Kiemelt beruházás lett Esztergom árvízvédelme
A kormány a kiemelt beruházásokról szóló rendeletét módosítva bevette a felsorolásba Esztergom árvízvédelmi fejlesztésének II. ütemét.
A kormány a kiemelt beruházásokról szóló rendeletét módosítva bevette a felsorolásba Esztergom árvízvédelmi fejlesztésének II. ütemét.
A törvény szerint Lantos Csaba energiaügyi miniszteré lenne a feladat.
A naplementén túl is folytatódott a felkészülés a Duna áradására Vácon, a HVG fotóriportere, Lakos Gábor a helyszínen járt, és megörökítette az éjszakába nyúló árvízvédelmi munkálatokat.
A magyarországi folyókon 826 kilométeren zajlik árvízi védekezés, a Duna ezekben az órákban tetőzik Budapestnél az alsó rakpart szintje körüli vagy azt kissé meghaladó vízállással.
Uniós forrásból finanszíroznák a fejlesztéseket.
A sok csapadék miatt árhullám vonul le a Dunán, a tetőzés Budapesten csütörtök dél körül várható. A levonuló víz nyomát elárasztott utcák és akadozó tömegközlekedés kíséri, nemcsak a fővárosban.
A téli szabályozási szintet, sőt már az attól való maximális eltérési lehetőség mértékét is átlépte a tó vízszintje.
A nagy havazásokat és esőzéseket Németországban áradás követi, valószínűleg ennek tudható be, hogy a Duna magyarországi szakaszán is jelentősen megemelkedhet a vízszint.
Nem várható csapadék a vízgyűjtő területeken, a vízügyesek több helyen II. fokra mérsékelik a készültségi szintet.
Egyes településeknél éjjel-nappali figyelő- és járőrszolgálatot tartanak a Vízügyi Igazgatóságok.
A következő hat nap kritikus lehet, ha az előre jelzett csapadékmennyiség lehullik.
Az elmúlt időszak csapadékos időjárásának hatására a Tiszán és mellékfolyóin árhullámok alakultak ki.
A Szent Márk tér korábban még a város egyik legmagasabb pontjának számított, de azóta annyit süllyedt, hogy minden áradás veszélyezteti a 900 éves műemléket.
Fél méterrel képes csökkenteni a Tisza vízszintjét.
42 millió köbméter vizet képes befogadni az az árapasztó tározó, amit szerdán adtak át az ország északkeleti sarkában. A többek között a Mészáros és Mészáros Kft. kivitelezésében elkészült műtárgy közel 36 milliárd forintba került, és szerepet kap nem csak az árvízvédelemben, de az aszályos időszakok kezelésében is.