szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Már most látszik, hogy túl nagy a különbség a várt és a valós infláció között, a szakszervezetek szerint nincs mese: kell a rendkívüli, évközi minimálbér-emelés. A munkáltatók hűtenék a kedélyeket, de az OECD-ben nálunk legmeredekebb reálbércsökkenés magáért beszél.

Minden jel arra mutat, nem ússza meg a kormány a rendkívüli évközi minimálbér-emelést – írja az e heti HVG. Úgy tudjuk, hogy az ügyben már zajlott előzetes konzultáció a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán, de szeptembernél hamarabb aligha lesz róla megállapodás. Vagyis ha lesz is emelés, csak az év vége felé számíthatnak rá a bérminimumból élők.

Addig viszont jócskán veszít értékéből a fizetésük: az OECD-tagok közül Magyarországon esett a legnagyobb – az átlaghoz képest majdnem négyszeres – mértékben a reálbér. Nem véletlenül érvelnek egyes szakszervezetek azzal, hogy a gyakorlattal ellentétben visszamenőlegesen kellene végrehajtani az emelést. Már csak azért is, mert úgy néz ki, túl nagy lesz a különbség a korábbi emelés alapjául is szolgáló optimista kormányzati várakozások és a valós infláció között.

Mindennek hátteréről, valamint arról, hogy az esetleges emelést milyen ütemezésben, egyáltalán mekkora mértékben kellene végrehajtani, és milyen kockázatokat rejlenek ebben a vállalkozások, a munkáltatók számára, a csütörtökön megjelenő HVG hetilapban, és később a hvg360-on olvashat bővebben.

 

HVG

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!