Financial Times-elemzés: A globális Nyugat száll szembe Hszi Csin-ping Kínájával
Az összefogás motorja az Egyesült Államok, melynek azonban, más és más okokból, meg kell győznie a fejlődő államokat és európai partnereit is, hogy az egyetemes értékeket és a liberális világrendet akarja megőrizni, írja a brit lap külpolitikai elemzője.
Gideon Rachman szemleíró szerint az, hogy kivezették a korábbi kínai elnököt a KKP kongresszusáról, intő jel a világ számára: illusztrálta, hogy Hszi Csin-ping végletesen kegyetlen és megszerezte a teljes ellenőrzést. Az ő hívei töltenek be minden kulcsposztot a pártban. Senkinek nem lehet kétsége, hogy a politikus élete végéig kívánja irányítani az országot és bulldózerrel takarít el mindenkit, aki az útjába áll, akár odahaza, akár külföldön.
Váratlanul kivezették a Kínai Kommunista Párt kongresszusáról Kína korábbi elnökét
A hatalma elé állított maradék korlátok lebontásával hosszú időre Kína vezetője maradhat Hszi Csin-ping, akinek tíz éve alatt az ország a szuperhatalommá válás küszöbére érkezett. A gazdaságban és a társadalomban mutatkozó feszültségek Hszi ambícióit is fékezhetik.
Rachman rámutat: nagyon is megalapozottnak látszik tehát az új amerikai nemzetbiztonsági stratégia, miszerint Kína az Egyesült Államok legfőbb geopolitikai ellenfele. Amikor Oroszország hadban áll, meglepőnek tűnhet a washingtoni megítélés, de az USA szemében Moszkva immár csupán hanyatló, ám veszedelmes hatalom, amely egyre jobban függ Pekingtől.