Ilyen is van - Arany Makk díj

A Katalán Parafaiparos Üzletemberek Szövetsége (AECORK) által alapított Gla d’Or (Arany Makk) igen rangos elismerésnek számít, amit az Erdélyből származó, jelenleg Barcelonában élő Nagy Zoltán borszakíró vehetett át az idén.

  • Tóth Sándor Tóth Sándor
Ilyen is van - Arany Makk díj

 Az év elején adtunk hírt a fiatal borszakújságíró és hivatásos borkóstoló Reinas de Copas, Boroskupák királynői című könyvének spanyolországi megjelenéséről és sikeréről. Most pedig fél év elteltével nemcsak arról számolhatunk be, hogy szerzője  bejárta a könyvvel szinte egész Spanyolországot, olyan sok helyre hívták találkozóra, bemutatóra, hanem hogy őt érdemesítették a  borszakíró kategóriában a figyelemre méltó elismerésre, amit a minap vehetett át.

Facebook

Az 1990-ben alapított, most 27. alkalommal átadott Arany Makk-díjat azok kapják – személyek vagy szervezetek –, akik segítik és népszerűsítik a parafa felhasználásának értékeit a bor- és pezsgőágazatban. Az idén Nagy Zoltánnak, Guillermo Cruznak és az Els Amics de les Arts együttesnek ítélték oda a Gla d’Or-díjat, amelyet a parafatölgy makkjáról neveztek el. A díj 2018-as kiadását olyan fiatalabb korosztályba tartozók kapták, akik 1980-2000 között születtek.

Nagy Zoltánnak a parafadugó és a bor természetes kapcsolatáról, előnyeiről és jelentőségéről írt cikkei széles körben váltak ismertté az internetes portálokon. Ugyanakkor nagy visszhangot kapott Reinas de Copas című könyve – benne 50 nőt és az általuk ajánlott 50 bort mutat be –, amely Spanyolországban először népszerűsítette a borászathoz kötődő nőket. A 2018-as Gla d’Or-díjban részesült Guillermo Cruz, a világ 9. legjobb étterme, a Mugaritz (San Sebastian) vezető sommeliere, egyben éttermi menedzsere. A harmadik díjazott barcelonai Els Amics de les Arts popegyüttes számunkra szinte ismeretlen, pláne, hogy mivel érdemelhették ki a díjat, de a katalán parafások biztos nagyon is tudják.

 Azt viszont mi is tudjuk, hogy a nemzetközi borpiacon a parafadugó nimbusza igen erős. A bor- és pezsgőkedvelők számára a bor egyik referenciája. Világszerte a fogyasztók több mint 90 százaléka részesíti előnyben a parafadugóval zárt bort a csavarzáras vagy műanyagdugós megoldásokkal szemben.  

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.