Ivo Daalder, volt amerikai NATO-nagykövet: Csúcson a Putyin-rendszer jelentette veszély
Úgy tűnik, az orosz elnök nem tartja kézben az országot, írja Daalder a Politicóban.
Úgy tűnik, az orosz elnök nem tartja kézben az országot, írja Daalder a Politicóban.
Olaf Scholz német kancellár szerint tisztázni kell, miért nem szóltak az amerikaiak erről. Nincs rendben, hogy a Wagner-vezér szabadlábon van, míg több százan sokkal kevesebbért ülnek börtönben Oroszországban – emlékeztet a Washington Post. A magyar külügyminiszter igen visszafogott volt a szentpétervári Gazdasági Fórumon. A CDU egyik EP képviselője szerint elfogyott körükben a Magyarország iránti lelkesedés. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Virágzik az orosz kereskedelem Örményországgal, Kirgizisztánnal, Üzbegisztánnal és Kazahsztánnal, olyan anyagokat, félvezetőket importál tőlük Moszkva, amelyek nélkülözhetetlenek a háborúhoz. De ide tartozik az urán is.
Prigozsin a legfelső szintű populizmust testesíti meg, üzenete mégis elitellenes. Ezért mondta Putyin, hogy a zendülés hátba döféssel ér fel.
A koreai modell lehetne a minta egy orosz-ukrán békeegyezséghez, veti fel kommentárjában a The Times. A Washington Post arról ír, hogy Putyin maga hozta fel az 1917-es párhuzamot, ám azt nem emlegette, mi történt II. Miklós cárral. Despotákkal flörtöl a francia elnök, és ezzel még sok bajt okozhat. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Vlagyimir Putyint sarokba lehet szorítani és még csak különösebben félni sem kell ilyenkor tőle: Timothy Snyder szerint a hétvégi lázadás megmutatta, hogy az orosz elnök ilyenkor nem radikális akciókra szánja el magát, hanem felpattan a repülőgépére és menekül.
A német NTV hírcsatornának nyilatkozó elemző szerint Orbán Viktor azt reméli, ha Donald Trump győz jövőre, akkor legitimálja a magyar politikát.
Brutális vezetők ennél rosszabbat is túléltek már – emlékeztet Walter Russel Mead a Wall Street Journalben. A Nyugat nem engedheti meg, hogy Oroszországban az egyik bandita váltsa a másikat az atomütőerő indítógombjánál – írja Mihail Hodorkovszkij az Economistban. Oroszországban jelenleg ugyanaz történik, mint a 90-es években – fejti ki Paul Lendvai a Der Standardban. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Szijjártó Pétert szerint a szemrehányások mögött nincs más, mint politikai indíttatású kampány és érzelmi zsarolás, írja a német zöld politikust idéző Spiegel.
Az EU-ban félnek attól, hogy Robert Fico összeállhat Orbán Viktorral, és ez esetben már ketten gátolhatják az Ukrajnának nyújtandó segítséget, illetve fúrhatják meg a szankciókat.
Gideon Rachman szerint a meghiúsult államcsínykísérlet után Oroszország nem tud visszatérni a normális kerékvágásba. Prigozsin letépte Putyinról a propaganda-gúnyát - állapítja meg a Frankfurter Allgemeine Zeitung és felteszi a kérdést: örvendezhetnek-e a bárányok, amikor a farkasok egymásnak esnek? Válogatás a világlapok írásaiból, melyek a Kreml ügyein kívül elemzik Irán és Izrael törekvéseit is.
Az Action for Democracy elnöke szerint egy olyan kormány, amely megkerüli a demokráciát, a jogállamot és az európai egységet, másutt is felbátorítja az illiberális erőket, és egyben meggyengítheti Lengyelországot a Putyin-féle birodalmi tervekkel szembeni bástyaként.
Sorozatunkhoz öt írót kértünk fel: öt kulcsszót felhasználva írjanak arról, miként élték meg az elmúlt hetet. Lackfi Jánosnak most ebből a készletből kellett ihletet merítenie: titánok, babasürgető, tréfa, üzenetrögzítő, puccs.
Prigozsin akciója után meggyengült Putyin - írják a nemzetközi lapok. A Washington Post szerint a CIA napok óta tudta, mire készül a Wagner-vezér. De mi jöhet ezután? A hvg360 nemzetközi sajtószemléje.
Az egyik legismertebb Oroszország-szakértő, Mark Galeotti szerint meglepő, hogy épp Prigozsin lázadt fel, hiszen ő a rezsim kreatúrája.
A Guardiannek nyilatkozott két író a Librinél kialakult helyzetről. Krekó Péter az ukrán hadifoglyok ügyéről fejtette ki véleményét. A Die Presse a további uniós bővítés lehetőségeiről ír, a Daily Telegraphban pedig azt fejtegetik, az ENSZ-nek fegyvermentes övezetté kellene nyilvánítania a zaporizzsjai atomerőművet és környékét. Ezek és más témák bővebben a hvg360 nemzetközi lapszemléjében.
Radikalizálódik a német szélsőjobb pártja, és emiatt azt tapasztalja, hogy váratlanul kimarad a hasonszőrű európai tömörülések összefogását célzó egyeztetésekből, mivel a többiek igyekeznek mérsékeltnek mutatkozni. Példa rá a jó három hete, Budapesten tartott tanácskozás, amelyet a magyar kormányfő azért hívott össze, hogy megvitassák: egyesüljön-e egyetlen nagy frakcióba a szélsőjobboldal az Európai Parlamentben, és ha igen, milyen feltételek mellett.
Max Hastings, a Daily Telegraph korábbi főszerkesztője szerint a németek továbbra sem csinálnak semmit sem, a franciák pedig csupán igen keveset.
A Le Figaro a Libri-ügyől ír. Az USA európai haderőinek volt főparancsnoka, Ben Hodges a Newsweekben elemzi az ukrán háború kilátásait. Timothy Garton Ash mérleget von a Brexit-ről szóló népszavazás hetedik évfordulóján. Izrael szolgálhat modellül ahhoz, hogy a Nyugat miként adhat biztonsági garanciákat Ukrajnának, fejtegeti vezércikkében a Washington Post. Újabb vélemények a magyar hadifoglyok történetéről. Válogatás a világsajtó írásaiból.