Financial Times-kommentár: A demokratikus kapitalizmus védelmében
A populisták népszerűsége részben abból ered, hogy sokan attól félnek: lecsúsznak. A liberális demokrácia híveinek reakciója csak az lehet, hogy visszaszerzik a bizalmat. Hogy a globalizáció jobban működjön politikailag, ahhoz az kell, hogy segítséget kapjanak mindazok az országok és emberek, amelyeket és akiket sújt a gazdasági változás.
A lap fő gazdasági elemzője úgy látja, hogy évtizedek óta nem állt ilyen kemény próbatétel előtt a liberális közgazdaság és a demokrácia frigyéből létrejött rendszer. Martin Wolf hangsúlyozottan olyasvalakiként írta meg véleményét, aki csak azért születhetett meg, mert a szülei még időben brit földre menekültek a nácizmus elől. Ezért szent meggyőződése, hogy a politikai hibákkal párosuló gazdasági katasztrófák megsemmisíthetik a civilizáltnak hitt társadalmakat.
Márpedig jelenleg azt látni, hogy jönnek fel a demokráciaellenes erők még az USÁ-ban is. A piaci kapitalizmus egy sor országban már nem képes szavatolni a jólétet, noha pontosan az jelenti a létalapját. Így kérdéses, fenn tud-e maradni a rendszer, amikor grasszál a populista demagógia, az illiberális demokrácia, a tekintélyelvűség, Kínában pedig az intézményesített önkényuralom.