Áradás: 150 millióért 120 négyzetméteres lakás a hullámtérben
Rekordáron hirdetik a Római-parti hullámtéren készülő apartmanjaikat neves nagyvállalkozók – köztük Garancsi István –, akik az építési tilalom előtt kaptak engedélyt.
Rekordáron hirdetik a Római-parti hullámtéren készülő apartmanjaikat neves nagyvállalkozók – köztük Garancsi István –, akik az építési tilalom előtt kaptak engedélyt.
A Római-part Budapest egyik kedvelt pihenőhelye, és az utolsó természetes partszakasz a fővárosban. Az Óbuda északi részén elterülő parton a közelmúlt erőltetett ingatlanfejlesztései ellenére megmaradt néhány eredeti csónakház, a Dunakanyarba vezető kerékpárút is áthalad rajta. Több vendéglátóhely is létesült, ahol az emberek úgy ebédelhetnek, iszogathatnak és pihenhetik ki a hetet, mintha nyaralnának.Ez a Dunának egyébként árterülete (hivatalos nevén hullámtér), amelyet időről-időre elönt víz, mégis lakóépületeket húztak fel rá az elmúlt időszakban. A Főváros, a kerület és az állam - néhány, a projektben érdekelt helyi nagytőkéssel egyetemben - az épületek védelmére való hivatkozással tájidegen, inkább épített, belvárosi környezetbe való mobilgátat kíván ezen a területen felhúzni. A projekt Budapesten is példátlan természetpusztítással, 1600(!) fa kivágásával, az ártéri ökoszisztéma felszámolásával járna. A gát ellenzői szerint a part varázsa is odalenne, ha steril közparkká alakítanák az építkezés után.
Népszavazási melléküzenet jelent meg a Római-parton, ahol 1600 fa kivágása árán mobilgáttal készülnek megvédeni a hullámteret az időnként megáradó Dunától. Támogassa a GÁTAT a Római-parton, utóirat: menjen el szavazni október 2-án.
Ismét újra kezdheti a római-parti gátberuházást a fővárosi önkormányzat, mert a Közbeszerzési Döntőbizottság megsemmisítette a tervezési tender eredményét – írja a Népszabadság hétfői száma.
A második Orbán-kormány környezetvédelmi államtitkára egyre többet nyilatkozik és egyre vehemensebben támadja a harmadik Orbán-kormányt. Kritizálja a napelemekre kivetett termékdíjat, a Paks2 beruházást, a tervezett római-parti mobilgátat. Ám Illés Zoltán 2010 és 2014 között nemhogy nem volt ilyen vehemens, hanem olyan készségesen közreműködött az intézményi hálózat eróziójában, hogy azért a zöldek sosem fognak neki megbocsátani.
A római-parti fák kivágása közvetlenül 55 ezer embert, közvetve pedig az egész várost érinti, mégis alig érdekel valakit, mi fog történni a Dunával, ha 190 ezer köbméter földet hordanak bele. Pedig a mobilgát tervei január első hetében elkészülnek, és ha marad az eddig tapasztalt hatósági hátszél, becslések szerint már 2014-ben megindulhat a part menti terület rendezése. Biztosat senki sem tud, mert a Főpolgármesteri Hivatal teljes hírzárlatot rendelt el: jelenleg a nyilvánosság és a civilek kizárásával dől el, hogy mi lesz Budapest utolsó természetes dunai partszakaszával.