a magyar kormány Ukrajna ügyében, ezt elemzi, tárgyalja, járja körül többek közt a Washington Post, a Le Figaro, a Süddeutsche Zeitung és a Politico. Az EUobserverben nyilatkozó Hegedűs Dániel, a Német Marshall Alap munkatársa szerint a 7-es paragrafus segítségével térdre lehet kényszeríteni Orbán Viktort. Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök a Konzervatívok és Reformerek-frakcióba invitálja a Fideszt. A Donald Trump esetleges győzelme utáni helyzetet elemzi a Guardian és a Washington Post.
A hitványságáért büntetésből törpévé varázsolt Nils Holgersson csodálatos utazása során a svéd tájakon végül annyi jót cselekedett, hogy visszaváltozhatott emberré. Orbán Viktorból nem váltott ki hasonló jellemfejlődést Svédország, ellenkezőleg, gonosz mitugrász viselkedését meghosszabbította Stockholmig.
A lap szerint a magyarok szavazati jogának megvonása az EU-ban túl kockázatos lépés lenne, és később visszafelé is elsülhetne.
Tetten kell érni, hogy jár Orbán agya, mondja az Európai Parlament német alelnöke.
Az egész nemzetközi sajtó találgat, hogyan alakul az Unió és a magyar kormány konfliktusa. Az induló Szuverenitásvédelmi Hivatalról ír az Euractiv. A BBC George Birnbaumot, az annak idején a Fideszt segítő néhai kampányguru, Arthur Finkelstein egykori „alkotótársát" is megszólaltja a BBC az Orbán Viktorról készített összeállításban. Giorgia Meloni felhívta Orbán Viktort az antifa-per olasz vádlottja ügyében, adja hírül az AFP. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint feszítővas kellett, hogy csökkenteni lehessen a magyar alapkamatot. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A Financial Times vezércikke szerint eljött az ideje annak, hogy az Európai Unió megmutassa, ami sok, az sok.
Közkeletű az a vélekedés, hogy véletlenül fog kitörni a harmadik világháború, ám ez nem feltétlenül így van, írja a brit lap szerzője.
Továbbra is fókuszban a magyar kormány és az EU csörtéje. Foglalkozik ezzel a többi közt az AFP, a Frankfurter Rundschau, a Financial Times, a Die Presse, a Guardian és a Daily Telegraph is. A Frankfurter Allgemeine Zeitung és a Die Welt az ukrajnai háborúról ír. A Guardian külpolitikai szemleírója szerint katasztrófa lenne, ha az USA megtámadná Iránt.
Egyre fokozódik a harag az EU-ban a magyar kormányfővel szemben, így érzékeny büntetések várnak rá, ha nem adja be a derekát két nap múlva a brüsszeli csúcsértekezleten – így látja a helyzetet a német lap brüsszeli tudósítója, Hubert Wetzel.
A miniszterelnök sokszor már a szakadék szélére jutott Brüsszellel szemben, ám gyakran sikerült elérnie célját, olvasható a hírtelevízió oldalán közölt elemzésben.
Az amerikai katonákat ért jordániai támadás után Joe Biden és az USA közel-keleti politikájának felelősségét taglalja a Wall Street Journal, a Washington Post pedig azt tárgyalja, hogyan kellene reagálnia az amerikai vezetésnek. A német szélsőjobboldali AfD-ről ír a Foreign Policy. A szerb elnök számára a demokrácia csupán homlokzatul szolgál, állítja a Süddeutsche Zeitung. A Guardian szerint a francia elnök nagy kockázatot vállal. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Súlyos helyzetbe kerülhet az EU által is sebezhetőnek tartott magyar gazdaság, ha az unió valóra váltja fenyegetését.
Orbán beveti utolsó aduját is a svéd NATO-csatlakozás ügyében, közben pedig egyes elemzők szerint inkább elfoglalná az EU-t, minthogy kilépjen belőle. A Washington Post szemleírója közben rendeződni látja a kínai-amerikai viszonyt, a Guardian helyszíni tudósítója pedig azt fejti ki, miből gondolja, hogy Donald Trump verhető lehet.
Gyorsan változnak az erőviszonyok, főleg azért, mert az Európai Unió központját olyan pártok uralják, amelyek nem adnak kész válaszokat polgáraiknak.
A Le Monde és a Direkt36 oknyomozása tárta volna fel Orbán Gáspár diplomáciai-katonai küldetését, de a magyar kormány ezt meghekkelte. Pénteken a Direkt36, most a Le Monde beszámolóját olvashatják a történetről. Közben nagy a fókusz Magyarországon: a Spiegel szerint a kormány hosszú ideje most adta első jelét annak, hogy esetleg hajlandó felülvizsgálni véleményét Ukrajna támogatásával kapcsolatban, a Die Presse szerint üres fenyegetés a 7-es cikkely szerinti eljárás bevetése. Amerika azt sürgeti, hogy döntsenek a svédek NATO-tagságáról. Ez a HVG360 nemzetközi lapszemléje.
David Pressman rossz néven vette Orbán minapi kijelentését is.
A konzervatív lap brüsszeli tudósítója a kijelentés mellé érveit is felsorakoztatja.
Továbbra is nemzetközi sajtó fókuszában a svéd NATO-csatlakozás és Ukrajna támogatásának kérdése, és a nemzetközi szervezetek konfliktusa az Orbán-kormánnyal. Orbán Viktort a Frankfurter Allgemeine Zeitung "az Unió neveletlen gyerekének" nevezi. A Politico azt írja, az EU-nál most már tényleg kezd betelni a pohár. A Neue Zürcher Zeitung szerint Orbán Viktor csak taktikázik, amikor utolsóként fékezi a svédek NATO-csatlakozását. Európa nem költ eleget a saját védelmére, írja a Wall Street Journal. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.