Bíróság elé áll az orosz nő, aki lájkolta, hogy Putyin f*aszfej
Anya és fia kisebb vagyont fizethet ki bírságként, mert nem elég putyinisták a közösségi médiában. A fiú bűne egy poszt, amely szerint álmában Zelenszkij ukrán elnökkel szelfizett.
Anya és fia kisebb vagyont fizethet ki bírságként, mert nem elég putyinisták a közösségi médiában. A fiú bűne egy poszt, amely szerint álmában Zelenszkij ukrán elnökkel szelfizett.
Walter Russel Mead, a Hudson Intézet vezető kutatója, a New York-i Bard College tanára, az újság állandó kommentátora szerint több területen, így az Ukrajna melletti kiállásban és a klímaváltozás elleni küzdelemben sem elégséges Európa fellépése, és az öreg földrész és az Egyesült Államok együttműködése. Véleménycikkét részint a nemrég véget ért davosi Világgazdasági Fórum ihlette.
A háború megmutatta, mennyit számít a csúcstechnológia, az oroszok már kibelezik a játékkonzolokat, hogy chiphez jussanak. A török elnök Szíriával egyezkedik, ez jól jön Putyinnak. Van-e mód felelősségre vonni Putyint és hóhérait? Válogatás a világsajtó írásaiból.
Az újság külpolitikai fő szemleírója úgy látja, hogy az ukrán háború rettenetes, mégis legalább valami jó jött ki belőle: tavaly igen határozottan lépett fel a demokratikus világ Moszkva ellen. Ám Gideon Rachman szerint az idén sokkal nehezebb lesz zárni a sorokat.
Erich Frey, az osztrák lap elemzője arra az izraeli politikai összefüggésre világít rá cikkében, amely álláspontja szerint az izraeli kormányfő túlélőművészetének a kulcsa.
Ne bújjanak az USA szoknyája mögé, ilyen és hasonló felszólításokkal volt tele a világsajtó, az óvatos németek akkora nyomás alá kerültek diplomáciai szinten is, hogy ha maguk egyelőre nem is szállítanak tankjaiból Kijevnek, a lengyeleknek megengedik ezt. A kérdés az – latolgatják a világlapokban –, akarja-e a Nyugat, hogy Ukrajna nyerjen Oroszországgal szemben. Lapszemle.
A németek és franciák fel akarják számolni az egyhangú döntéshozatal elvét az unióban, Németország hezitálása repedést okoz az Ukrajna melletti fellépésben, közeleg az újabb szankció, több tízezer illegális migráns jut át a magyar kerítésen. Válogatás a nemzetközi lapok írásaiból.
A most következő harc döntő.
Mi az oka a hatékony harckocsik visszatartásának? Hogy áll az energiaháború? Miről árulkodik valójában, hogy a kínai elnök visszakozott a nulla Covid politikájából? Válogatás a világsajtó cikkeiből.
A populisták népszerűsége részben abból ered, hogy sokan attól félnek: lecsúsznak. A liberális demokrácia híveinek reakciója csak az lehet, hogy visszaszerzik a bizalmat. Hogy a globalizáció jobban működjön politikailag, ahhoz az kell, hogy segítséget kapjanak mindazok az országok és emberek, amelyeket és akiket sújt a gazdasági változás.
Bár Oroszországban – elvileg – hónapok óta nem érhető el az Instagram, a népszerű amerikai színész egyik posztjánál rengeteg orosz komment olvasható, és a tiltott gyümölcsre még egy kormányközeli orosz lap, az Izvesztyija is felhívja a figyelmet.
Varsó már azt is kilátásba helyezte, hogy szükség esetén nem vár a németek jóváhagyására, de a kétoldalú viszony napjainkban ettől függetlenül is meglehetősen zilált – írja a német lap szerzője, Hauke Friederichs.
Európa stratégiai váltásra készül, a Moszkva–Berlin-tengely helyett az észak-déli kereskedelmi összeköttetést erősíti. Erdogan akár nyílt diktatúrát is bevezethet Törökországban a választások előtt. Izraeltől Iránig az év szava az idén a súlyosbodás és a szétesés lesz a Közel- és Közép-Keleten. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Egyesek attól félnek, hogy több ország is követi Orbán Viktor példáját, aki névlegesen egy demokratikus állam élén áll, ám átvette a sajtó java részének ellenőrzését, gátolja, hogy az ellenzék célba juttathassa mondandóját, korlátozta az igazságszolgáltatás függetlenségét és az egyetemi oktatás szabadságát, írja az amerikai lap londoni tudósítója.
Eljárás indult egy orosz könyvkiadó ellen, mert egyik regényében két azonos nemű fiatal szeret egymásba. Bár a romantikus történet egyáltalán nem erotikus, a hatóságok úgy gondolják, a könyv sérti a törvényeket. Az eset óhatatlanul felidézi, ami Magyarországon a Meseország mindenkié című könyvvel történt. Az erősödő cenzúra miatt eltűnhetnek a külföldi könyvek az orosz boltokból.
A karcos megfogalmazásairól és nem túl optimista jövőképéről ismert skót-amerikai gazdaságtörténész szerint Angela Merkel hosszú kormányzása a tartós stabilitás hamis illúziójába ringatta a németeket, az innovatív fiatalok inkább Kaliforniába mennek, mert odahaza nem boldogulnak, és Németország ott tart, ahol a XIX. század elején.
Számos egyházi vezető támogatja nyíltan Putyin ukrajnai agresszióját, egyelőre csak elvétve találni olyanokat, akik szembemennek a Kirill pátriárka által képviselt nézetekkel. Az Amerikában dolgozó Szergej Csapnin ortodoxiakutató szerint azonban a bűnösök felmentése olyan eretnekség, amit hosszú távon sem a papok, sem a hívek nem fognak tudni megbocsátani.
Mi jöhet Oroszországban Putyin után? Legyen-e a Nyugatnak erkölcsi skrupulusa, hogy mennyi fegyvert ad az ukránoknak? Meddig megy el Svédország Erdogan békítgetésében? Válogatás a világsajtó írásaiból.
Elemzésében a történész azt írja, Németországnak most azon a népen kell segítenie, akiket Sztálin és Hitler is a legdurvábban sanyargatott.
Miközben a nyugati országokban milliók várják a Spotify Wrapped összegzését arról, hogy milyen és mennyi zenét hallgattunk az elmúlt évben, Oroszországban erre hiába vártak a felhasználók. A Rigában működő Meduza című orosz lap a VKontakte és a Yandex Music toplistáit elemezve mutatta be, miről árulkodik, hogy mi kerül ma a toplistákra.