Euronews: Miért éppen most kezdett el Orbán twitterezni?
A lap Kim Lane Scheppele jogászprofesszort és Kiszelly Zoltán politológust is megkérdezte arról, miért most választott új kommunikációs felületet Orbán.
A lap Kim Lane Scheppele jogászprofesszort és Kiszelly Zoltán politológust is megkérdezte arról, miért most választott új kommunikációs felületet Orbán.
Putyin országa példátlanul gyenge, és az elnöknek fogalma sincs, mitévő legyen az újabb és újabb kudarcok láttán, írja a Guardian vendégkommentárjában Simon Smith, aki Nagy-Britannia nagykövete volt Ukrajnában, illetve Moszkvában. Egy fiatal német fotós lány arról beszélt a Süddeutsche Zeitungnak, hogy Magyarországon veszélyes a nemi kisebbséghez tartozni. Kijevi útja után megosztja tapasztalatait a Washington Postban David Ignatius, a lap egyik külpolitikai szemleírója. Válogatásunk a világsajtó írásaiból.
Miután a kormány az áprilisi választás előtt osztott, így nem maradt semmije, mire beköszöntött a válság, amivel megtöbbszörözte a problémákat. Ez a HVG hetilap ajánlója.
2015 után most is az látszik, hogy az európai menedékpolitikának vannak sebezhető pontjai. Számos helyen lassan kitehetik a megtelt táblát, írja a német lap. Az is kérdés, hogy mennyire tart ki a szolidaritás, amikor a családok egzisztenciális gondokkal küszködnek.
A nemzeti konzultációval megtörheti Orbán az uniós szolidaritást – véli Josep Borrell. Van, aki szerint Orbán provokatőr, de Szijjártó moszkvai útja sem maradt válasz nélkül. A Die Presse szerint a Magyarországról Szerbiába építendő új olajvezetékkel Orbán és Vucsics kijátssza a szankciókat. Más lap arról ír, a háború miatt Kelet-Európa javára tolódnak el az erőviszonyok az Unióban. A Wall Street Journal pedig arról ír, vonják be a Interpolt a háborús bűnösök felkutatásába. Válogatásunk a világlapok írásaiból.
Orbán eszmefuttatása abszolút kisebbségi véleményt jelent, miszerint Trump alatt nem tört volna ki a háborúskodás. Még végiggondolni sem lehet, milyen fordulatok következtek volna be a viszályban, ha még ő az elnök, illetve hogy milyen gyorsan kicsúsztak volna az események az ellenőrzés alól. Lapszemle.
Olyasvalaki ül a Kremlben, aki tényleg komolyan gondolhatja, hogy itt és most élet-halál küzdelemről van szó. Minden lehetséges módon el kell téríteni Putyint attól, hogy belevágjon a legnagyobb őrültségbe – hangsúlyozza Carl Bildt, volt svéd miniszterelnök a Washington Postban.
Kijev bombázása után több és hatékonyabb rakétát kell küldeni Ukrajnának, beveti-e Putyin az atomot? Mire jó az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa? Csak találgatják, mire ment Orbán Németországban. Válogatásunk a világlapok írásaiból.
A 2015-ös menekültválság hozta el a módszert, hogy ha kell, egy ország akár törvénytelen eszközökkel is akadályozza az illegális migránsok bejutását, de ha valaki mégis átjut a határon, akkor már erősen ösztökélik, hogy gyorsan menjen tovább nyugatra, főként ha Németország a végcél. A gyakorlat meghonosítása főleg az akkori osztrák külügyminiszter, Sebastian Kurz, valamint Orbán Viktor érdeme – ma már az egész régió így jár el.
A megfejtést a menekültkérdés és a gazdasági bizonytalanság körül érdemes keresni, írja a lap, melynek elemzése hozzáteszi, az utóbbi években a lakosság széles rétegei lettek szélsőjobboldali pártok szavazói, köztük fiatalok is.
Trump, Orbán és Meloni is támogatja a spanyol szélsőjobbot. A jelenlegi konfliktusban nem csupán Ukrajna szuverenitása forog kockán, hanem a globális biztonságra, az atomfegyverek elterjedésének korlátozására, a szabad kereskedelemre, valamint a nemzetközi jogra épülő nemzetközi rend. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Ivan Krasztev a Le Monde populizmus-elemző cikkében hozzáteszi: a magyar miniszterelnök hívei azonban mégis rá szavaznak, de azért, mert döntésüket csak kevéssé befolyásolják gazdasági megfontolások. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Kétmilliárd forintot odaadott vagyonkezelőknek, arra a pénzre szinte rá se néz a Sziget alapítója, Gerendai Károly - derül ki a Forbes cikkéből.
Nem igaz az a közkeletű nyugati felfogás, hogy az orosz társadalom apatikus, nem érdekli a politika, sőt szüksége van az erős kézre, egy cárra. Van egy másik Oroszország is, amely éppen szót kér, és közben sokat kockáztat, mondja a Die Weltnek adott interjúban Karl Schlögel, akinek szűkebb szakterülete Oroszország.
Felerősödtek a felhívások, hogy az EU tanúsítson több szolidaritást a szegényebb tagállamokkal szemben, miután a németek 200 milliárd eurós támogatást irányoztak elő az energiaárakkal küszködő emberek, illetve vállalatok megsegítésére. Nem kell félni a demokratikus populizmustól, mert az segíthet az egyre erősödő szélsőjobbal szemben. Kertész Imre és Esterházy Péter után, a most 80 éve Nádas Péter irodalmi hagyatékát is Berlinben helyezik el. Válogatásunk a világlapok írásaiból.
Joe Bidennek mindenképpen be kell csapnia az ajtót a nukleáris fegyverek alkalmazása előtt, csak utána keresheti, hogy merre vezet az ösvény a béke felé. Viszont az elrettentés nem azt jelenti, hogy meg kell alázni az oroszokat. Wall Street Journal elemzés.
Orbán Viktor egyszerre folytat neoliberális párbeszédet bizonyos európai tőketulajdonosokkal, illetve felerősíti a nacionalizmust a belpolitikában.De más ellentmondások is jellemzik politikáját.
Miért érdemes támogatni a mozgósítás miatt Oroszországból menekülőket? Fareed Zakaria úgy véli, hogy a világ továbbra is teljesen félreérti, mi mozgatja a kínai elnök politikáját. A demokráciák csak akkor működnek, ha a polgárok közt érvényesül a szolidaritás és a kölcsönös jóakarat, emlékeztet elemzésében Yascha Mounk. Válogatásunk a világlapok írásaiból.
A pedagógusok és az oktatás ügye sem elválasztható az energiaválság, és az EU-val folytatott magyar jogállamisági vita kérdésétől, írja a német lap magyarországi tudósítója elemzésében.
Mire gondol Putyin, amikor atomfenyegetésről beszél? Az európai szövetségeseket találta telibe a német kormány 200 milliárd eurós gazdaságtámogatási csomagja. Válogatásunk a világlapok írásaiból.