Hevér Gábor az RTL-en futó Heti Hetesben beszélt Eszenyi Enikő „munkamódszereiről” – a műsort a Story szemlézte.
A Vígszínház verbális abúzusokkal vádolt egykori igazgatója nemrég nyílt levélben kért bocsánatot a viselkedéséért.
Eszenyi körül 2020-ban robbant ki a Vígszínház-botrány, miután az akkori igazgatót körülbelül félszáz kollégája vádolta elfogadhatatlan stílusa, verbális abúzusai miatt. Eszenyi végül a következő igazgatói ciklusra beadott pályázatát visszavonta, majd jó időre eltűnt a fővárosi színpadokról, és inkább vidéken és külföldön rendezett darabokat, majd 2023-ban visszatért a TV2-n.
Május végén a debreceni Csokonai Nemzeti Színház igazgatója azzal az indokkal függesztette fel Eszenyi jövő évadra meghirdetett rendezését, a Primadonnák című produkciót, hogy úgy látja: a tervezett együttműködés több kollégájukban „bizonytalanságot és rossz érzéseket okozhat”.
Eszenyi ezután kért bocsánatot.
Ugye benne voltam abban a 15 emberben, akik az első nyílt levelet megírtuk, ami kirobbantotta ezt az egészet. Valahol megtörtént a bocsánatkérés, nagyon sokan írják, hogy egy kicsit talán későn, amivel én is egyetértek. Meg azzal is, hogy furcsa a körülmény, hogy éppen most, amikor egy egzisztenciális probléma vetődött fel. És valószínű a kormányváltás miatt olyan támogatások sem érkeznek már ebbe a körbe, mert ugye az Enikő, azt hiszem, hogy Csengeren csinál ilyen egyhetes kurzusokat, amire pár évvel ezelőtt 300 milliót utaltak ki egy 5000-es lélekszámú kis falunak. […] Lett egy olyan eredménye ennek, hogy a Vígszínház társulatának tagjai nemcsak színészek, hanem mindenki, aki ott bent dolgozott, 70 ember elment a fővároshoz. A fővárosnál volt egy bizottság, aki meghallgatta ezeket a sérelmeket. A bizottság sajnos inkompetens bizottság volt, mert a Vígszínház felügyelőbizottságának tagjai voltak benne, nem pedig olyan emberek, akik ilyen esetekkel foglalkozhattak volna. Ezt a 70 embert meghallgatták, jegyzőkönyvek készültek, és arra való hivatkozással, hogy a jegyzőkönyvben szereplők anonimitást kértek – erről kiderült később, hogy ez nem volt igaz, nem kértek anonimitást –, nem hozták nyilvánosságra a vizsgálatot, és a bizottság befejezte a munkát. De az nem lett kimondva, hogy ezeknek az embereknek igazuk van-e vagy nincs igazuk. És nagyon sok olyan ember volt benne, komolyan, akik iszonyatosan komoly traumaként élték meg ezeket az időszakokat és ezeket az eseteket, amik megtörténtek velük
– idézi a Heti Hetesben szereplő színészt a Story.
Én is alá tudom támasztani, nemcsak verbális, hanem fizikai problémák is történtek, és soha semmikor nem kaptak megnyugtató választ, hogy amit mi mondtunk, igaz, és ennek legyen valami következménye
– tette hozzá Hevér.
E közül a 70 ember közül, sőt a 15 aláíró közül akadtak, és férfiak is voltak köztük, akik amikor ez az ügy előjött, akkor elsírták magukat
– emlékezett vissza a színész.
https://hvg.hu/kultura/20260528_eszenyi-eniko-bocsanatkeres-debreceni-szinhaz-felfuggesztes-szinhazi-dolgozok-szakszervezete
Nyitókép: Eszenyi Enikő és Hevér Gábor John Cassavetes Premier című színművének próbáján a Vígszínházban 2019. február 27-én. Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd