Jelentősen mutálódott koronavírus-variáns bukkant fel Dél-Afrikában
A C.1.2-es jelű mutációt májusban mutatták ki először. A C1-es variánsból alakult ki.
A C.1.2-es jelű mutációt májusban mutatták ki először. A C1-es variánsból alakult ki.
A világ eddigi legösszetettebb űrteleszkópja egyre közelebb került ahhoz, hogy végre a gyakorlatban is használják.
A vírusméretű részecskéket nem lehet gyorsan eltüntetni a kezünkről, de a pár másodpercig tartó, szappanos tisztítás elég hatásos ellenük.
Az 1526-os mohácsi csatatér kutatásának legújabb eredményei alapján igazságtalanok azok a vádak, amelyek jelentős részben Tomori Pál (1475-1526) kalocsai érsek, a keresztény sereg fővezére nyakába varrják a vereséget – vélekedik el Pap Norbert, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Mohács 500 Program vezetője.
A terhességük idején túlsúlyos vagy elhízott anyák gyermekeinél nagyobb a kockázata annak, hogy felnőtt korukban bélrák alakuljon ki náluk – állapította meg egy amerikai kutatás 18 ezer ember egészségi állapotát követve. Az eredmények magyarázattal szolgálnak arra is, hogy az olyan fejlett térségekben, mint Európa, miért nő a bélrák előfordulása a fiatalabb felnőttek körében.
Összegyűjtöttük egy cikkbe a hét legérdekesebb, legolvasottabb technológiai és tudományos témáit.
A Galápagos-szigetek biológiai sokszínűségét helyi amatőr tudósok segítségével térképezik fel: a Barcode Galapagos Project 74 helyi lakost képzett ki arra, hogy az Ecuadorhoz tartozó csendes-óceáni szigetcsoporton talaj- és vízmintákat gyűjtsenek DNS-szekvenáláshoz, amelyet a szigeten lévő három laboratórium tudósai végeznek.
Ahhoz, hogy a világjárvány végleges eredetét tisztázni lehessen, a hírszerzés szerint Kína segítsége kell.
Egy új vizsgálat csak megerősíti azt, amit a tudományos élet már hosszabb ideje hangoztat: az oltások mellékhatásai, illetve szövődményei eltörpülnek a vírus okozta kockázatok mellett.
A különleges kőzet a legnagyobb marsi képződmény, ami a Földön van.
A koponyája miatt anubisnak keresztelt faj 43 millió évvel ezelőtt élt.
A kormányhoz és a lakossághoz is szól Freund Tamás MTA-elnök, aki szakértői vélemények alapján állította össze javaslatait.
A kutyák segíthetnek az emberi demencia kutatásában, mivel az emberhez hasonlóan náluk is összefügg az elbutulás a béta-amiloid peptid nevű anyag agyi felhalmozódásával – számolt be új kutatási eredményeiről az ELTE Etológia tanszéke.
Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok, felfedezésük azt jelentheti, hogy a Föld biológiai folyamataihoz hasonló élet megtalálása a Naprendszeren kívül lehetséges a következő két-három évben – közölte a Cambridge-i Egyetem.
A Uswitch nevű oldal európai városokat rangsorolt abból a szemszögből, hol találkozhatunk a legváltozatosabb időjárási körülményekkel. A listára Budapest is felkerült.
Már működik Magyarország és Kelet-Európa első Integrált Geodinamikai Állomása. A Badacsonytördemicen található mérőállomás jelentős szerepet játszhat a földrengéseket megelőző földtani folyamatok azonosításában és a globális szén-dioxid-körforgás jobb megértésében.
Amerikai szakértők szerint fontos, hogy már 35 éves kortól elkezdjék a cukorbetegség szűrését a túlsúlyosak és elhízottak körében.
A Covid–19 ellen beoltott szoptató anyák anyateje jelentős mennyiségű antitestet tartalmaz, amely segíthet megvédeni a csecsemőket a koronavírustól – derült ki a Floridai Egyetem új kutatásából.
A meteoritdarab valahol Fiume közelében, járhatatlan területlen ért földet, ezért nem indulnak megkeresni.
Londoni kutatók szerint elsősorban 30-79 év közötti emberekről van szó, akik közül egymilliárdan alacsony vagy közepes jövedelmű országokban élnek. Magyarországon különösen magas az ilyen betegek aránya a férfiak körében.