Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Félrevezető euróövezeti válságról beszélni, a gondok egyik oka, hogy a görögök nem voltak érettek az uniós tagságra, az eurózóna pedig nem tud kezelni egy ennyire rosszul gazdálkodó országot - mondta Fóris György, a Bruxinfo Európai Elemzési Központ vezetője az InfoRádió Aréna című műsorában.
A munkacsoport folyamatosan dolgozott egész augusztusban azért, hogy októberben állam- és kormányfői szinten meg tudjanak vitatni több szervezeti, intézményi, hatásköri változást arról, hogyan célszerű a jövőben menedzselni az eurócsoport működését - emlékeztetett az InfoRádió Aréna című műsorában Fóris György, a Bruxinfo Európai Elemzési Központ vezetője.
Ezzel párhuzamosan Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök is egyeztetett arról, hogy az eurózónát és általában az Európai Unió gazdasági kormányzását milyen eszközökkel kellene tovább erősíteni. A labda tehát a tagországok térfelén van, hiszen ahhoz, hogy a júliusban elfogadott intézkedéseket végre lehessen hajtani, az egyes államok nemzeti parlamentjeinek egy sor határozatot, törvényt kell elfogadnia - emlékeztetett a szakértő.
Fóris György szerint egyébként félrevezető euróválságról beszélni, mert sokkal szélesebb és összetettebb dologról van szó. A görögöknél elszakadt egy láncszem, ami rávilágított egy sor hiányosságra - magyarázta. Nyilvánvalóvá vált, hogy a görögök nem voltak érettek az eurózóna-tagságra, miután pedig tagok lettek, nem néztek a körmükre, hagyták egy kicsit "déliesen" élni őket - még a statisztikai csalásokat is elnézték nekik egy ideig.
Fontosabb azonban ennél az a szakértő szerint, hogy az integráció eljutott egy olyan pontra - a közös pénz létrehozásáig -, amelynek sok feltételét sem előre, sem menet közben nem teremtették meg teljes mértékben.
A görög láncszem elszakadása - amely az első pillanatban likviditási válságnak, a globális krízis lecsapódásának tűnt - rávilágított arra, hogy az eurózóna nem tud kezelni egy ilyen rosszul gazdálkodó, rossz helyzetbe került országot, mert nincs felkészülve arra, hogy megfelelő gazdaságpolitikára kényszerítsen tagállamokat. Nem volt forgatókönyv arra sem, mit kell csinálni egy csődbe jutott országgal - tette hozzá.
Rendszerbeli hibák voltak tehát az euró létrehozásakor, és ma már általános elvként elismert probléma, hogy nincsen közös gazdasági kormányzás, közös fiskális politika - hangsúlyozta Fóris György.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.